Կատարը պատասխանել է արաբական երկրների պահանջին
Կատարի արտաքին գործերի նախարար Մուհամմադ բեն Աբդուրահման ալ Թանին ժամանել է Քուվեյթ, որպեսզի փոխանցի Կատարի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզած արաբական երկրների ներկայացրած պահանջներին իրենց պատասխանը, հայտնում է РИА Новости-ն:
Կատարի հետ հարաբերությունները խզած չորս երկրներ՝ Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն, Բահրեյնը և Եգիպտոսն ավելի վաղ համաձայնել էին երկարացնել Դոհային տված վերջնաժամկետը 48 ժամով:
Նրանց ներկայացրած վերջնագիրը պարունակում է 13 պահանջ, որոնցում ներառված են՝ դիվանագիտական ու ռազմական հարաբերությունների մակարդակի իջեցում Իրանի հետ, թուրքական ռազմական բազայի փակում, ահաբեկչական խմբավորումների ֆինանսավորման դադարեցում, արաբական երկրների ներքին գործերին միջամտելուց հրաժարում, ինչպես նաև Al-Jazeera արբանյակային ողջ հեռուստացանցի փակում:

Глава МИД Катара передал ответ на требования арабских стран
Глава МИД Катара Мухаммад бен Абдуррахман Аль Тани передал ответ на требования арабских стран, разорвавших с Дохой отношения передает РИА Новости.
"Он передал письмо от Eго Высочества шейха Тамима бен Хамада бен Халифы Аль Тани, эмира братского государства Катар, в котором содержится ответ <…> на групповой список требований от братских Саудовской Аравии, ОАЭ, Бахрейна и Египта", - сообщило кувейтское агентство KUNA.
Разорвавшие с Катаром отношения четыре арабские страны - Саудовская Аравия, ОАЭ, Бахрейн и Египет - ранее согласились продлить Дохе срок ответа на ультиматум на 48 часов.
Ультиматум содержит 13 требований, среди которых понижение уровня дипломатических и военных отношений с Ираном, закрытие турецкой военной базы, прекращение финансирования террористических организаций, отказ от вмешательства во внутренние дела арабских стран и от поддержки оппозиционных деятелей, а также закрытие всей спутниковой телевизионной сети "Аль-Джазира".