Ռաքքայի ազատագրում. Թուրքիան և ԱՄՆ-ը հայտնվել են փակուղում
Էրդողանը չի բացառել, որ Թուրքիան կարող է նոր լայնամասշտաբ ռազմական գործողություն սկսել Սիրիայի հյուսիսում: «Այժմ Սիրիայում բացասական գործընթացներ են տեղի ունենում: Եթե դա հանգեցնի մեր սահմանների համար սպառնալիքի առաջացման, մենք կարձագանքենք այնպես, ինչպես «Եփրատի վահան» գործողության ժամանակ», - հայտարարել է Էրդողանը՝ հստակեցնելով, որ խոսքը ոչ այդքան ԻՊ կողմից ահաբեկչական սպառնալիքի այլ քրդերի մասին է: «Թուրքիան թույլ չի տա քրդական պետության ստեղծում», - ընդգծել է Էրդողանը:
Հիշեցնենք, Սիրիայում 2016  թվականի օգոստոսից - 2017 թվականի մարտը Թուրքիայի կողմից իրականացվող «Եփրատի վահան» գործողության պաշտոնական նպատակը թուրքական Գազիենթափ նահանգի համար ԻՊ կողմից ահաբեկչական սպառնալիքի չեզոքացումն էր, գործնականում այն նպատակ էր հետապնդում կասեցնելու Սիրիայի հյուսիսում՝ թուրքական սահմանի մոտ, քրդերի առաջխաղացումը: «Եփրատի վահանի» արդյունքում Թուրքիան իր վերահսկողությունը հաստատեց Սիրիայի հյուսիսում մոտ 3 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքի նկատմամբ՝ իր վերահսկողության գոտում ընդգրկելով Ջարաբլուս և Էլ-Բաբ քաղաքները: «Եփրատի վահան» գործողության շրջանակներում Թուրքիան նաև նախատեսում էր Մանբիջ քաղաքի ազատագրումը քրդական ուժերից և վերահսկողության հաստատումը Ռաքքայի նկատմամբ, ինչն Անկարայի կարծիքով ամբողջությամբ կչեզոքացներ քրդական վտանգը: Սակայն, թուրքական այս ծրագրերին խանգարեց դաշնակից ԱՄՆ-ը, որը Ռաքքան ազատագրելու առաքելությունը վերցրեց իր ձեռքը: Այս հարցում ԱՄՆ-ը ակտիվ համագործակցում է քրդական ուժերի հետ, ինչը, բնականաբար, դուր չի գալիս Թուրքիային: Պաշտոնական Անկարան, իհարկե, բազմիցս բարձրաձայնել է դրա մասին, սակայն Վաշինգտոնում առանձնապես ուշադրություն չեն դարձնում Անկարայի դժգոհությանը:
Նշենք, որ Ռաքքայի ազատագրումը ոչ միայն ռազմավարական նշանակություն ունի, այլ նաև բարոյահոգեբանական. ԻՊ մայրաքաղաքն ազատագրող կողմը աշխարհին կներկայանա որպես Սիրիայում ահաբեկչության դեմ պայքարող ամենաարդյունավետ կողմ՝ հավակնելով ավելի շատ դիվիդենտներ ստանալ բանակցությունների ժամանակ: Այս համատեքստում քրդերին ԱՄՆ-ի «շնորհակալությունը» կարող է արտահայտվել նաև քրդերի քաղաքական հավակնություններին՝ մասնավորապես Սիրիայի հյուսիսում քարդական որևէ միավորի ստեղծմանը քաղաքական աջակցությամբ, իսկ Սիրիայում  քրդական ցանկացած քաղաքական միավոր Անկարան դիտարկում է որպես սպառնալիք իր ազգային անվտանգությանը (Անկարայում համոզված են, որ Սիրիայի հյուսիսում քրդական պետության ստեղծումը Թուրքիայի քրդերի համար ազգային ազատագրական պայքարի ակտիվացման ազդանշան կարող է դառնալ):
Ամենայն հավանականությամբ Էրդողանը, Ռաքքան և Մանբիջն ազատագրելու համար նոր գործողություն սկսելու հավանականության մասին զգուշացնելով, որոշակի մեսիջ է ուղարկում Վաշինգտոնին, որ դադարեցնի քրդերին զինել և ընդհանրապես համագործակցել վերջիններիս հետ: Հետաքրքիր է, որ Էրդողանի այս հայտարարությունները հնչում են Համբուրգում G-20-ի հանդիպմանն ընդառաջ: Այս գագաթաժողովը հրաշալի առիթ կլինի սիրիական հակամարտության մեջ ներքաշված արտաքին հիմնական դերակատարների համար որոշակի պայմանավորվածություն ձեռք բերելու՝ միմյանց շահերը Սիրիայում հաշվի առնելու համար:
Նման պայմանավորվածության բացակայության դեպքում, սակայն, չի կարելի բացառել, որ Սիրիայում նոր ռազմական գործողություն սկսելու մասին Էրդողանի հայտարարությունները խոսքից կարող են վերածվել գործի (hիշեցնենք, որ չնայած «Եփրատի վահան» գործողության ավարտին, թուրքական զորքերը շարունակում են մնալ Սիրիայի տարածքում): Միևնույն ժամանակ Թրամփի վարչակազմը Ռաքքայի ազատագրումով փորձում է վերադարձնել վերջին ամիսներին Սիրիայում ռուսական հաջողությունների ֆոնին կորցրած հեղինակությունը և ակնհայտորեն չի հրաժարվի այդ գաղափարից, որի իրագործման համար, սակայն ցամաքից քրդական աջակցության կարիք ունի: Արդյունքում կստացվի. որ Ռաքքայում միմյանց դեմ կռվում են ԱՄՆ-ի ռազմավարական երկու դաշնակիցները: Նման փակուղուց դուրս գալու համար Վաշինգտոնը ստիպված կլինի Թուրքիային համոզիչ երաշխիքներ տրամադրել՝ Ռաքքան ազատագրելուց հետո քրդերի հետ չհամագործակցելու վերաբերյալ:

Raqqa's Liberation: Turkey and the United States Have Appeared in a Deadlock
Erdogan did not exclude that Turkey could launch a new large-scale military operation in the north of Syria. "Now the negative processes are taking place in Syria. If it results in a threat to our borders, we will respond in the same way as during the "Euphrates Shield"," Erdogan said, clarifying that it is not just so much about the terrorist threat by ISIS, but about PKK. "Turkey will not allow the establishment of a Kurdish state," Erdogan said.
It should be recalled, that the official goal of Turkey's "Euphrates Shield" operation in Syria from August 2016 to March 2017 was to neutralize the terrorist threat by ISIS for Gaziantep, the Turkish province, but in practice it aimed to stop the advancement of the Kurds in northern Syria, near the Turkish border. As a result of the "Euphrates Shield," Turkey established its control over the area of about 3,000 square kilometers in the north of Syria, including the cities of Jarablus and El-Bab.
Within the framework of the "Euphrates Shield," Turkey also planned the liberation of the city of Manbij from the Kurdish forces and the establishment of control over Raqqa, which Ankara thinks will completely neutralize the Kurdish threat. However, these Turkish plans were prevented by ally US, which took Raqqa’s liberation mission in its hands. In this regard, the US is actively cooperating with the Kurdish forces, which naturally does not like Turkey. Official Ankara has repeatedly raised this issue, but Washington does not pay particular attention to Ankara's dissatisfaction.
It should be noted that the liberation of Raqqa is not only of strategic importance, buthas also moral and psychological importance. The party liberating the capital city of "Islamic State" will be presented to the world as the most effective anti-terrorist actor in Syria, claiming to receive more dividends during the negotiations. In this context, the US "gratitude" to Kurds can also be expressed by the support of the political ambitions of Kurds, in particular, with the political support of the establishment of a Kurdish state in the north of Syria. Ankara views it as a threat to its national security (Ankara is sure that the creation of a Kurdish state in the north of Syria can become a signal for Turkish Kurds to activate the national liberation struggle).
Most likely, Erdogan warns Washington of the possibility of launching a new operation to liberate Raqqa and Manbij, sending a message to Washington to stop the cooperation with Kurds. It is interesting that Erdogan made this statements ahead of the G-20 meeting in Hamburg. This summit will be a good opportunity for some of the major foreign actors involved in the Syrian conflict to agree on the interests of each other in Syria. In the absence of such an agreement, however, it can not be ruled out that Erdogan's statements on the launch of a new military operation in Syria may become a reality (it should be noted that in spite of the "Euphrates Shield" operation, Turkish troops continue to stay in Syria). At the same time, the Trump administration is trying to regain its reputation which it had lost in the recent months on the background of Russian successes in Syria and will not give up the idea for the implementation of which, however,  Kurdish support is needed.
Thus it turns out that two US strategic allies are fighting against each other in Raqqa. In order to get out of this deadlock, Washington will have to provide Turkey with convincing guarantees that it will not cooperate with the Kurds after Raqqa's liberation.