Կարեն Կարապետյանը ծանոթացել է «Zangi» ընկերության ծրագրերին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այցելել է ՏՏ ոլորտի «Zangi» ընկերություն: Կառավարության ղեկավարը ծանոթացել է ընկերության գործունեությանը, ձեռքբերումներին, ընթացիկ և հեռանկարային ծրագրերին:
Նշվել է, որ «Zangi»-ն նոր սերնդի կոմունիկացիոն համակարգ է, որը թույլ է տալիս կատարել անվճար զանգեր, տեսազանգեր և փոխանակել հաղորդագրություններ: «Zangi»-ն հնարավորոյթյուն է տալիս իրականացնել 720p թույլատվությամբ live-տեսազանգեր:
«Zangi»-ի տնօրեն Վահրամ Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է, որ հավելվածն ունի 1,5 միլիոն բաժանորդ և օրական դրա միջոցով կապ են հաստատում տասնյակ-հազարավոր մարդիկ: 2016թ.-ից ընկերությունը մտել է զարգացման նոր փուլ, մասնավորապես, աjն ձեռք է բերել 20+ Business-To-Business (B2B) գործընկերներ աշխարհի 12 երկրից։ Այժմ «Zangi»-ն մասնակցում է երկրների մասշտաբով հեռահաղորդակցման ենթակառուցվածքների ստեղծման վրա։
Հայկական հավելվածն առաջարկում է ցածր արագությամբ ինտերնետ կապով աշխատելու հնարավորություն: Տեղեկացվել է նաև, որ «Zangi»-ի կողմից արհեստական բանականության հիման վրա մշակված «Antiblocking» տեխնոլոգիան թույլ է տալիս գործել մեսենջերների աշխատանքը սահմանափակող երկրներում։
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է ՏՏ ոլորտի, մասնավորապես, հայաստանյան ընկերությունների հետևողական զարգացումը՝ ընդգծելով, որ այս բնագավառը շարունակելու է գտնվել կառավարության ուշադրության կենտրոնում: Վարչապետն ավելացրել է, որ գործադիրը պատրաստ է քննարկել մասնավոր հատվածի կողմից ոլորտի առաջընթացին միտված առաջարկություններն ու ծրագրերը՝ դրանք կյանքի կոչելու նպատակով:

Премьер Армении посетил компанию "Zangi"
Премьер-министр Армении Карен Карапетян посетил компанию IT-сферы "Zangi". Глава правительства ознакомился с деятельностью компании, достижениями, текущими и перспективными программами. Об этом сообщает Panorama.am со ссылкой на пресс-служба правительства РА.
Было отмечено, что компания "Zangi" – коммуникационная система нового поколения, позволяющая совершать бесплатные звонки, видеозвонки и обмениваться сообщениями. "Zangi" позволяет делать видеозвонки в HD-режиме, с разрешением 720p.
Директор компании "Zangi" Ваграм Мартиросян сообщил, что у данного приложения уже 1,5 млн. абонентов и ежедневно им пользуются десятки тысяч людей.
С 2016 года компания вступила в новую стадию развития, в частности, начала работу в формате 20+ Business-To-Business (B2B) с 12 партнерами по всему миру. На данный момент "Zangi" участвует в разработке телекоммуникационной инфраструктуры на уровне стран.
Армянское приложение дает возможность работать с низкой скоростью подключения к Интернету. А разработанная компанией технология "Antiblocking" позволяет работать и в тех странах, где работа мессенджеров ограничивается.
Приложение "Zangi" в этом году было представлено на выставке "Mobile World Congress" в Барселоне и сейчас уже готовится к участию в самых крупных выставках в сфере коммуникаций в Дубае и Лондоне – GITEX и Capacity Europe.
Глава правительства отметил важность IT-сферы, в частности, последовательного развития армянских компаний, подчеркнув, что данная отрасль продолжит оставаться в центре внимания правительства.
Премьер К. Карапетян добавил также, что правительство готово обсудить предложения и программы частного сектора, направленные на развитие и прогресс данной сферы, с целью их реализации.