Արաբական երկրները հրապարակել են Կատարի հանդեպ պահանջների նոր ցանկը
Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, Սաուդյան Արաբիայից, Եգիպտոսից և Բահրեյնից դիվանագետները հայտարարել են, որ Կատարի շուրջ ստեղծված իրավիճակում յուրաքանչյուր միջնորդություն պետք է հիմնվի 6 պահանջից բաղկացած ցանկի վրա:
Ցանկը հավանության են արժանացրել արաբական երկրների արտգործնախարարները Կահիրեում հուլիսի 5-ին կայացած հանդիպման ժամանակ:
Ցանկն ընդգրկում է «ծայրահեղականության և ահաբեկչության դեմ պայքարին նվիրված մնալու անհրաժեշտությունը, անհանդուրժողականության և բռնության կոչերից հրաժարվելը, Պարսից ծոցի արաբական պետությունների համագործակցության խորհրդի շրջանակներում 2013 և 2014 թվականների համաձայնագրերի և 2017 թվականի մայիսին Էր Ռիադում արաբա-ամերիկյան գագաթնաժողովի արդյունքների իրականացումը»:

Арабские страны раскрыли новый список требований к Катару
Дипломаты из ОАЭ, Саудовской Аравии, Египта и Бахрейна заявили, что любое посредничество в кризисе вокруг Катара должно основываться на списке из шести требований, сообщает РИА Новости
Как заявили дипломаты на совместной пресс-конференции в Нью-Йорке, перечень включает в себя "необходимость придерживаться борьбы с экстремизмом и терроризмом, отказ от подстрекательства и призывов к нетерпимости и насилию, выполнение соглашений 2013 и 2014 годов в рамках Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива и итогов арабо-американского саммита в Эр-Рияде в мае 2017 года".
Также был упомянут "отказ от вмешательства во внутренние дела и поддержки незаконных формирований" и "принцип ответственности международного сообщества за борьбу с терроризмом и экстремизмом".
Накануне стало известно, что Саудовская Аравия, ОАЭ, Бахрейн и Египет сократили список требований для Катара и призвали выполнить их без обозначения конкретных сроков.