Գերմանիան հերթական անգամ հայտարարել է, որ երկրում Էրդողանի ելույթն արգելելը ճիշտ է
Գերմանիայի ներքին գործերի նախարար Թոմաս դե Մեյզերը բացարձակ ճշմարիտ է համարել որոշումը, որով արգելվել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին ելույթ ունենալ գերմանաբնակ թուրքերի առաջ, հայտնում է Artsakhpress.am-ը:
«Գերմանիայում նախապատրաստվող ընտրական պայքարից առաջ դրսից ազդելու փորձերը բացարձակապես անընդունելի են», - ասել է նախարարը: Նա նշել է, որ թեպետ Թուրքիան Գերմանիայի համար կարևոր գործընկեր է, սակայն վերջին շրջանում թուրք-գերմանական հարաբերություններն այդքան էլ լավ վիճակում չեն:
Նշենք, որ պաշտոնական Անկարան խիստ վրդովված է Գերմանիայի այս որոշումից: Խնդրի առնչությամբ հայտարարությամբ հանդես է եկել Թուրքիայի նախագահի խոսնակ և գլխավոր քարտուղար Իբրահիմ Քալընը, ով գերմանացի քաղաքական գործիչների՝ այս առնչությամբ արված հայտարարություններն անվանել է «սադրիչ և չարամիտ»:

Германия в очередной раз заявила, что запрет выступления Эрдогана в стране верное решение
Министр внутренних дел Германии Томас де Мезьер считает обсолютно верным решение о запрете выступления президента Турции Реджепа Эрдогана перед турками живущими в Германии, передает Artsakhpress.am.
"В предверии избирательной компании в Германии попытки повлиять извне обсолютно неприемлемы", - заявил министр. Он отметил, что хотя Турция является важным партнером для Германии, в последнее время турецко-немецкие отношения не довольно сложны.
Отметим, что официальная Анкара сильно возмущена в связи решением Германии. В этой связи с заявлением выступил спикер и генеральный секретарь президента Турции Ибраим Калн, который назвал заявления немецких политиков "провокационными и злонамеренными".