Վրաստանի սահմանադրական փոփոխությունները վտանգե՞լ են նրա ժողովրդավարական կերպարը
Ինչպես և կարելի էր ակնկալել «Վրացական երազանք» կուսակցությունը, որը նախորդ տարի աշնանը կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ստացավ խորհրդարանական մեծամասնություն, նախաձեռնել է սահմանադրական փոփոխություններ: Ստեղծված հատուկ սահմանադրական հանձնաժողովն իր աշխատանքներն ավարտել է 2017թ մայիսին՝ ներկայացնելով Սահմանադրության փոփոխության նախագիծ, որով նախատեսվում է կառավարման համակարգի փոփոխություն՝ անցում խորհրդարանական կառավարման համակարգի: Ըստ նախագծի՝ նախագահի լիազորությունները կրճատվում են: Բացի այդ, նախագահը պետք է ընտրվի ոչ թե համընդհանուր ընտրությունների միջոցով, այլ ընտրական կոլեգիայի կողմից: Նախատեսվում է նաև անցում կատարել 100% համամասնական ընտրակարգի՝ վերացնելով մինչ այժմ գործող մեծամասնական ընտրակարգը: Նախատեսվում են նաև փոփոխություններ մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների ընտրության կարգի, մարդու իրավունքների հետ կապված դրույթներում:
Սահմանադրական փոփոխություններ նախաձեռնելուց ի վեր՝ վրացական իշխանությունները բավական սերտ համագործակցել են քաղաքացիական հասարակության, քաղաքական տարբեր ուժերի, եվրոպական գործընկերների, մասնավորապես՝ Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի հետ, որը սահմանադրական իրավունքին առնչվող փաստաթղթերի գնահատման թերևս ամենահեղինակավոր կառույցն է Եվրոպայում:
Թեև նախագծի մշակման գործընթացը համեմատաբար հանգիստ էր, այն խորհրդարան ներկայացնելուց հետո առաջացան խնդիրներ: Խնդիրն այն է, որ սահմանադրական փոփոխությունների մշակված նախագծում խորհրդարանում առաջին ընթերցումից մի քանի օր առաջ մտցվել են փոփոխություններ: Ի տարբերություն նախապես մշակված տարբերակի՝ քվեարկության դրված նախագծի համաձայն, նախագահի ընտրության նոր կարգը ուժի մեջ է մտնում ոչ թե 2020 թվականից, այլ 2024-ից: Մեծամասնական ընտրակարգի վերացումը նույնպես հետաձգվում է 2024թ, արգելվում է արտասահմանցիներին գյուղատնտեսական հողերի վաճառքը և այլն: Փոփոխված նախագիծը խորհրդարանում հաստատվել է առաջին և երկրորդ ընթերցմամբ:
Նախագծում նման փոփոխությունները, սակայն, բավական բուռն արձագանք առաջացրին թե՛ ընդդիմության, թե՛ քաղաքացիական հասարակության շրջանում: Ընդդիմությունը բոյկոտեց խորհրդարանում նախագծի երկու քվեարկությունները: Իսկ քաղաքացիական հասարակությունը ներկայացնող շուրջ 32 կազմակերպություն համատեղ դիմում հղեցին միջազգային հանրությանը, որտեղ, մասնավորապես, իրենց դժգոհությունն էին հայտնում մեծամասնական ընտրակարգի չեղարկման հետաձգման որոշման հետ կապված:
Վենետիկի հանձնաժողովը ևս չողջունեց վրացական իշխանությունների նման քայլը: Հունիսի վերջին Վրաստան ժամանած Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջաննի Բուկիկիոն իր հիասթափությունը հայտնեց՝ շեշտելով, որ վերջին զարգացումները կասկածի տակ են դրել սահմանադրական փոփոխությունների նախապատրաստման համար իրականացված ողջ աշխատանքը: Բացի այդ, հանձնաժողովի նախագահը կարծիք է հայտնել նաև, որ եթե «Վրացական երազանքը» նախագծի փոփոխված տարբերակն ընդունի առանց մյուս ուժերի հետ համաձայնեցնելու, այն չի ունենա բավարար լեգիտիմություն:
Խորհրդարան ներկայացված փոփոխված նախգծի հետ կապված իր բացասական վերաբերմունքն է արտահայտել նաև Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին: Ըստ նրա՝ քաղաքական դրդապատճառներով պայմանավորված նախագիծը պատրաստվել է բավական հապշտապ, և փաստաթղթի հետ կապված չկա կոնսենսուս: Մինչդեռ իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության ներկայացուցիչները, լիովին այլ կարծիքի են և գտնում են, որ նախագիծը պատրաստվել է հանրային լայն ներգրավմամբ:
Փաստորեն, ստեղծվել է իրավիճակ, երբ իշխող կուսակցությունն ակտիվորեն առաջ է տանում իր նախաձեռնությամբ մշակված, այնուհետև փոփոխված սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը: Միևնույն ժամանակ այդ նախագծին դեմ է երկրի նախագահը, հիմնական ընդդիմադիր ուժերը, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության մի զգալի հատված: Բացի այդ, միջազգային գործընկերները ևս միանշանակ վերաբերմունք չունեն տվյալ նախագծի հետ կապված: Ստեղծված իրավիճակը բավական բարդ է և որոշակի ռիսկեր է պարունակում Վրաստանի ժողովրդավարական իմիջի համար: Նման ռիսկերից գլխավորը, թերևս, կարող է լինել սահմանադրական փոփոխությունների լեգիտիմության ցածր մակարդակը:
Ստեղծված իրավիճակի հնարավոր ռիսկերի գիտակցումը, ինչպես նաև միջազգային գործընկերների կոշտ գնահատականները թերևս կստիպեն վրացական իշխանություններին գնալ որոշակի զիջումների: Վրացական երազանք կուսակցության ներկայացուցիչներից արդեն հայտարարել են, որ նախագիծը մինչև երրորդ ընթերցման ներկայացվելը կարող է կրել որոշակի փոփոխություններ: Չնայած նման պատրաստակամությանը՝ ընդդիմադիր ուժերը և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները հազիվ թե համաձայն են նոր երկխոսության, քանի որ խորհրդարան ներկայացված նախագիծը համարում են լիովին տարբեր նախապես մշակված տարբերակից: Բացի այդ, ցանկացած երկխոսություն և դրա արդյունքում թեկուզ ոչ էական փոփոխությունները կարող են լեգիտիմացնել նոր նախագիծը, ինչը հազիվ թե բխում է ընդդիմադիր ուժերի շահերից: Միևնույն ժամանակ արդեն հնչում են փորձագիտական կարծիքներ, որ եթե աշնանը  խորհրդարան ներկայացված սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծն (անկախ փոփոխություններից)  ընդունվի երրորդ ընթերցմամբ, նախագահը նրա նկատմամբ կկիրառի իր վետոյի իրավունքը և «Վրացական երազանքը» ստիպված կլինի դիմել վետոյի հաղթահարման մեխանիզմին:
Այսպիսով Վրաստանում նախաձեռնված սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացը թեև իրավական առումով որևէ խնդիր չունի, ժողովրդավարական նորմերի տեսանկյունից այն քննադատության հիմքեր է պարունակում: Խորհրդարանում մեծամասնություն ունեցող «Վրացական երազանքը» հայտնվել է բավական բարդ իրավիճակում և երկրի ժողովրդավարական կերպարը պահելու համար խնդիր ունի բավական լուրջ աշխատանք իրականացնել թե՛ երկրի ներսում, թե՛ երկրից դուրս:

Конституционные реформы Грузии скомпрометировали ее демократический образ
Как и можно было ожидать, партия "Грузинская мечта", которая прошлой осенью в результате выборов стала парламентским большинством, инициировала конституционные реформы. Специально созданная конституционная комиссия завершила свои работы в мае 2017-го года, представив проект изменений Конституции Грузии. Согласно этому проекту, предполагается изменение системы правления – переход к парламентской форме, а полномочия президента сокращаются. Кроме того, президент избирается не путем всеобщих выборов, а через избирательную коллегию. Предполагается также переход к 100-ой пропорциональной системе - вместо ныне действующей мажоритарной. Предполагаются также изменения в процедуре выборов ряда высоких должностей и в положениях, связанных с правами человека.
С начала конституционных реформ грузинские власти достаточно тесно сотрудничали с гражданским обществом, различными политическими силами, с европейскими партнерами, в частности, с Венецианской комиссией Совета Европы, которая в оценке документов, относящихся к конституционному праву, возможно, является самой авторитетной структурой в Европе.
Несмотря на то, что процесс разработки проекта был сравнительно спокойный, после его представления в парламент возникли проблемы. Дело в том, что в разработанный проект конституционных реформ за несколько дней до их первого рассмотрения были внесены изменения. В отличие от первоначально разработанного варианта, новый порядок выбора президента, согласно выставленному на голосование проекту, вступает в силу не с 2020-го, а с 2024-го года. Отказ от мажоритарной системы также откладывается на 2024-ый год, запрещается продажа иностранцам земли сельскохозяйственного значения и т.д. Измененный проект был утвержден в парламенте в первом и втором чтениях.
Подобные изменения в проекте, однако, вызвали достаточно бурную реакцию как среди оппозиции, так и в общественных кругах. Оппозиция бойкотировала голосование по двум чтениям в парламенте. А представляющие гражданское общество около 32 организаций совместно обратились к международной общественности с призывом, в котором, в частности, выразили свое недовольство решением откложить введение мажоритарной избирательной системы.
Венецианская комиссия также не приветствовала подобный шаг грузинских властей. Прибывший в Грузию в конце июня председатель Венецианской комиссии Джанни Букикио выразил свое разочарование, подчеркнув, что последние события поставили под сомнение всю проведенную работу по конституционным реформам. Кроме того, председатель комиссии выразил мнение, что если "Грузинская мечта" примет измененный вариант без согласования с другими силами, то реформа не будет обладать достаточной легитимностью.
Свое отрицательное отношение к представленному в парламент измененному проекту выразил также президент Грузии Георгий Маргвелашвили. Согласно президенту, политически мотивированный проект был подготовлен достаточно поспешно, и вокруг документа нет консенсуса. Между тем, представители партии "Грузинская мечта" придерживаются совершенно иного мнения и находят, что проект был подготовлен при широком участии общества.
Фактически, создалась ситуация, когда правящая партия активно продвигает разработанный по собственной инициативе, затем измененный ею же проект конституционных реформ. Одновременно против этого проекта выступают и президент страны, и основные оппозиционные силы, а также значительная часть гражданского общества. Кроме того, международные партнеры также не выражают однозначного отношения к данному проекту. Создавшаяся ситуация содержит в себе достаточно сложные и определенные риски для демократического имиджа Грузии. Главным из подобных рисков может оказаться низкий уровень легитимности конституционных реформ.
Осознание возможных рисков в создавшейся ситуации, как и жесткие оценки международных партнеров, возможно, заставят грузинские власти пойти на определенные уступки. Некоторые из представителей партии "Грузинская мечта" уже заявили, что до представления к третьему чтению законопроект может претерпеть определенные изменения. Несмотря на подобную готовность, оппозиционные силы и представители гражданского общества вряд ли пойдут на новый диалог, поскольку считают, что представленный в парламент проект полностью отличен от ранее разработанного. Кроме того, любой диалог и последующие хотя бы несущественные изменения смогут легитимировать новый проект, что вряд ли исходит из интересов оппозиционных сил. Одновременно уже звучат экспертные мнения о том, что если представляемый осенью в парламент проект конституционных реформ (независимо от изменений) будет принят в третьем чтении, президент применит к нему право вето, и "Грузинская мечта" будет вынуждена обратиться к механизмам преодоления вето.
Таким образом, процесс конституционных реформ, предпринятый в Грузии, хотя и в правовом смысле не имеет каких-либо проблем, с точки зрения демократических норм он содержит в себе все основания для критики. Имеющая большинство в парламенте "Грузинская мечта" оказалась в достаточно сложной ситуации и для сохранения демократического образа страны стоит перед достаточно сложной задачей - проделать серьезную работу как внутри страны, так и за ее пределами.