Սաուդյան Արաբիա. «փափուկ հեղափոխությո՞ւն», թե՞ բարեփոխումների ժամանակաշրջան
Սաուդյան Արաբիայի 31-ամյա թագաժառանգ արքայազնը շարունակում է շնորհավորանքներ ստանալ: Բահրեյնի նախարարների խորհուրդը շնորհավորել է Մուհամմադ իբն Սալմանին իր նշանակման առթիվ` հայտնելով Սաուդյան Արաբիային իր լիակատար աջակցությունը բոլոր քայլերում՝ ուղղված այդ երկրի անվտանգության և կայունության ապահովմանը, ինչպես նաև ահաբեկչության ցանկացած դրսևորման դեմ պայքարին: Արքայազն Մուհամմադին շնորհավորել է նաև Քուվեյթի նախարարների խորհուրդը: Վարչապետի ղեկավարած կաբինետը հաջողություններ է մաղթել արքայազնին ինչպես թագավորությանն ու իր ժողովրդին, այնպես էլ իսլամին և մուսուլմաններին ծառայելու համար, հայտնում է Saudi Gazette-ը
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Քուվեյթը առաջարկել էր իր միջնորդությունը Կատարի և Սաուդյան Արաբիայի գլխավորությամբ արաբական ևս մի քանի երկրի միջև գոյություն ունեցող ճգնաժամի կարգավորման գործընթացում: Այս առաջարկը դրական արձագանք էր ստացել Կատարի իշխանությունների կողմից: Չի բացառվում, որ Քուվեյթն իսկապես կարող է լուրջ ներդրում ունենալ կողմերի միջև տարաձայնությունների վերացման հարցում, հատկապես եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ 2014 թվականին՝ նախորդ ճգնաժամի ժամանակ, Քուվեյթի ղեկավարը կարևոր դերակատարություն է ունեցել որպես միջնորդ:
Չնայած Կատարի և Պարսից ծոցի երկրների միջև ներկայիս դիվանագիտական ճգնաժամին, Կատարի էմիրն ավելի վաղ ևս շնորհավորել էր Մուհամմադ իբն Սալմանին, ով համարվում է պահպանողական հայացքների ավելի քիչ կրող, քան իր հայրը: Արքայազնը արդեն հասցրել է սահմանափակել կրոնական ոստիկանության լիազորությունները, կրճատել պետական սուբսիդավորումը և առաջարկել է վաճառել Saudi Aramco ազգային նավթային ընկերության բաժնետոմսերի մի մասը: Մուհամմադի կարծիքով, նավթից կախվածությունը խախտել է թագավարությունում տնտեսության բազմաթիվ ճյուղերի զարգացումը, և ինքը մտադիր է մինչև 2030 թվականը նվազեցնել այդ կախվածությունը: Գահաժառանգ արքայազնը կոշտ դիրքորոշում ունի նաև ահաբեկչության հարցում: 2016 թվականին նա հաստատել է մոտ 50 ծայրահեղական ջիհադիստների մահապատիժը, ինչն էլ հանգեցրեց Սաուդյան Արաբիայի և Իրանի դիվանագիտական հարաբերությունների խզմանը: Հարկ է նշել, որ Մուհամմադ իբն Սալմանն առհասարակ կոշտ դիրքորոշում ունի տարածաշրջանում Իրանի ազդեցության ընդլայնման հարցի հետ կապված: Դրա վառ օրինակ է հանդիսանում այն, որ նա, զբաղեցնելով  երկրի պաշտպանության նախարարի պաշտոնը, որոշում կայացրեց հարևան Եմենի քաղաքացիական պատերազմում իր երկրի մասնակցության մասին՝ պնդելով, որ Եմենի կենտրոնական իշխանությունների դեմ դուրս եկած շիա ապստամբների ետևում կանգնած է Թեհրանը: Կարծիք կա, որ 2017 թվականի հունիսին Կատարի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների խզման նախաձեռնողը ևս հանդիսանում է Սաուդյան Արաբիայի նոր գահաժառանգը, գրում է ТАСС-ը: Մի շարք փորձագետների կարծիքով, դրա պատճառ հանդիսանում է Թեհրանի հետ կապերն ամրապնդելու Դոհայի ձգտումը, ինչը Սաուդյան Արաբիան ընկալում է որպես սպառնալիք տարածաշրջանում և ողջ մուսուլմանական աշխարհում իր զբաղեցրած դիրքին: Մուհամմադ իբն Սալմանի նշանակումը Թեհրանում արդեն անվանել է «փափուկ հեղափոխություն» Սաուդյան Արաբիայում: Ուստի, չի բացառվում, որ 2015 թվականից արաբական այդ երկրի թագավոր հանդիսացող Սալման իբն Աբդել Ազիզ Ալ-Սաուդի որոշումը կհանգեցնի երկու երկրների միջև լարվածության խորացմանը:
Թերևս Սաուդյան Արաբիայում նոր գահաժառանգի նշանակումը վկայում է այն մասին, որ թագավորությունում գիտակցում են տնտեսական և քաղաքական բարեփոխումների անհրաժեշտությունը: Փորձագետները վաղուց էին նշում, որ Սաուդյան Արաբիայում գնալով վատանում է թե՛ տնտեսական, թե՛ սոցիալական դրությունը: Երկիրը ներքաշվել է Եմենի հակամարտության մեջ, որը մեծ ռեսուրսներ է խլում, բացի այդ, կան մի շարք այլ խնդիրներ, օրինակ՝ Թեհրանի հետ լարվածությունը, սիրիական ճգնաժամը և այլն:
Մուհամմադ իբն Նաիֆի փոխարեն նշանակված նոր գահաժառանգն իր քաղաքական գործունեությունն սկսել է 2009 թվականին՝ զբաղեցնելով իր հոր հատուկ խորհրդականի պաշտոնը: Նա եղել է նահանգապետ Էր Ռիադ նահանգում: Վերջին շրջանում արքայազնը ղեկավարում էր Սաուդյան Արաբիայի էկոնոմիկայի և զարգացման հարցերով խորհուրդը: Բացի այդ, նա զբաղեցնում է երկրի պաշտպանության նախարարի պաշտոնը: Արքայազն Մուհամմադը առաջին անգամ հայտնվեց միջազգային ասպարեզում, երբ թագավոր Սալմանը նշանակեց նրան արքայազնի տեղակալի պաշտոնում, ինչը նշանակում է գահի երկրորդ հավակնորդ: 2015 թվականին Forbes ամսագիրը երիտասարտ արքայազնին ներառել էր աշխարհի 100 ամենաազդեցիկ մտածողների ցանկում՝ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ միասին:
Արքայազնի նշանակումը որպես նոր գահաժառանգ շատերի կողմից դիտարկվում է չափազանց կարևոր քայլ: Պատճառն այն է, որ Սաուդյան Արաբիան ավանդաբար ղեկավարում են 70 տարեկան և ավելի տարեց թագավորներ, գրում է NDtv-ն: Այս նշանակումը ընկալվում է որպես ազդանշան երկրի երիտասարդներին, որ ամեն ինչ փոխվում է: Եվս մեկ ուշագրավ փաստ հանդիսանում է այն, որ եթե Սաուդյան Արաբիայի գոյության գրեթե ողջ ընթացքում իշխանությունը փոխանցվել է եղբորից եղբորը, ապա այժմ մենք ականատես ենք լինում նոր երևույթի. երկրի նոր գահաժառանգը թագավորի որդին է, ընդ որում, նախորդ հավակնորդը ևս իշխող թագավորի եղբայրը չէր, այլ զարմիկը:

Саудовская Аравия: "мягкая революция" или период реформ?
31-летний наследник престола Саудовской Аравии продолжает получать поздравления. Совет министров Бахрейна поздравил принца Мухаммада ибн Салмана по случаю его назначения, выразив свою полную поддержку Саудовской Аравии во всех ее шагах, направленных на обеспечение безопасности и стабильности, как и против любого проявления терроризма. Принца Мухаммада поздравил также Совет министров Кувейта. Руководимый премьер-министром кабинет пожелал успехов принцу в служении как королевству и его народу, так и исламу и мусульманам, сообщает Saudi Gazette.
Напомним, что ранее Кувейт предложил свое посредничество в деле урегулировования кризиса между Катаром и несколькими арабскими странами во главе с Садовской Аравией. Это предложение получило положительный отклик со стороны Катара. Не исключено, что Кувейт на самом деле сможет внести серьезный вклад в вопросе устранения разногласий между сторонами, особенно если учесть то обстоятельство, что в 2014-ом году, во время предыдущего кризиса, руководитель Кувейта играл важную роль в качестве посредника.
Несмотря на нынешний дипломатический кризис между Катаром и странами Персидского залива, эмир Катара раньше всех поздравил Мухаммада ибн Салмана, который считается меньшим носителем консервативных взглядов, чем его отец. Принц уже успел ограничить полномочия религиозной полиции, сократить ее государственное субсидирование и предложил продать часть акций национальной нефтяной компании Saudi Aramco. По мнению Мухаммада, зависимость от нефти нарушила развитие многочисленных направлений экономики в королевстве, и он намерен до 2030-го года уменьшить эту зависимость. Наследный принц также держится жестких позиций в вопросах терроризма. В 2016-ом он утвердил смертный приговор около 50 джихадистам, что привело к разрыву дипломатических отношений между Саудовской Аравией и Ираном. Стоит отметить, что Мухаммад ибн Салман вообще держится жестких позиций в отношении расширения влияния Ирана в регионе. Ярким примером сказанного является то, что он, занимая пост министра обороны страны, принял решение об участии страны в гражданской войне в соседнем Йемене, утверждая, что против центральных властей Йемена вышли повстанцы-шииты, за которыми стоит Тегеран.
Есть мнение, что инициатором разрыва дипломатических отношений с Катаром в июне 2017-го года также является новый наследник престола Саудовской Аравии, пишет ТАСС. По мнению ряда экспертов, причиной этого является стремление Дохи укрепить связи с Тегераном, что Саудовской Аравией воспринимается как угроза его положению в регионе и во всем мусульманском мире. Назначение Мухаммада ибн Салмана в Тегеране уже назвали "мягкой революцией" в Саудовской Аравии. Следовательно, не исключено, что решение являющегося с 2015-го года королем этой страны Салмана ибн Абдел Аль-Сауди приведет к усилению напряжения между двумя странами.
Возможно, назначение нового наследника престола в Саудовской Аравии свидетельствует о том, что в королевстве осознают необходимость экономических и политичских реформ. Эксперты уже давно отмечают, что в Саудовской Аравии все хуже и хуже становятся как экономическая, так и социальная ситуация. Страна вовлечена в йеменский конфликт, который уносит большие ресурсы. Кроме того, есть и ряд других проблем, например, напряженность с Тегераном, сирийский кризис и др.
Новый престолонаследник, назначенный вместо Мухаммада ибн Наифи, свою политическую деятельность начал в 2009-ом году, заняв пост особого советника своего отца. Он был губернатором в провинции Эр Рияд. В последнее время принц руководил советом Саудовской Аравии по вопросам экономики и развития. Кроме того, он занимал пост министра обороны страны. На международной арене принц Мухаммад в первый раз появился, когда король Салман назначил его на пост заместителя принца, что означает – второй претендент на престол. В 2015-ом году журнал Forbes включил принца в первую сотню самых влиятельных мыслителей мира - вместе с канцлером Германии Ангелой Меркель и президентом РФ Владимиром Путиным. Назначение принца в качестве нового наследника престола со стороны многих рассматривалось как чрезвычайно важный шаг. Причина в том, что традиционно Саудовской Аравией руководят короли в возрасте 70 и выше лет, пишет NDtv. Это назначение - знак для молодежи страны, что все меняется. Еще одним заслуживающим внимания фактом является то, что если почти за все время существования Саудовской Аравии власть передавалась от брата к брату, то сейчас мы становимся свидетелями нового явления – новым наследником престола страны является сын короля, причем предыдущий претендент также не был братом властвующего короля, а его племянником.