Մաուրեբախում կայացել է Նալբանդյան-Լավրով հանդիպումը
Հուլիսի 11-ին Մաուրեբախում` ԵԱՀԿ արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման շրջանակներում, կայացավ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հանդիպումը։
Նախարարներն անդրադարձան երկկողմ դաշնակցային փոխգործակցության մի շարք հարցերի` հատուկ ուշադրություն դարձնելով Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականցմանը։
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների շուրջ։
Հանդիպման օրակարգում էր ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացը։ Այս համատեքստում երկուստեք շեշտվեց Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման անհրաժեշտությունը։

Nalbandian and Lavrov Discussed Karabakh Conflict
The meeting between the Foreign Ministers of Armenia and Russia Edward Nalbandian and Sergey Lavrov was held in Mauerbach, Austria on July 11, on the sidelines of the OSCE Informal Ministerial Meeting, Panorama.am reports referring to the press service of the Armenian Foreign Ministry.
At the meeting, the ministers touched upon several issues related to bilateral allied cooperation, attaching special importance to the implementation of agreements reached between the presidents of Armenia and Russia.
The interlocutors exchanged views over pressing issues of international and regional character.
The agenda of the talks also featured the issue of the peaceful settlement process of Karabakh conflict. In this context, both of the sides underscored the need to implement the agreements reached at Vienna and St. Petersburg summits.