Սիրիան ԱՄՆ-ին սպառնացել է «դաշնակիցների պատասխան հարվածով»
Դամասկոսը սպառնացել է Վաշինգտոնին դաշնակիցների կողմից պատասխան հարվածով, եթե կառավարական զորքերը ենթարկվեն Շայրաթ ավիաբազային հասված հարվածների նման հարձակման, հայտնում է FARS գործակալությունը:
«Մենք չէինք զարմանա, եթե Միացյալ Նահանգները նոր հարձակում իրականացնեն Սիրիայի նկատմամբ: Սակայն նրանք պետք է ուշադրությամբ դիտարկեն հնարավոր արձագանքները և պետք է իմանան, Սիրիայի և նրա դաշնակիցների պատասխանը չի լինի այնպիսին, ինչպիսին առաջին հարձակումից հետո էր», - հայտարարել է Սիրիայի արտաքին գործերի փոխնախարար Ֆեյսալ Միկդադը:
Նա ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ պաշտոնական Դամասկոսը Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ձեռք բերված համապատասխան համաձայնության արդյունքում ոչնչացրել է քիմիական զենքի իր զինանոցը և 2014 թվականից իր զինանոցում նման զինատեսակ չունի:

Сирия пригрозила США ответным ударом
Дамаск пригрозил Вашингтону "ответным ударом от союзников" в случае атаки по правительственным войскам Сирии наподобие ракетного удара, нанесенного США по авиабазе ВВС Сирии весной этого года, сообщает Интерфакс со ссылкой на агентство FARS.
"Мы бы не удивились, если бы Соединенные Штаты совершили новые атаки против Сирии. Но им следует внимательно рассмотреть возможные реакции, и они должны знать, что ответ Сирии и ее союзников будет не таким, как после первого акта агрессии", - заявил журналистам заместитель министра иностранных дел Сирии Фейсал Микдад.
Он вновь подчеркнул, что официальный Дамаск с 2014 года не располагает химическим оружием, так как все имевшиеся вооружения были уничтожены в соответствии с соглашением, которого удалось достичь РФ и США.