Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է ԱՄՆ Անկախության օրվա առթիվ (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Անկախության օրվա առթիվ այսօր այցելել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանություն: Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպան Ռիչարդ Միլսին, դեսպանատան աշխատակիցներին և ի դեմս նրանց՝ Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին՝ մաղթելով բարեկեցություն և շարունակական զարգացում:
Նախագահ Սարգսյանը և դեսպան Միլսը Միացյալ Նահանգների դեսպանության բակում նախ ծիրանենի են տնկել: Միացյալ Նահանգների դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Նախագահին այցելության և շնորհավորանքի համար` նշելով, որ ուրախ ու հպարտ է Հանրապետության Նախագահի հետ միասին տնկել գեղեցիկ ծիրանենին ԱՄՆ դեսպանատանը՝ ի նշանավորումն ԱՄՆ անկախության 241-րդ տարեդարձի և հայ-ամերիկյան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյա հոբելյանի: «Միացյալ Նահանգները բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ իր երկարամյա գործընկերությունն ու անկեղծ բարեկամությունը, և վերջին 25 տարիների ընթացքում մենք միասին կերտել ենք ամուր կապեր դիվանագիտության, զարգացման, ռազմական, առևտրային տիրույթներում ու մեր ժողովուրդների միջև: Մեր հայացքը հառելով դեպի ապագա՝ հուսով ենք, որ մեր հարաբերություններն առավել կամրապնդվեն, և մենք կկարողանանք առավել խորացնել հատկապես մեր առևտրային և ներդրումային կապերը՝ ի շահ մեր երկու երկրների»,-ասել է դեսպան Միլսը:
Հանրապետության Նախագահը ևս բարձր է գնահատել դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր ԱՄՆ-ի հետ ձևավորված սերտ համագործակցությունն ու երկկողմ միջպետական հարաբերությունների մակարդակը և ընդգծել, որ արագ փոփոխվող ու մարտահրավերներով լի աշխարհում Հայաստանը կարևոր է համարում Միացյալ Նահանգների հետ շարունակել երկխոսությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր բնագավառներում: Զրուցակիցները հանգամանորեն անդրադարձել են հատկապես առևտրատնտեսական կապերի խորացմանը՝ քննարկելով առկա ներուժը, այդ ուղղությամբ մինչ այժմ իրականացված աշխատանքներն ու զարգացման հեռանկարը:
Հանդիպմանը Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Միացյալ Նահանգներին՝ Հայաստանին տարիներ ի վեր ցուցաբերվող օժանդակության, այդ թվում՝ ս.թ. ապրիլին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպմանը ցուցաբերած աջակցության համար:
Միացյալ Նահանգների Անկախության օրվա առթիվ Հանրապետության Նախագահը նաև շնորհավորական ուղերձ է հղել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին:
«2017 թվականը մեր երկկողմ հարաբերություններում նշանավորվում է Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակով: Այսօր աներկբայորեն կարող ենք արձանագրել, որ անցած ժամանակահատվածում մեզ հաջողվել է կառուցել սերտ, ամուր գործընկերային և բարեկամական հարաբերություններ՝ խարսխված փոխադարձ հարգանքի ու վստահության վրա: Ուրախությամբ եմ նշում, որ մեր քաղաքական երկխոսությունը կրում է դինամիկ բնույթ՝ նպաստելով փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնմանը, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական բնագավառում:
Հայ-ամերիկյան կապերի սերտացման հարցում, անխոս, մեծ է նաև ամերիկահայ համայնքի դերակատարումը:
Բարձր եմ գնահատում Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը, բազմոլորտ բարեփոխումներին, ժողովրդավարության և քաղաքացիական հասարակության կայացմանը տարիներ շարունակ ցուցաբերվող՝ ԱՄՆ-ի աջակցությունը՝ միտված մեր երկրի պետականության ամրապնդմանը:
Չեմ կարող չնշել Միացյալ Նահանգների՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի ներդրման կարևորությունը Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման գործում: Հավատացած եմ, որ ԱՄՆ-ի ակտիվ ներգրավվածությունը մյուս համանախագահող երկրների՝ Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի հետ համատեղ, Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում կհանգեցնի ցանկալի արդյունքի՝ խնդրի խաղաղ և տևական կարգավորման:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ Ձեզ ազգային տոնի կապակցությամբ՝ հույս հայտնելով, որ համատեղ հետևողական ջանքերի շնորհիվ հայ-ամերիկյան օրակարգը կհարստացնենք երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող նոր նախաձեռնություններով ու ծրագրերով»,-ասված է ԱՄՆ նախագահին ուղղված ՀՀ Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

President Serzh Sargsyan visited today the US Embassy in Armenia on the occasion of the Independence Day of the United States of America. The President of Armenia congratulated Ambassador Richard Mills, the embassy staff and the friendly people of the United States, wishing them prosperity and continued development.
President Sargsyan and Ambassador Mills first planted an apricot tree in the yard of the US Embassy. The US Ambassador thanked the Armenian President for the visit and congratulations, noting that he was pleased and proud to plant that beautiful apricot tree at the U.S. Embassy together with the President of the Republic of Armenia, which commemorates the 241stanniversary of American independence and the 25th anniversary of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the United States of America.
“The United States greatly values its long partnership and sincere friendship with the Republic of Armenia, and together we have forged strong diplomatic, development, military, commercial, and people-to-people ties over the past 25 years. As we look to the future, we hope our relationship will grow even stronger, and we are especially keen to further deepen our trade and investment ties, to the benefit of both our countries,” Ambassador Mills said.
In turn, the President of Armenia praised the close cooperation with the United States and the level of bilateral interstate relations since the establishment of diplomatic relations and underlined that in this rapidly changing and challenging world, Armenia considers it important to continue the dialogue with the United States in all areas of mutual interest.
The interlocutors touched upon the deepening of trade and economic relations, discussing the existing potential, the work done so far and the prospect of development.
During the meeting, President Serzh Sargsyan thanked the United States for the assistance provided to Armenia for many years now, including the support shown in organizing parliamentary elections in April, 2017. On the occasion of the United States Independence Day, the President of the Republic of Armenia sent a congratulatory message to US President Donald Trump.
“2017 marks the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the United States. Today we can unmistakably state that in the past quarter of a century, together we succeeded in building a close and strong partnership between our nations, anchored in mutual respect and trust. I note with joy that our political dialogue is dynamic and helps to broaden the mutually beneficial cooperation, notably in trade and economy.
The Armenian-American community undoubtedly plays an important role in strengthening the US-Armenian relations.
I greatly value the decade-long support of the United States towards the economic development, comprehensive reforms, the enhancement of democratic institutions and civil society, all designed to strengthen Armenia’s statehood.
Also, I cannot understate the importance of the contribution by USA, as a co-chair of the OSCE Minsk Group, to promoting peace in the southern Caucasus. I am convinced that the active engagement of the United States, alongside with the other co-chair countries – Russia and France - would contribute to the desirable outcome – a peaceful and lasting resolution to the Nagorno-Karabakh conflict.
Let me once again congratulate you on the US National Day and express hope that through concerted efforts our two nations would be able to enrich the agenda of Armenian-American relations with new mutually beneficial initiatives and projects,” the President of the Republic of Armenia said in his congratulatory message addressed to the President of the United States.