Ռաքքայի ազատագրում. Թուրքիան և ԱՄՆ-ը հայտնվել են փակուղում
Էրդողանը չի բացառել, որ Թուրքիան կարող է նոր լայնամասշտաբ ռազմական գործողություն սկսել Սիրիայի հյուսիսում: «Այժմ Սիրիայում բացասական գործընթացներ են տեղի ունենում: Եթե դա հանգեցնի մեր սահմանների համար սպառնալիքի առաջացման, մենք կարձագանքենք այնպես, ինչպես «Եփրատի վահան» գործողության ժամանակ», - հայտարարել է Էրդողանը՝ հստակեցնելով, որ խոսքը ոչ այդքան ԻՊ կողմից ահաբեկչական սպառնալիքի այլ քրդերի մասին է: «Թուրքիան թույլ չի տա քրդական պետության ստեղծում», - ընդգծել է Էրդողանը:
Հիշեցնենք, Սիրիայում 2016  թվականի օգոստոսից - 2017 թվականի մարտը Թուրքիայի կողմից իրականացվող «Եփրատի վահան» գործողության պաշտոնական նպատակը թուրքական Գազիենթափ նահանգի համար ԻՊ կողմից ահաբեկչական սպառնալիքի չեզոքացումն էր, գործնականում այն նպատակ էր հետապնդում կասեցնելու Սիրիայի հյուսիսում՝ թուրքական սահմանի մոտ, քրդերի առաջխաղացումը: «Եփրատի վահանի» արդյունքում Թուրքիան իր վերահսկողությունը հաստատեց Սիրիայի հյուսիսում մոտ 3 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքի նկատմամբ՝ իր վերահսկողության գոտում ընդգրկելով Ջարաբլուս և Էլ-Բաբ քաղաքները: «Եփրատի վահան» գործողության շրջանակներում Թուրքիան նաև նախատեսում էր Մանբիջ քաղաքի ազատագրումը քրդական ուժերից և վերահսկողության հաստատումը Ռաքքայի նկատմամբ, ինչն Անկարայի կարծիքով ամբողջությամբ կչեզոքացներ քրդական վտանգը: Սակայն, թուրքական այս ծրագրերին խանգարեց դաշնակից ԱՄՆ-ը, որը Ռաքքան ազատագրելու առաքելությունը վերցրեց իր ձեռքը: Այս հարցում ԱՄՆ-ը ակտիվ համագործակցում է քրդական ուժերի հետ, ինչը, բնականաբար, դուր չի գալիս Թուրքիային: Պաշտոնական Անկարան, իհարկե, բազմիցս բարձրաձայնել է դրա մասին, սակայն Վաշինգտոնում առանձնապես ուշադրություն չեն դարձնում Անկարայի դժգոհությանը:
Նշենք, որ Ռաքքայի ազատագրումը ոչ միայն ռազմավարական նշանակություն ունի, այլ նաև բարոյահոգեբանական. ԻՊ մայրաքաղաքն ազատագրող կողմը աշխարհին կներկայանա որպես Սիրիայում ահաբեկչության դեմ պայքարող ամենաարդյունավետ կողմ՝ հավակնելով ավելի շատ դիվիդենտներ ստանալ բանակցությունների ժամանակ: Այս համատեքստում քրդերին ԱՄՆ-ի «շնորհակալությունը» կարող է արտահայտվել նաև քրդերի քաղաքական հավակնություններին՝ մասնավորապես Սիրիայի հյուսիսում քարդական որևէ միավորի ստեղծմանը քաղաքական աջակցությամբ, իսկ Սիրիայում  քրդական ցանկացած քաղաքական միավոր Անկարան դիտարկում է որպես սպառնալիք իր ազգային անվտանգությանը (Անկարայում համոզված են, որ Սիրիայի հյուսիսում քրդական պետության ստեղծումը Թուրքիայի քրդերի համար ազգային ազատագրական պայքարի ակտիվացման ազդանշան կարող է դառնալ):
Ամենայն հավանականությամբ Էրդողանը, Ռաքքան և Մանբիջն ազատագրելու համար նոր գործողություն սկսելու հավանականության մասին զգուշացնելով, որոշակի մեսիջ է ուղարկում Վաշինգտոնին, որ դադարեցնի քրդերին զինել և ընդհանրապես համագործակցել վերջիններիս հետ: Հետաքրքիր է, որ Էրդողանի այս հայտարարությունները հնչում են Համբուրգում G-20-ի հանդիպմանն ընդառաջ: Այս գագաթաժողովը հրաշալի առիթ կլինի սիրիական հակամարտության մեջ ներքաշված արտաքին հիմնական դերակատարների համար որոշակի պայմանավորվածություն ձեռք բերելու՝ միմյանց շահերը Սիրիայում հաշվի առնելու համար:
Նման պայմանավորվածության բացակայության դեպքում, սակայն, չի կարելի բացառել, որ Սիրիայում նոր ռազմական գործողություն սկսելու մասին Էրդողանի հայտարարությունները խոսքից կարող են վերածվել գործի (hիշեցնենք, որ չնայած «Եփրատի վահան» գործողության ավարտին, թուրքական զորքերը շարունակում են մնալ Սիրիայի տարածքում): Միևնույն ժամանակ Թրամփի վարչակազմը Ռաքքայի ազատագրումով փորձում է վերադարձնել վերջին ամիսներին Սիրիայում ռուսական հաջողությունների ֆոնին կորցրած հեղինակությունը և ակնհայտորեն չի հրաժարվի այդ գաղափարից, որի իրագործման համար, սակայն ցամաքից քրդական աջակցության կարիք ունի: Արդյունքում կստացվի. որ Ռաքքայում միմյանց դեմ կռվում են ԱՄՆ-ի ռազմավարական երկու դաշնակիցները: Նման փակուղուց դուրս գալու համար Վաշինգտոնը ստիպված կլինի Թուրքիային համոզիչ երաշխիքներ տրամադրել՝ Ռաքքան ազատագրելուց հետո քրդերի հետ չհամագործակցելու վերաբերյալ:

Освобождение Ракки: Турция и США оказались в тупике
Эрдоган не исключил, что может начать новые, широкомасштабные военные действия на севере Сирии. "Сейчас в Сирии происходят негативные процессы. Если это приведет к возникновению угроз для наших границ, мы отреагируем так же, как и во время операции "Щит Евфрата"", – заявил Эрдоган, пояснив, что речь идет не столько о террористических угрозах со стороны ИГ, сколько о курдах. "Турция не позволит создания курдского государства", – подчеркнул Эрдоган.
Напомним, что официальной целью операции под названием "Щит Евфрата", осуществленной Турцией с августа 2016-го до марта 2017-го гг. в Сирии, была нейтрализация угрозы со стороны ИГ в провинции Газиантеп. На практике же преследовалась цель остановить продвижение курдов на севере Сирии, около турецкой границы. В результате "Щита Евфрата" Турция утвердила свой контроль над территорией примерно в 3 тысячи кв километров на севере Сирии, включая и города Джараблус и Эль-Баб. В рамках операции "Щит Евфрата" Турция предполагала также освобождение от курдов города Манбидж и утверждение контроля над Раккой, что, по мнению Анкары, полностью нейтрализовало бы курдскую угрозу. Однако этим турецким планам помешал союзник – США, которые взяли в свои руки миссию освобождения Ракки. В этом вопросе США активно сотрудничают с курдами, что, естественно, не нравится Турции. Официальная Анкара, конечно, неоднократно заявляла об этом, однако в Вашингтоне особо не обращали внимание на недовольство Анкары.
Отметим, что освобождение Ракки имеет не только военное, но и морально-психологическое значение: сторона, освободившая столицу ИГ, предстанет перед миром как самая эффективая в борьбе с терроризмом, тем самым претендуя получить большие дивиденды во время переговоров. В данном контексте "благодарность" США курдам может быть отражена в сфере политических претензий курдов, в частности, в политической поддержке создания какой-либо курдской (территориальной) единицы на севере Сирии, а любое объединение курдов в Сирии Анкара рассматривает как угрозу собственной национальной безопасности (в Анкаре убеждены, что создание курдского государства на севере Сирии может стать сигналом для активизации национальной освободительной борьбы).
По всей вероятности, Эрдоган, предупреждая о вероятности начала новых действий по освобождению Ракки и Манбиджа, посылает определенный мессидж Вашингтону, чтобы последний перестал вооружать курдов и вообще сотрудничать с ними. Интересно, что эти заявления Эрдогана звучат в канун встречи G20 в Гамбурге. Этот саммит станет великолепным поводом для достижения определенных соглашений для вовлеченных в сирийский конфликт основных внешних акторов - в плане учета взаимных интересов в Сирии.
В случае отсутствия подобного соглашения однако нельзя исключать, что заявления Эрдогана о начале новых военных действий в Сирии могут от слов перейти к делу (напомним, что, несмотря на окончание операции "Щит Евфрата", турецкие войска продолжают оставаться на территории Сирии). Одновременно администрация Трампа освобождением Ракки пытается вернуть свой авторитет, утерянный за последние месяцы, на фоне российских успехов и, очевидным образом, не откажется от данной идеи, для осуществления которой американцы нуждаются в курдской поддержке на суше.
В результате получится, что в Ракке друг против друга сражаются два стратегических партнера США. Для выхода из подобного тупика Вашингтон будет вынужден предоставить Турции убедительные гарантии в том, что после освобождения Ракки он не будет сотрудничать с курдами.