Որտե՞ղ են բախվում ԱՄՆ և ՌԴ շահերը
Ռուս-ամերիկյան հարաբերություններում տեղի ունեցած վերջին զարգացումները շատերի համար կտրուկ և անսպասելի էին՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի թիմի՝ ՌԴ հետ հարաբերությունները լավացնելուն ավելի վաղ ուղղված հայտարարությունների ֆոնին: Նրանից հետո, երբ G20 շրջանակներում տեղի ունեցավ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպում, որը նախատեսված կես ժամի փոխարեն տևեց մոտ 2 ժամ, և կողմերն այն դրական գնահատեցին, շատերը  ռուս-ամերիկյան հարաբերություններում դրական զարգացումներ էին ակնկալում: Սակայն ակնկալիքները փոխվեցին, երբ  ՌԴ-ն պատասխանեց դեռևս ԱՄՆ նախկին նախագահ Օբամայի վարչակարգի կողմից ռուս 35 դիվանագետների ԱՄՆ-ից արտաքսման որոշմանը (պահանջելով  ՌԴ-ում ԱՄՆ դիվանագիտական կորպուսի  թիվը մոտ 1.300 հասցնել 455՝ հավասարեցնելով ԱՄՆ-ում ՌԴ դիվանագիտական կորպուսի թվին) իսկ ԱՄՆ նախագահն, ի վերջո, ստորագրեց ՌԴ դեմ պատժամիջոցներ նախատեսող ԱՄՆ կոնգրեսի օրինագիծը:
Ստորև փորձենք հասկանալ ինչո՞վ կարող է պայանավորված լինել ռուս-ամերիկյան հարաբերություններում նման զարգացումները և ինչո՞ւ են դրանք տեղի ունենում հենց այս ժամանակահատվածում:
Հնարավոր պատճառների շարքում նախևառաջ պետք է դիտարկել ներկայումս ԱՄՆ-ում տիրող ներքաղաքական իրավիճակը, մասնավորապես, Թրամփի թիմի և կոնգրեսականների, ինչպես դեմոկրատների, այնպես էլ որոշ հանրապետականների միջև առկա հակասությունները:  Այս հակասությունների վառ դրսևորում կարելի է համարել ՌԴ-ի, Իրանի և Հյուսիսային Կորեայի դեմ պատժամիջոցներ նախատեսող վերոնշյալ օրինագիծը, որով կոնգրեսականներին ի վերջո հաջողվեց սահմանափակել ԱՄՆ գործադիր իշխանության տվյալ երկրների հետ հարաբերությունները կարգավորելու և անհրաժեշտության դեպքում պատժամիջոցները մեղմելու հնարավորությունը: Ներկայիս օրինագծով սահմանվող պատժամիջոցները ստանում են օրենքի ուժ և չեն կարող չեղարկվել առանց ԱՄՆ կոնգրեսի հավանության: ԱՄՆ ներսում Թրամփի հասցեին ուղղված ռուսամետ քաղաքականություն վարելու, «ռուսական գործակալ» լինելու մեղադրանքների ֆոնին, ի վերջո նման օրինագծի ընդունումն առավել քան տրամաբանական էր: Անգամ եթե Թրամփը չստորագրեր օրինագիծը և օգտագործեր իր վետոյի իրավունքը, օրինագծի ընդունման գործընթացը նախատեսում էր, որ ԱՄՆ կոնգրեսն էլ իր հերթին կարող էր օգտագործել իր վետոյի իրավունքը՝ շրջանցելու նախագահի վետոն: Ուստի, Թրամփի թիմն ի վերջո հաստատեց օրինագիծը, որն, այսպես թե այնպես կնդունվեր, դրանով փորձելով հնարավորինս մեղմել իր հասցեին հնչող մեղադրանքները և խուսափել կոնգրեսականների իր դեմ ուղղված  հետագա քայլերից: Պատահական չէր, որ օրինագծի հաստատումից հետո Թրամփը նշեց, որ նա գնաց այդ քայլին ազգային միասնականության պահպանման համար:
Այս համատեքստում պատահական չէին նաև ՌԴ կողմից օրինագծի վերաբերյալ ստացված արձագանքերը: Օրինակ, ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը պատժամիջոցների ընդունումից հետո հայտարարեց, որ դրանք ցույց են տալիս Թրամփի վարչակարգի անզորությունը և որ ԱՄՆ կոնգրեսը հետագայում նոր քայլեր կձեռնարկի, ի վերջո, Թրամփին նախագահի պաշտոնից հեռացնելու համար:
Ինչ վերաբերում է հնարավոր արտաքին քաղաքական դրդապատճառներին, ապա այս դեպքում ականատես ենք լինում ոչ միանշանակ պատկերի: Սիրիայի և Ուկրաինայի դեպքում առնվազն արտաքուստ ՌԴ և ԱՄՆ թվում է թե պատրաստակամ են համագործակցել: Թրամփ-Պուտին հանդիպման ժամանակ երկու երկրների ղեկավարներին հաջողվեց գալ համաձայնության Սիրիայի հարավ-արևմուտքում հրադադարի պահմանման շուրջ: Բացի այդ Թրամփն ընդունեց որոշում դադարեցնել Սիրիայի այսպես կոչված չափավոր ընդդիմադիրներին, ովքեր ցանկանում են տապալել Ասադին, ԱՄՆ կողմից տրամադրվող աջակցությունը:
Ինչ վերաբերում է Ուկրաինական ճգնաժամին, ապա այս դեպքում էլ կարծես թե կողմերը պատրաստակամ են համագործակցել,  ինչը դրսևորվեց ուկրաինական ճգնաժամի շուրջ բանակցություններում Թրամփի թիմի կողմից հատուկ ներկայացուցչի նշանակմամբ:
Սակայն պատկերը լրիվ այլ է Արևելյան Եվրոպայի այլ երկրների դեպքում: Թրամփի վարչակարգի պաշտոնավարումից ի վեր ԱՄՆ-ը մեծացնում է իր ռազմական ներկայությունն Արևելյան Եվրոպայի երկրներում: Տարվա սկզբին ԱՄՆ-ից Լեհաստան մեկնեցին Սովետական միության փլուզումից ի վեր ամենամեծ թվով զինվորականներ (3500 զինվորական):  Վերջերս հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ-ը Ռումինային է վաճառելու 3.9 միլիարդ դոլարի հեռահար հռթիռներ: ԱՄՆ այս քայլը հաջորդեց Դոնալդ Թրամփի Լեհաստանում արված հայտարարությանը, որ ԱՄՆ-ը Լեհաստանին պատրաստվում է վաճառել 8 միլիարդ դոլարի հեռահար հռթիռներ:
Նախորդ շաբաթ տեղի ունեցավ ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսի Էստոնիա (Էստոնիայի մայրաքաղաք Տալլինում, Լատվայի, Լիտվայի և Էստոնիայի նախագահներին հանդիպելուց հետո, Փենսը վերահաստատեց ԱՄՆ հավատարմությունը ՆԱՏՕ դաշնագրի 5-րդ հոդվածին՝ «հարձակումը ՆԱՏՕ մեկ անդամի դեմ կդիտվի որպես հարձակում ընդդեմ բոլորի»), Վրաստան և Մոնտենեգրո: Այցի ժամանակ նկատվում էր Ռուսաստանի հանդեպ ԱՄՆ հռետորաբանության հստակ փոփոխություն: Մասնավորապես, Թրամփի կողմից ՌԴ դեմ պատժամիջոցներ նախատեսող օրինագծի ստորագրումը, Փենսը ներկայացրեց որպես իր «եվրապական դաշնակիցներին և ընկերներին» պաշտպանելու ԱՄՆ պատրաստակամության ապացույց:
ՌԴ հասցեին ուղղված ԱՄՆ հռետորաբանության նման փոփոխությունը բացի վերոնշյալ ներքաղաքական դրդապատճառից կարելի է բացատրել նաև հետևյալով:
Սեպտեմբերին Ռուսաստանը և Բելառուսը   նախատեսում են  անցկացնել այսպես կոչված «Զապադ» միասնական զորավարժությունները, որոնք Խորհրդային Միության փլուզումից հետո հավակնում են լինել տարածաշրջանում անցկացված ամենամեծամաշտաբ զորավարժությունները (համաձայն ռուսական և բելառուսական աղբյուրների զորավարժություններին կմասնակցի 13.000 ռազմական անձնակազմ, մինչդեռ արևմտյան աղբյուրները խոսում են 60.000-ից 100.000 ռուսական ռազմական անձնակազմի մասնակցության մասին): Զորավարժությունները կանցկացվեն Բելառուսում, Ռուսաստանի արևմտյան հատվածներում, Բալթիկ ծովում և Կալինինգրադում: Զորավարժությունները լինելու են ինչպես ծովային, այնպես էլ օդային զինուժի մասնակցությամբ, ուստի ԱՄՆ-ը նպատակ է հետապնդում ցույց տալու ՌԴ-ին և տարածաշրջանում իր դաշնակիցներին, հատկապես Բելառուսի հարևանությամբ գտնվող Լեհաստանին, Լիտվային և Լատվիային, որ նա շարունակում է կանգնած մնալ նրանց կողքին:
Բացի այդ Արևելյան Եվրոպայում կարծես թե սկսել են բախվել ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի տնտեսական շահերը: Լեհաստան ԱՄՆ նախագահի այցի ժամանակ, որտեղ տեղի ունեցավ նրա հանդիպումը «Երեք ծովերի ձևաչափում» երկրների (Լեհաստանը, Հունգարիան, Չեխիան, Սլովակիան, Ռումինիան, Բուլղարիան, Լիտվան, Էստոնիան, Լատվիան, Խորվաթիան, Սլովենիան, Ավստրիան) առաջնորդների հետ, Թրամփը մեծ ուշադրություն հատկացրեց Արևելյան Եվրոպայի երկրներին ԱՄՆ հեղուկացված գազի մատակարմանը՝ նշելով, որ այն թույլ կտա վերացնել էներգետիկ ոլորտում առկա խոչընդոտները, մասնավորապես, տարածաշրջանում էներգետիկ մենաշնորհը (նկատի ունենալով Արևելյան Եվրոպայի երկրների կախումը ռուսական գազից): Պատահական չէր, որ ՌԴ դեպ պատժամիջոցների հաստատումից հետո, ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն ՌԴ-ին «լայնածավալ առևտրային պատերազմ» է հայտարարել:
Բան այն է, որ ՌԴ դեմ պատժամիջոցները կխոչընդոտեն նաև «Հյուսիսային հոսք 2»  նախագծի հաջող շահարկմանը: Նախագիծը նպատակ ունի  Բալթիկ ծովի հատակով  Ռուսաստանից  գազը հասցնել  ուղիղ Գերմանիա՝ շրջանցելով Ուկրաինան: Այս նախագծին դեմ է արտահայտվել ԵՄ 9 երկրի՝ Խորվաթիան, Չեխիան, Էստոնիան, Հունգարիան, Լատվիան, Լիտվան, Լեհաստանը, Սլովակիան և Ռումինիան, որոնք կարծում են, որ նախագիծը կմեծացնի ԵՄ կախվածությունը Ռուսաստանից: Փոխարենը նախագծին կողմ են Գերմանիան և Ավստրան, քանի որ գերմանական և ավստրիական ընկերություններն արդեն գումարներ են ներդրել «Հյուսիսային հոսք 2» նախագծի շրջանակներում: Պատահական չէ, որ այս երկրները դեմ են արտահայտվում ԱՄՆ կողմից ՌԴ նոր պատժամիջոցներին:
Այսպիսով, ՌԴ-ԱՄՆ հարաբերություններում լարվածության այս նոր ալիքը կարելի է բացատրել մի շարք պատճառներով, ինչպես ներքաղաքական, այնպես էլ արտաքին քաղաքական, որի հիմքում ընկած է ներքին և արտաքին խաղացողների քաղաքական և տնտեսական հիմնական շահերի և մոտեցումների հակադրումը և բախումը:

Recent developments in Russian-American relations were abrupt and unexpected for many, in the background of US President Donald Trump's team's statements aimed at improving relations with Russia. After the meeting between Russian President Vladimir Putin and US President Donald Trump at G20, which lasted for about 2 hours instead of half an hour, and after the parties positively estimated the meeting,  many would expect positive developments in Russian-American relations. But expectations changed when Russia responded to the former US president Obama’s decision to deport 35 Russian diplomats, in turn demanding the US diplomatic corps in Russia to decrease from 1,300 to 455, thus making equal with the US, and US President signed the bill of the US Congress envisaging new sanctions against Russia.
Below we will try to understand what could happen in the Russian-American relations and why it happens during this very period.
Among the possible reasons, first of all, we should consider the domestic political situation in the US, particularly the contradictions between the Trump team and Congressmen, as well as Democrats and some Republicans. The sanctions imposed by the current bill cannot be abolished without the approval of the US Congress. A striking demonstration of these contradictions can be considered the bill envisaging sanctions against Russia, Iran and North Korea by which Congressmen eventually managed to limit the ability of the US executive power to regulate relations with the given countries and, if necessary, to mitigate sanctions. In the United States, accusing Trump of a pro-Russian policy, in the face of allegations of being a "Russian agent," eventually the adoption of such a bill was more than logical. Even if Trump did not sign the bill and used his veto right, the bill would allow the US Congress, in its turn, to use its veto right to circumvent the veto of the President. Therefore, Trump team finally approved the bill thus trying to soften the accusations against him and to avoid further steps by the Congress. It was no coincidence that after the bill was signed, Trump noted that he had taken that step to preserve the national unity.
In this context, Russia's reaction to the bill was not accidental. For example, after the adoption of sanctions, Russian Prime Minister Dmitry Medvedev said that they demonstrate the weakness of Trump’s administration and that the US Congress would take further steps to eventually impeach Trump.
As for potential foreign policy motives, in this case we see an uncertain picture. In the case of Syria and Ukraine, at least Russia and the US seem willing to cooperate. During the Trump-Putin meeting, the leaders of the two countries managed to come to an agreement on the ceasefire in the south-west of Syria. In addition, Tramp decided to halt the so-called moderate opposition in Syria who want to overthrow Assad by the US support.
As for the Ukrainian crisis, in this case, it seems, the sides are willing to cooperate, which was manifested by the appointment of a special representative from Trump Team in the negotiations on the Ukrainian crisis.
But the picture is different for other Eastern European countries. Since Trump’s Presidency, the United States has increased its military presence in Eastern Europe. At the beginning of the year, the United States moved to Poland the largest number of servicemen (3500 soldiers) since the collapse of the Soviet Union. It has recently become known that the US will sell to Romania  $ 3.9 billion worth long-range missiles. This step was followed by a statement made by Donald Trump in Poland that the United States is planning to sell Poland $ 8 billion worth long-range missiles.
Last week US vice president Mike Pence visited Estonia (In Estonian capital Tallinn, after meeting Latvian, Lithuanian and Estonian presidents, Pence reiterated the US commitment to Article 5 of the NATO treaty, "the attack against one NATO member will be considered as an attack against all members"), Georgia and Montenegro. There was a clear change of US rhetoric towards Russia during the visit. Specifically, Trump’s signing the bill that imposed sanctions against Russia, was presented by Pence as proof of US readiness to defend its "European allies and friends".
Such a change in US rhetoric addressed to Russia can be explained by the following inner political motives:
In September, the Russian Federation plans to hold the so-called "Zapad" military exercises in Belarus and Russia, which, after the collapse of the Soviet Union, are claimed to be the largest military exercises in the region (according to Russian and Belarusian sources, 13,000 military personnel will participate, while Western sources speak about 60,000 to 100,000 military personnel).
In addition, it seems that the economic interests in Eastern Europe of the United States and Russia clash as well. During the visit of the US President to Poland, where he met with the leaders of the "Three Seas Countries" (Poland, Hungary, the Czech Republic, Slovakia, Romania, Bulgaria, Lithuania, Estonia, Latvia, Croatia, Slovenia, Austria), Trump paid great attention to the gas supply to Eastern Europe noting that the US will eliminate the obstacles in the energy sector, particularly the energy monopoly in the region (considering the dependence of the Eastern European countries on Russian gas). It was no coincidence that after anti-Russian sanctions were imposed, Russian Prime Minister Dmitry Medvedev said that the United States thus announced Russia "a large-scale trade war".
The point is that sanctions against Russia will hamper the successful exploitation of the North Stream 2 project. The project aims at bringing gas from Russia to the Baltic Sea, directly from Germany, bypassing Ukraine. The project was opposed by 9 EU Member States: Croatia, the Czech Republic, Estonia, Hungary, Latvia, Lithuania, Poland, Slovakia and Romania, who believe that the project will increase EU dependence on Russia. In turn, Germany and Austria are in favor of this project, as German and Austrian companies have already invested money in the framework of the North Stream 2 project. It's no coincidence that these countries are against the US new sanctions against Russia.
Thus, this new wave of tension in the Russia-US relations can be explained by a number of factors, both domestic and foreign, which are based on the conflict and clash of the political and economic interests and attitudes of internal and external actors.