ԼՂՀ ԱԳՆ. Ադրբեջանը չի խորշում օգտագործել իր իսկ քաղաքացիական բնակչությանը որպես կենդանի վահան
«Ս. թ. հուլիսի 4-ին ադրբեջանական կողմը նախաձեռնել է հերթական սադրանք՝ գնդակոծելով Արցախի Հանրապետության տարածքը։ 2016 թ. ապրիլյան ագրեսիայից հետո առաջին անգամ Ադրբեջանի զինված ուժերը կիրառել են TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ։ Գնդակոծումն իրականացվել է Ալխանլու գյուղի տարածքում՝ անմիջապես բնակելի տների մերձակայքում, տեղակայված կրակակետերից», - այս մասին ասվում է ԼՂՀ ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ, հաղորդում են ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
«Արցախի պաշտպանության բանակը ստիպված էր պատասխան միջոցներ ձեռնարկել՝ ճնշելու ադրբեջանական բանակի կրակային ակտիվությունը։ Ադրբեջանական կողմի սադրած միջադեպի արդյունքում, դժբախտաբար, գյուղի բնակիչների շրջանում կան տուժածներ։
Մենք բազմաթիվ անգամ, դեռևս ապրիլյան ագրեսիայի օրերին, ուշադրություն ենք հրավիրել այն փաստին, որ ադրբեջանական կողմը, խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի բոլոր նորմերը, չի խորշում օգտագործել իր իսկ քաղաքացիական բնակչությանը որպես կենդանի վահան՝ Արցախի տարածքը գնդակոծելու նպատակով։
Սահմանի երկու կողմերում ապրող խաղաղ բնակչությունը վաղուց արդեն գերի է դարձել ադրբեջանական իշխանությունների  քաղաքականությանը՝ ուղղված Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում լարվածության սրմանը և բանակցությունների վերականգման ուղղված միջնորդների ջանքերի տապալմանը։
Կատարվածը հերթական անգամ հաստատում է 2016 թ. մայիսի 16-ի Վիեննայի և 2016 թ. հունիսի 20-ի Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովներում՝ շփման գծում իրավիճակի կայունացման նպատակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կարևորությունը։ Նշված պայմանավորվածությունների անհապաղ իրագործումը, որը տորպեդահարվում է Ադրբեջանի կողմից, թույլ կտա հետագայում խուսափել նման միջադեպերից»։

ʺIn the evening of July 4, 2017, the Azerbaijani side committed yet another provocation, firing at the territory of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic). For the first time since the April aggression in 2016, the armed forces of Azerbaijan employed TR-107 multiple rocket launcher system. The fire was launched from the positions located in close proximity to residential buildings in Alkhanlu villageʺ, - the statement of NKR MFA says․
ʺThe Defense Army of Artsakh was forced to take counter-measures to suppress the fire activity of the Azerbaijani army. The incident provoked by the Azerbaijani side, unfortunately, led to casualties among the villagers.
Since the April aggression up to now, we have repeatedly drawn attention to the fact that the Azerbaijani side, in violation of all the norms of international humanitarian law, does not disdain to use its civilian population as a human shield for shelling the territory of Artsakh.
The peaceful population on both sides of the border has long become a hostage to the Azerbaijani authorities’ policy of constant escalation of tensions on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan and sabotaging the efforts of the mediators to restore the negotiation process.
The incident once again confirms the importance of the agreements reached at the summits of May 16, 2016 in Vienna and of June 20, 2016 in St. Petersburg, aimed at the stabilization of the situation on the Line of Contact. The immediate implementation of these agreements, torpedoed by Azerbaijan, will allow to prevent the recurrence of such incidents in the future.ʺ