Հայաստանի և Վրաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և Վրաստանի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Միխեիլ Ջանելիձեն ուղերձներ փոխանակեցին՝ Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ:
Իր ուղերձում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը նշում է, որ 25 տարին հայ և վրացի ժողովուրդների դարավոր տարեգրության համար ընդամենը մի ակնթարթ է, սակայն անկախությունը վերականգնած երկու երկրների նորօրյա պատմության մեջ այն բնորոշում է բարիդրացիական միջպետական հարաբերությունների հաստատման ու կայացման կարևորագույն մի ժամանակաշրջան, որը հարուստ է նշանակալի ձեռքբերումներով ու հաջողություններով:
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծում է, որ Հայաստանը շահագրգիռ է անել հնարավորը՝ ավանդական կապերի վրա խարսխված հարաբերությունները միասնական ուժերով էլ ավելի ամրապնդելու ու զարգացնելու ուղղությամբ՝ հավելելով, որ երկու երկրների փոխգործակցության ողջ ներուժի բացահայտումը թույլ կտա առավել արդյունավետ օգտագործել մեր հնարավորությունները: Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորում է հայ-վրացական ավանդական հարաբերությունների ամրապնդման գործում վիրահայության նշանակալի դերակատարությունը, ովքեր բարեկամության կամուրջ են հանդիսանում երկու երկրների միջև:
Եզրափակելով նամակը՝ Հայաստանի ԱԳ նախարարը համոզմունք է հայտնում, որ Հայաստանի և Վրաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչություններն այսուհետ ևս կշարունակեն արդյունավետ համագործակցության միջոցով իրենց կարևոր նպաստը բերել երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմանը:
Վրաստանի ԱԳ նախարարն իր ուղերձում նշում է, որ ավելի քան երկու տասնամյակ ընթացքում՝ անկախության ձեռքբերումից հետո Վրաստանն ու Հայաստանը զարգացրել են փոխըմբռնման և ընդհանուր շահի վրա հիմնված հարաբերություններ: Նախարարը նշում է, որ երկու երկրներն արդեն գրանցել են էական առաջընթաց տարբեր ուղղություններով՝ հավելելով, որ դեռևս առկա են լայն հնարավորություններ:
Միխեիլ Ջանելիձեն գոհունակությամբ նշում է, որ առկա միջպետական սերտ հարաբերություններն ամբողջովին արտացոլում են ժողովուրդների միջև ավանդական բարեկամությունը, որը կառուցված է ամուր պատմական հիմքերի և ազատության և ժողովրդավարության ընդհանուր սկզբունքների վրա:
Վրաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը, ընդգծելով Վրաստանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև սերտ և արդյունավետ համագործակցությունը, պատրաստակամություն է հայտնում ձեռնարկելու բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում համագործակցության հետագա ամրապնդման նպատակով:

Armenia and Georgia Celebrate 25th Anniversary of Establishment of Diplomatic Relations
Edward Nalbandian, Foreign Minister of Armenia, and Mikheil Janelidze, Vice Prime Minister, Minister of Foreign Affairs of Georgia, exchanged messages on the occasion of 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and Georgia, official page of Armenian MFA informs.
In his message, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia notes that the twenty five years are just a drop in the bucket of the centuries-old chronology of our two nations. However, in the modern history of the two countries, that have regained their independence, this past quarter of a century defines an important phase of establishing and enhancing interstate friendly relations, a period that has been filled with significant achievements and successes.
Edward Nalbandian stresses, that Armenia is determined to exert joint efforts in further strengthening and developing the relations based on this traditional ties, adding that it will be possible to make full use of the existing opportunities in a more efficient manner, once the whole potential of our bilateral relations is explored. The Foreign Minister of Armenia highlighted that Armenians of Georgia play a significant role in strengthening the traditionally friendly Armenian-Georgian relations and serves as a bridge between our two countries.
Concluding the message Foreign Minister of Armenia expresses the confidence that through effective cooperation the Ministries of Foreign Affairs of Armenia and Georgia will continue to make their important contribution to the development of relations between the two countries.
Foreign minister of Georgia notes that over the last two decades, since regaining the independence, Georgia and Armenia have developed relations, based on mutual understanding and common interests. Minister states, that two countries have already achieved a significant progress in various directions, with many more opportunities ahead.
Mikheil Janelidze commends the existing relations between the two people and close ties between the two countries, which fully comply with the traditional friendship between two nations and are based on solid historical foundation and the mutually shared principles of freedom and democracy.
Foreign Minister of Georgia emphasized with satisfaction the close and effective cooperation of the Ministries of Foreign Affairs of Georgia and Armenia, and confirms the readiness to undertake all the necessary efforts to further strengthen our cooperation in bilateral and multilateral formats.