Հալեպի հայկական Baron հյուրանոցը դարձել է սոսկ հիշեցում Սիրիայում խաղաղ ժամանակների մասին. Reuters
Հալեպի Baron հյուրանոցը, որը հիմնադրվել է հայ ընտանիքի կողմից 1911 թվականին, արդեն ավելի քան 5 տարի է չի գործում, գրում է Reuters-ը՝ պատմելով հայկական հյուրանոցի ճակատագրի մասին, որը ժամանակին համարվել է Մերձավոր Արևելքի ամենաեվրոպական անկյունը։
«Հյուրանոցում ապրել են ամենահայտնի ճանապարհորդները, գրողները, թագավորներն ու տարբեր երկրների նախագահները։ Մի քանի տարի առաջ Baron-ը, որը գտնվում է Հալեպի արևմուտքում՝ առաջնագծի մոտ, խոցվել էր ականանետերով», - գրում է պարբերականը։
Նշվում է, որ ռազմական գործողությունների ժամանակ հայկական հյուրանոցը դարձել էր ապաստարան Հալեպի արևելյան շրջանների շատ ընտանիքների համար։
Այժմ հարուստ պատմությամբ ամենահայտնի վայրերից մեկը դարձել է սոսկ հիշեցում Սիրիայում խաղաղ ժամանակների մասին, եզրափակում է Reuters-ը։

Reuters: армянский "Барон" в Алеппо теперь является лишь напоминанием о мирных временах в Сирии
Гостиница "Барон" ("The Baron Hotel") в Алеппо, основанная армянской семьей в 1911 году, уже более пяти лет не действует, пишет международное агентство Reuters, рассказывая о судьбе армянского отеля, некогда считавшегося самым европейским уголком Ближнего Востока, передает РУСАРМИНФО.
"В отеле гостили самые известные путешественники,  писатели, короли и президенты разных стран. Несколько лет назад "Барон", расположенный на западе Алеппо, вблизи линии фронта, был поражен минометами", -  пишет издание.
Отмечается, что во время военных действий армянская гостиница стала пристанищем для многих сирийских семей из восточных районов Алеппо.
Теперь одно из самых известных мест с богатой историей является лишь напоминанием о мирных временах в Сирии, в завершении публикации отмечает Reuters.