ԼՂՀ ՊՆ-ն հերքում է ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը (Տեսանյութ)
Ադրբեջանական պաշտոնական քարոզչությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ ստի և կեղծիքի վրա հիմնված իր քաղաքականությանը: Հերթական նման դրսևորումը տեղի ունեցավ հուլիսի 6-ին, երբ Ադրբեջանի պաշտպանության, արտաքին գործերի նախարարության և գլխավոր դատախազության կողմից կազմակերպվեց այդ երկրում հավատարմագրված ռազմական կցորդների և օտարերկրյա ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների այցը Ալխանլու բնակավայր, որտեղ իբր թե նրանց տրամադրվել են ադրբեջանական կրակակետերի և ռազմական շտաբի բացակայության մասին «անհերքելի» ապացույցներ:
Անհրաժեշտ ենք համարում հիշեցնել նաև, որ հակառակորդ երկրի՝ միջազգային հանրությանը, մասնավորապես Ադրբեջանում հավատարմագրված օտարերկրյա ռազմական կցորդներին մոլորեցնելու մարտավարությունը նոր երևույթ չէ: Դեռևս 2016թ. ապրիլյան ռազմագործողություններից հետո կազմակերպվեց վերջիններիս այցը Ջոջուկ Մարջանլու բնակավայր, որտեղ նրանց ներկայացվեց ադրբեջանական «փառահեղ» բանակի հաջողությունները, որոնց արդյունքում «ազատագրվել» է  այդ բնակավայրը: Մինչդեռ Ջոջուկ Մարջանլուն ադրբեջանական զինուժի վերահսկողության տակ էր գտնվում 1994թ. հունվարից ի վեր:
Կարևոր ենք համարում ևս մեկ անգամ նշել, որ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակը երբեք քաղաքացիական բնակչությանը և օբյեկտները չի թիրախավորել: Բայց երբ հակառակորդը, իր բնակչությունն օգտագործելով որպես կենդանի վահան, խաղաղ բնակավայրերում տեղակայված կրակակետերից կրակ է վարում արցախյան դիրքապահների ուղղությամբ, ապա այդ կրակակետերը ինչպես միշտ, այսուհետ ևս լռեցվելու են: Եվ հավատարիմ մնալով փաստերի լեզվով խոսելու մեր մարտավարությանը, ձեզ ենք ներկայացնում տեսանյութ, որում պարզ երևում է Ալխանլու բնակավայրին կից տարածքում տեղակայված հրանոթը: Սրանից բխող հետևությունները թողնում ենք բանական մարդկանց առողջ տրամաբանությանը:

Минобороны Республики Арцах опубликовало видеозапись, опровергающую заявления Баку
Официальная азербайджанская пропаганда продолжает оставаться верной своей политике, основанной на лжи и фальсификации. Очередное проявление этого произошло 6-го июля, когда МО Азербайджана, МИД и прокуратура Азербайджана организовали визит военных атташе и иностранных СМИ, аккредитованных в Азербайджане, в село Алханлу, где им якобы представили "неопровержимые" доказательства отсутствия там военного штаба и огневых точек, сообщает пресс-служба минобороны Республики Арцах.
"Считаем необходимым напомнить, что стратегия Азербайджана по введению в заблуждение международное сообщество, в частности иностранных военных атташе, не является новинкой. Еще в 2016 году, после апрельских военных действий, был организован визит военных атташе в село Джоджук Марджанлу, где им представили "славные" подвиги азербайджанской армии, благодаря которым было "освобождено" указанное село. Тогда как село Джоджук Марджанлу находится под контролем азербайджанских ВС с января 1994 года по сей день.
Считаем важным еще раз напомнить, что АО Арцаха никогда не целится по населенным пунктам и гражданским объектам. Однако, когда противник использует свое население вместо живого щита, устанавливая в населенных пунктах огневые точки, откуда стреляет по армянским позициям, то такие огневые точки будут нейтрализованы - как и всегда. Оставаясь верными нашей стратегии - говорить языком фактов, мы представляем видеоматериал, в котором явно видна пушка рядом с селом Алханлу. Делать выводы предоставляем здоровой логике мыслящих людей", – говорится в сообщении.