ԱՄՆ-ը պատրաստ է ռազմական ուժ գործադրել Հյուսիսային Կորեայի դեմ
Վաշինգտոնը պատրաստ է գործի դնել բոլոր հնարավորությունները, ներառյալ ռազմական ուժը, Հյուսիսային Կորեայի վարքը փոխելու համար։ Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլին։
«ԱՄՆ-ը պատրաստ է գործի դնել հնարավորությունների ողջ սպեկտրը՝ իրեն և իր դաշնակիցներին պաշտպանելու համար։ Մեր հնարավորություններից մեկը զինված ուժերն են։ Մենք գործի կդնենք դրանք, եթե անհրաժեշտ լինի, սակայն մենք կնախընտրեինք չգնալ այդ ուղղությամբ», - ասել է Հեյլին ՄԱԿ ԱԽ նիստում։
Հուլիսի 4-ին Հյուսիսային Կորեայի կենտրոնական հեռուստատեսությունը հայտարարել է «Խվասոն-14» միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի հաջող փորձարկման մասին: Նշվում էր, որ հրթիռի թռիչքի բարձրությունը կազմել է 935 կմ, իսկ երկարությունը՝ 933 կմ: Ավելի ուշ Ռուսաստանի ՊՆ հայտարարեց, որ հյուսիսկորեական հրթիռի թռիչքի երկարությունը իրականում կազմել է 535 կմ, իսկ երկարությունը՝ 510 կմ, խոսքը միջին հեռահարության հրթիռի մասին է:

США готовы применить военную силу против КНДР
Вашингтон готов задействовать все возможности, включая военную силу, чтобы изменить поведение КНДР. Об этом, как передает РИА Новости, заявила постпред США при ООН Никки Хейли.
"Соединенные Штаты готовы задействовать весь спектр возможностей для защиты себя и своих союзников. Одну из наших возможностей составляют вооруженные силы. Мы задействуем их, если будем должны, но мы бы предпочли не идти в этом направлении", — сказала Хейли на заседании СБ ООН в среду.
Во вторник Центральное телевидение КНДР объявило о проведении первого успешного запуска межконтинентальной баллистической ракеты "Хвасон-14". Максимальная высота полета ракеты составила якобы 2802 километра, дальность — 933 километра. Минобороны России позднее сообщило, что северокорейская ракета поднялась на высоту 535 километров и пролетела порядка 510 километров, а речь идет об испытании ракеты средней дальности.