Ապրիլյան սրացումներից հետո հակառակորդն առաջին անգամ ՏՌ-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ է կիրառել. ԼՂՀ ՊՆ
Հուլիսի 4-ին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը շարունակել է խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը տարբեր տրամաչափի ականանետերից, իսկ ժամը 20:20-ի սահմաններում հարավային ուղղությամբ կիրառել է նաև ՏՌ-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ:
Հարկ է նշել, որ նախորդ տարվա ապրիլյան սրացումներից հետո սա առաջին դեպքն է, երբ ադրբեջանական զինուժը կիրառում է նման զինատեսակ:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը միջազգային համապատասխան կազմակերպությունների ուշադրությունն է հրավիրում կատարվածի հանդեպ և ադրբեջանական կողմին նախազգուշացնում, որ պատասխանը լինելու է անհամարժեք:

Карабах: впервые после апрельской войны ВС Азербайджана применили реактивные системы залпового огня TR-107
4 июля на арцахско-азербайджанской границы противник продолжил нарушать режим прекращения огня из минометов различного калибра, а в 20:20 в южном направлении границы ВС Азербайджана применили также реактивные системы залпового огня TR-107сообщает пресс-служба минобороны Республики Арцах.
Отмечается, что после эскалации напряжения в апреле прошлого года это первый случай, когда ВС Азербайджана применяют подобное вооружение.
Минобороны Республики Арцах обращает внимание соответствующих международных организаций на произошедшее и предупреждает азербайджанскую сторону, что ответ будет более чем соразмерным.