ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես են եկել նոր հայտարարությամբ
ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի նիստին հուլիսի 6-ին Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) հանդես են եկել նոր հայտարարությամբ՝ կապված ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետ՝ խստորեն պահանջելով վտանգի տակ չդնել քաղաքացիական անձանց: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, համանախագահները հուլիսի 4-ին հրադադարի ռեժիﬕ խախտումը համարել են սադրիչ գործողություն, որը կարող է խափանել հակամարտության կարգավորման խաղաղ ջանքերը և վտանգել գալիք բանակցությունները:
«Կողմերին հիշեցնում ենք Ժնևյան կոնվենցիայով ամրագրված նրանց պարտավորությունները, որոնք ենթադրում են զերծ մնալ ցանկացած գործողությունից, որը կարող է հանգեցնել քաղաքացիական անձանց անընդունելի կորուստների: Առաջարկում ենք կողմերին ձեռնարկել անհետաձգելի միջոցներ լարվածության թուլացման ուղղությամբ և հստակորեն հետևել 1994-1995 թվականների հրադադարի համաձայնագրերին:
Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն ընդգծում են հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հնարավորինս շուտ հասնելու բանակցությունները սկսելու անհրաժեշտությունը, քանի որ դա է միակ իրական ճանապարհը՝ հասնելու տարածաշրջանի ժողովուրդների խաղաղությանը, բարգավաճմանն ու հաշտեցմանը», - նշել են համանախագահները:

OSCE MG Extremely Concerned with the Violations on NKR-Azerbaijan Border
The OSCE Minsk Group co-chairing countries are extremely concerned with the ceasefire violations that occurred on 4 July, representative of France at OSCE said during the Permanent Council on Thursday, NEWS.am reports.
“We consider this serious incident as a provocative action that undermines peace efforts and could provoke a breakdown in the forthcoming negotiations.
We remind the Sides of their obligations under the Geneva Conventions to refrain from any hostile action that could lead to unacceptable civilian casualties.
We appeal the parties to take immediate measures to defuse the situation and strictly observe the 1994/1995 ceasefire agreement,” he said, after reading the statement made by the co-chairs on July 5.
The Russian Federation, France and the United States stress the necessity to resume as soon as possible negotiations on a peaceful settlement of the conflict, as the only way to bring peace, prosperity and genuine reconciliation to all the peoples of the region.