ԱՄՆ-ՀՀ հարաբերություններում զարգացման նոր խթաններ են անհրաժեշտ
ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրություններից, ինչպես նաև իշխանության դեմոկրատներից հանրապետականներ անցումից հետո, կարևոր է, որ Հայաստանը ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում   ցուցաբերի նախաձեռնողականություն՝ համագործակցության օրակարգի գերակայությունները վերանայելու, ինչպես նաև համագործակցության նոր ձևաչափեր ստեղծելու համար, որոնք կնպաստեն առկա երկկողմ կապերի հետագա խորացմանը: Այս նպատակին կարող է ծառայել բարձր մակարդակի հանդիպումների կազմակերպումը: Սակայն այդ հանդիպումները չպետք է լինեն ինքնանպատակ, և պետք է ունենան հստակ արդյունքներ, օրինակ՝ ստորագրվեն հուշագրեր, որոնք կազդարարեն երկկողմ հարաբերություններում համագործակցության նոր մակարդակի անցման մասին:
ԱՄՆ-ի և ՀՀ-ի միջև այս փուլում  բարձր մակարդակով հանդիպումների անցկացումը կարևոր է նաև նրանով, որ Հայաստանում նույնպես տեղի են ունենում  փոփոխություններ. մեր երկիրն  անցում է կատարում կառավարման  նախագահական համակարգից խորհրդարանական համակարգի:
Այս համատեքստում արդիական կլինի, եթե կողմերն այլ հարցերի շարքում նաև քննարկեն և հնարավորության դեպքում ձեռք բերեն նախնական պայմանավորվածություններ երկու երկրների միջև խորհրդարանական կապերի հետագա խորացմանն ուղղված քայերի շուրջ: Նոր պայմանավորվածություններ կարող են ձեռք բերվել, օրինակ, իշխող կուսակցությունների միջև և ոչ միայն, համագործակցության նոր ձևաչափի շուրջ, որը կենթադրի կուսակցության ներկայացուցիչների կանոնավոր հանդիպումներ՝ հստակ սահմանված համագործակցության օրակարգով: Խորհրդարանական դիվանագիտության շրջանակներում, անհրաժեշտ է նաև ակտիվացնել ԱՄՆ-ՀՀ բարեկամական խմբի աշխատանքները:
Մյուս կողմից գործադիրի մակարադակում երկկողմ համագործակցությանը կարող է խթանել տարբեր նախարարությունների միջև առավել ամուր կապերի հաստատումը, որը կարող է իրականացվել գործընկեր նախարարությունների միջև նույնպես հանդիպումների կանոնավոր ձևաչափի ձևավորման միջոցով (օրինակ, տարին մեկ անգամ):
Այսպիսով երկկողմ համագործակցության նոր խթան տալու համար անհրաժեշտ է զարգացնել համագործակցությունը տարբեր մակարդակներում, այդ թվում նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ԱՄՆ առանձին նահանգների հետ համագործակցության օրակարգերի մշակման միջոցով:
Հաշվի առնելով առ այսօր Թրամփի վարչակարգի կողմից տարվող ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության առանձնահատկությունները, կարևոր է, որ ԱՄՆ հետ հարաբերություններում Հայաստանը կենտրոնան համագործակցության այն ասպեկտների շուրջ, որոնք կլինեն երկկողմ շահավետ, և հիմնված չեն  միայն օգնության ծրագրերի վրա:

В отношениях Армения-США необходимы новые стимулы
После президентских выборов в США, как и перехода власти от демократов к республиканцам, важно, чтобы Армения в отношениях с США проявила инициативу для пересмотра приоритетов в повестке сотрудничества, а также для создания новых форматов сотрудничества, которые будут способствовать дальнейшему углублению существующих двухсторонних связей. Этой цели может служить организация встреч на высшем уровне. Однако эти встречи не должны быть самоцелью, а должны иметь четкие результаты, например, в виде подписания меморандумов, которые ознаменуют переход сотрудничества в двусторонних отношениях на новый уровень.
Проведение встреч на высоком уровне между США и РА на данном этапе важно и тем, что в Армении также происходят перемены: наша страна совершает переход от президентской к парламентской системе правления.
В данном контексте будет к месту, если стороны - в ряду других вопросов - станут обсуждать, а в случае возможности, достигнут предварительных договоренностей вокруг шагов, направленных на дальнейшее углубление парламентских связей между двумя странами. Новые договоренности могут быть достигнуты, например, между правящими партиями и не только вокруг нового формата сотрудничества, что предполагает регулярные встречи с четко определенной повесткой сотрудничества. В рамках парламентской дипломатии необходимо также активизировать работы групп дружбы США-РА.
С другой стороны, на уровне исполнительной власти двустороннее сотрудничество может инициировать установление более сильных связей между различными министерствами, что также может быть осуществлено путем формирования регулярного формата встреч между министерствами-партнерами (например, раз в год).
Таким образом, чтобы придать новый импульс двустороннему сотрудничеству, необходимо развивать сотрудничество на различных уровнях, в том числе и на уровне органов местного самоуправления - путем разработки повестки сотрудничества с отдельными штатами США.
Учитывая особенности внешней политики, проводимой до сегодняшнего дня администрацией Трампа, важно, чтобы в отношениях с США Армения сконцентрировалась вокруг тех аспектов сотрудничества, которые будут выгодны в двустороннем формате и не будут основаны лишь на программах помощи.