Կանադայի հայ դատի հանձնախումբը կոչ է արել Օտտավային դադարեցնել զենքի վաճառքն Ադրբեջանին
Կանադայի Հայ դատի հանձնախումբն իր վրդովմունքն է հայտնել՝ իմանալով, որ Կանադայի կառավարությունն արտահանման թույլտվություն է տրամադրել Տորոնտոյում տեղակայված զրահապատ մեքենաների արտադրության գծով մասնագիտացած «INKAS Armored Vehicle Manufacturing» ընկերությանը՝ բարձրտեխնոլոգիական ռազմատեխնիկա Ադրբեջան տեղափոխելու համար: Այս մասին հայտնում է asbarez.com պարբերականը:
Կանադայի միջազգային առևտրի հարցերով նախարար Ֆրանսուա Ֆիլիպ Շամպայնին հուլիսի 24-ին ուղարկված նամակում հանձնախումբը Կանադայի կառավարությանը կոչ է արել անհապաղ կանգնեցնել Ադրբեջանին զենքի փոխանցումը և ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ այդ որոշումը չեղարկելու համար:
«Վտանգավոր զենքի մատակարարումներն Ադրբեջանի նման խարդախ պետություններին խախտում են Կանադայի զենքի արտահանման կարգավորումների հիմնական նորմերը և զգալի վտանգ են ստեղծում ներքին և տարածաշրջանային կայունության համար»,- ասել է հանձնախմբի նախագահ Շահեն Միրաքյանը:
«Ինչպես մինչև հիմա բազմիցս պարզ է դարձել, Ադրբեջանի իշխանությունները նման զենքն օգտագործում են ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության խաղաղությանն ու անվտանգությանը սպառնալու համար, այլև երկրի ներսում այլախոհությունը հետապնդելու նպատակով»,- ասել է Միրաքյանը:
Նա հավելել է, որ թույլ տալով ռազմական ապրանքների արտահանումն Ադրբեջան՝ Կանադան նպաստում է Ադրբեջանի և Հայաստանի ու Արցախի Հանրապետության միջև ռազմական գործողություններին, իսկ նման որոշումները հակասում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բանակցային գործընթացին և հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը Կանադայի հանձնառությանը:

Армяне Канады призвали Оттаву немедленно остановить процесс передачи военной техники Азербайджану
Армянский национальный комитет Канады (ANCC) выразил свое возмущение в связи с возможными поставками канадской бронетехники Азербайджану, пишет Asbarez.com.
Как указывается, ANCC был шокирован, узнав, что канадское правительство выдало разрешение на экспорт в Азербайджан военной техники с базы INKAS Armored Vehicle Manufacturing в Торонто.
ANCC 24 июля направил письмо министру международной торговли Канады Франсуа Филиппу Шампайну с призывом к правительству Канады немедленно остановить процесс передачи военной техники Азербайджану и предпринять необходимые меры для отмены данного решения.
"Поставки опасного вооружения таким подлым странам, как Азербайджан, нарушают основные нормы экспорта оружия со стороны Канады и создают серьезную опасность внутренней и региональной стабильности", – отметил председатель ANCC Шаген Миракян.
"До сих пор неоднократно становилось ясно, что власти Азербайджана подобное оружие используют не только для того, чтобы угрожать миру и безопасности Армении и Арцаха, но и чтобы подавлять инакомыслие в собственной стране", – подчеркнул он.
Миракян также добавил, что, разрешая поставки оружия Азербайджану, Канада способствует дальнейшему обострению карабахского конфликта. По его словам, подобные решения идут вразрез с усилиями сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному разрешению конфликта и приверженностью Канады мирному урегулированию конфликта.