ԱՄՆ-ը պատրաստվում է հարվածել Ասադի դիրքերին. CNN
ԱՄՆ ռազմանավերն ու կործանիչները տեղավորված են հարձակողական դիրքերում՝ Սիրիային հնարավոր հարված հասցնելու համար։ Այս մասին հայտնում է CNN-ը՝ հղում անելով Պենտագոնում իր աղբյուրներին։
Հեռուստաալիքի տվյալներով, Վաշինգտոնը դեռևս չի պատրաստվում հարվածել Սիրիային, ամերիկացի զինվորականները շուրջօրյա հսկում են Սիրիայի «Շայրաթ» ավիաբազայում ինքնաթիռների կամ քիմիական նյութերով բեռնարկղերի հնարավոր տեղաշարժերին:
Ավելի վաղ Սպիտակ տունը հայտարարել էր, որ Ասադի զորքերի ընթացիկ գործողությունները նման են ապրիլի 4-ին Իդլիբում իրականացված քիմիական հարձակմանը նախորդած գործողություններին: Վաշինգտոնը սպառնացել է, որ նոր քիմիական հարձակման համար Ասադի ռեժիմը շատ թանկ կվճարի:

США приготовились к нанесению удара по Сирии
Американские военные корабли и истребители подготовлены к тому, чтобы совершить удар по Сирии. Об этом, как передает Интерфакс, сообщает CNN со ссылкой на источники в Пентагоне.
По данным телеканала, Вашингтон пока не собирается атаковать Сирию, военные наблюдают за тем, нет ли на базе Шайрат перемещений авиации или емкостей с химическимим веществами, которые могут быть задействованы в химатаке.
Ранее, в Белом доме заявили, что власти Сирии ведут подготовку к новой химической атаке, которая может повлечь гибель мирных жителей.