Իրաքի վարչապետը կոչ է արել Թուրքիային դուրս բերել իր զորքերը երկրից
Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ-Աբադին հայտարարել է Մոսուլի համար մարտերի ավարտի մասին և կոչ արել թուրքական զորքերին լքել երկիրը։ Այս մասին հայտնում է իրաքյան քրդական Rudaw հեռուստաալիքը։
«Իրաքի վարչապետը թուրքական զորքերին կոչ է արել հետ քաշվել և լքել Իրաքը, քանի որ Մոսուլի համար մարտերն ավարտվել են», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Բաղդադի և Անկարայի հարաբերությունները վատացել էին 2015 թվականի վերջին, երբ Թուրքիան, առանց իրաքյան իշխանությունների թույլտվության, զորքերը մտցրել էր Մոսուլից ոչ հեռու գտնվող Բաշիկա շրջան՝ ԻՊ-ի դեմ պայքարում իրաքցի աշխարհազորայիններին օգնելու պատրվակով։

Премьер Ирака призвал Турцию вывести свои войска из страны
Премьер-министр Ирака Хайдер аль-Абади заявил о завершении битвы за Мосул и призвал войска Турции отступить и покинуть страну, сообщает Корреспондент со ссылкой на иракский курдский телеканал Rudaw.
"Премьер-министр Ирака призвал турецкие войска отступить и покинуть Ирак, заявил, что битва за Мосул завершена", – говорится в сообщении.
Отношения Багдада и Анкары ухудшились в конце 2015 года после того, как Турция без разрешения иракских властей ввела войска в район Башика недалеко от Мосула под предлогом помощи иракским ополченцам в борьбе с "Исламским государством".