Սիրիան ԱՄՆ-ին սպառնացել է «դաշնակիցների պատասխան հարվածով»
Դամասկոսը սպառնացել է Վաշինգտոնին դաշնակիցների կողմից պատասխան հարվածով, եթե կառավարական զորքերը ենթարկվեն Շայրաթ ավիաբազային հասված հարվածների նման հարձակման, հայտնում է FARS գործակալությունը:
«Մենք չէինք զարմանա, եթե Միացյալ Նահանգները նոր հարձակում իրականացնեն Սիրիայի նկատմամբ: Սակայն նրանք պետք է ուշադրությամբ դիտարկեն հնարավոր արձագանքները և պետք է իմանան, Սիրիայի և նրա դաշնակիցների պատասխանը չի լինի այնպիսին, ինչպիսին առաջին հարձակումից հետո էր», - հայտարարել է Սիրիայի արտաքին գործերի փոխնախարար Ֆեյսալ Միկդադը:
Նա ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ պաշտոնական Դամասկոսը Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ձեռք բերված համապատասխան համաձայնության արդյունքում ոչնչացրել է քիմիական զենքի իր զինանոցը և 2014 թվականից իր զինանոցում նման զինատեսակ չունի:

russianreport.wordpress.com
Syrian Deputy Foreign Minister Faisal Mekdad declared that if the US attacks Syria, as it did in April after a reported chemical weapons attack, the Syrian reaction would not be the same as before, the Jerusalem Post reports.
Addressing journalists in Damascus, on Monday, Mekdad said he would not be surprised if the US attacked Syria again, but Syria and its allies would react differently to "a new aggression."
He added that Syria no longer had chemical weapons.
To note, the Syrian government on Saturday dismissed a report by the international chemical weapons watchdog that said the banned nerve agent sarin was used in the April attack in northern Syria, saying it lacked "any credibility."