ՀՀ առողջապահության նախարարությունը ներկայացրել է բարձր ջերմաստիճանային պայմաններում աշխատանքի կազմակերպման կանոնները
scoopempire.com
Օդի բարձր ջերմաստիճանային պայմաններում աշխատանքի կազմակերպումը կարգավորվում է ՀՀ Աշխատանքային օրենսգքրի 153-րդ հոդվածով` հիմք ընդունելով աշխատավայրի ջերմաստիճանը, հայտնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը: Եթե աշխատատեղերում գործի բնույթից կախված հնարավոր չէ ապահովել պատշաճ ջերմաստիճանային ռեժիմ (օդի լավորակում), հատկապես ծանր ֆիզիկական և լարված մտավոր աշխատանք կատարելու դեպքում, անհրաժեշտ է ստեղծել հովանալու և հանգստանալու հնարավորություն:
Հաշվի առնելով շոգ եղանակը, ջերմաստիճանի բարձրացման և ուլտրամանուշակագույն ճառագայթման բացասական ազդեցությունը օրգանիզմի վրա` ՀՀ առողջապահության նախարարությունը խորհուրդ է տալիս`
• օգտագործել բաձր ջերմաստիճանի ազդեցությունից պաշտպանող միջոցներ` բաց գույնի, բնական նյութերից գլխարկ, օդափոխությունը ապահովող արտահագուստ, ստվեր ապահովող մեծ հովանոցներ, ակնոց և այլն,
• ստեղծել անհրաժեշտ պայմաններ բարձր ջերմաստիճանի ազդեցությունը մեղմելու համար, հաճախ լվացվել,
• կատարել աշխատանքային ռեժիմի փոփոխություն` հատկապես առավել ծանր և լարված աշխատանքի կատարումը նախատեսելով օրվա զով ժամերին, իսկ օրվա շոգ ժամերին` աշխատանքի երկարատև ընդմիջում:
Միաժամանակ, անհրաժեշտ է հիշել, որ օրվա որոշակի, ամենաշոգ ժամերին (12:00-17:00) երեխաների, հղիների, ծերերի, խրոնիկ հիվանդություններով տառապող մարդկանց համար վնասակար են ոչ միայն արևի ուղիղ ճառագայթները, այլև բացօթյա ստվերոտ տարածքները:
Խորհուրդ է տրվում օգտագործել սովորականից շատ հեղուկներ (օրական մոտ 3 լիտր), հատկապես` ջուր, թան, առանց շաքարի բնական հյութեր և թեյ։ Սրտանոթային կամ միզասեռական համակարգի հիվանդություններով տառապող անձինք հեղուկներ պետք է ընդունեն իրենց բուժող բժշկի հետ խորհրդակցելուց հետո:

Минздрав Армении озвучил правила работы в жару
Организация рабочего дня при высокой температуре воздуха регулируется 153-й статьей Трудового кодекса Армении  (дополнительные и специальные перерывы), сообщает "Новости- Армения" со ссылкой на пресс-службу министерства здравоохранения Армении.
Причем, как отмечается в сообщении, организация труда зависит от температуры воздуха на рабочем месте.
Если на рабочем месте невозможно обеспечить надлежащий температурный режим, особенно для людей, занимающихся тяжелой физической или напряженной умственной работой, то необходимо создать возможность для отдыха в прохладном месте.
Учитывая повышение температуры воздуха и отрицательное воздействие ультрафиолетового излучения на организм человека, минздрав Армении рекомендует использовать средства защиты от воздействия высокой температуры: светлые головные уборы и одежду из натуральных тканей, большие зонты, обеспечивающие тень, солнечные очки и другое.
Кроме того, ведомство советует чаще умываться, менять режим работы, оставлять особо тяжелую и напряженную работу на утренние и вечерние часы, а в жаркие часы организовывать перерыв.
Минздрав также напоминает, что в период с 12:00 до 17:00 для детей, беременных, пожилых людей и людей с хроническими заболеваниями вредно нахождение не только под прямыми солнечными лучами, но и на открытых и тенистых участках.
Рекомендуется пить больше жидкости (около трех литров в день), в частности воду, тан, натуральные соки без сахара и чай. Лицам, страдающим сердечно-сосудистыми заболеваниями или заболеваниями мочеполовой системы, необходимо проконсультироваться о количестве употребляемой жидкости с лечащим врачом.