Որտե՞ղ են բախվում ԱՄՆ և ՌԴ շահերը
Ռուս-ամերիկյան հարաբերություններում տեղի ունեցած վերջին զարգացումները շատերի համար կտրուկ և անսպասելի էին՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի թիմի՝ ՌԴ հետ հարաբերությունները լավացնելուն ավելի վաղ ուղղված հայտարարությունների ֆոնին: Նրանից հետո, երբ G20 շրջանակներում տեղի ունեցավ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպում, որը նախատեսված կես ժամի փոխարեն տևեց մոտ 2 ժամ, և կողմերն այն դրական գնահատեցին, շատերը  ռուս-ամերիկյան հարաբերություններում դրական զարգացումներ էին ակնկալում: Սակայն ակնկալիքները փոխվեցին, երբ  ՌԴ-ն պատասխանեց դեռևս ԱՄՆ նախկին նախագահ Օբամայի վարչակարգի կողմից ռուս 35 դիվանագետների ԱՄՆ-ից արտաքսման որոշմանը (պահանջելով  ՌԴ-ում ԱՄՆ դիվանագիտական կորպուսի  թիվը մոտ 1.300 հասցնել 455՝ հավասարեցնելով ԱՄՆ-ում ՌԴ դիվանագիտական կորպուսի թվին) իսկ ԱՄՆ նախագահն, ի վերջո, ստորագրեց ՌԴ դեմ պատժամիջոցներ նախատեսող ԱՄՆ կոնգրեսի օրինագիծը:
Ստորև փորձենք հասկանալ ինչո՞վ կարող է պայանավորված լինել ռուս-ամերիկյան հարաբերություններում նման զարգացումները և ինչո՞ւ են դրանք տեղի ունենում հենց այս ժամանակահատվածում:
Հնարավոր պատճառների շարքում նախևառաջ պետք է դիտարկել ներկայումս ԱՄՆ-ում տիրող ներքաղաքական իրավիճակը, մասնավորապես, Թրամփի թիմի և կոնգրեսականների, ինչպես դեմոկրատների, այնպես էլ որոշ հանրապետականների միջև առկա հակասությունները:  Այս հակասությունների վառ դրսևորում կարելի է համարել ՌԴ-ի, Իրանի և Հյուսիսային Կորեայի դեմ պատժամիջոցներ նախատեսող վերոնշյալ օրինագիծը, որով կոնգրեսականներին ի վերջո հաջողվեց սահմանափակել ԱՄՆ գործադիր իշխանության տվյալ երկրների հետ հարաբերությունները կարգավորելու և անհրաժեշտության դեպքում պատժամիջոցները մեղմելու հնարավորությունը: Ներկայիս օրինագծով սահմանվող պատժամիջոցները ստանում են օրենքի ուժ և չեն կարող չեղարկվել առանց ԱՄՆ կոնգրեսի հավանության: ԱՄՆ ներսում Թրամփի հասցեին ուղղված ռուսամետ քաղաքականություն վարելու, «ռուսական գործակալ» լինելու մեղադրանքների ֆոնին, ի վերջո նման օրինագծի ընդունումն առավել քան տրամաբանական էր: Անգամ եթե Թրամփը չստորագրեր օրինագիծը և օգտագործեր իր վետոյի իրավունքը, օրինագծի ընդունման գործընթացը նախատեսում էր, որ ԱՄՆ կոնգրեսն էլ իր հերթին կարող էր օգտագործել իր վետոյի իրավունքը՝ շրջանցելու նախագահի վետոն: Ուստի, Թրամփի թիմն ի վերջո հաստատեց օրինագիծը, որն, այսպես թե այնպես կնդունվեր, դրանով փորձելով հնարավորինս մեղմել իր հասցեին հնչող մեղադրանքները և խուսափել կոնգրեսականների իր դեմ ուղղված  հետագա քայլերից: Պատահական չէր, որ օրինագծի հաստատումից հետո Թրամփը նշեց, որ նա գնաց այդ քայլին ազգային միասնականության պահպանման համար:
Այս համատեքստում պատահական չէին նաև ՌԴ կողմից օրինագծի վերաբերյալ ստացված արձագանքերը: Օրինակ, ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը պատժամիջոցների ընդունումից հետո հայտարարեց, որ դրանք ցույց են տալիս Թրամփի վարչակարգի անզորությունը և որ ԱՄՆ կոնգրեսը հետագայում նոր քայլեր կձեռնարկի, ի վերջո, Թրամփին նախագահի պաշտոնից հեռացնելու համար:
Ինչ վերաբերում է հնարավոր արտաքին քաղաքական դրդապատճառներին, ապա այս դեպքում ականատես ենք լինում ոչ միանշանակ պատկերի: Սիրիայի և Ուկրաինայի դեպքում առնվազն արտաքուստ ՌԴ և ԱՄՆ թվում է թե պատրաստակամ են համագործակցել: Թրամփ-Պուտին հանդիպման ժամանակ երկու երկրների ղեկավարներին հաջողվեց գալ համաձայնության Սիրիայի հարավ-արևմուտքում հրադադարի պահմանման շուրջ: Բացի այդ Թրամփն ընդունեց որոշում դադարեցնել Սիրիայի այսպես կոչված չափավոր ընդդիմադիրներին, ովքեր ցանկանում են տապալել Ասադին, ԱՄՆ կողմից տրամադրվող աջակցությունը:
Ինչ վերաբերում է Ուկրաինական ճգնաժամին, ապա այս դեպքում էլ կարծես թե կողմերը պատրաստակամ են համագործակցել,  ինչը դրսևորվեց ուկրաինական ճգնաժամի շուրջ բանակցություններում Թրամփի թիմի կողմից հատուկ ներկայացուցչի նշանակմամբ:
Սակայն պատկերը լրիվ այլ է Արևելյան Եվրոպայի այլ երկրների դեպքում: Թրամփի վարչակարգի պաշտոնավարումից ի վեր ԱՄՆ-ը մեծացնում է իր ռազմական ներկայությունն Արևելյան Եվրոպայի երկրներում: Տարվա սկզբին ԱՄՆ-ից Լեհաստան մեկնեցին Սովետական միության փլուզումից ի վեր ամենամեծ թվով զինվորականներ (3500 զինվորական):  Վերջերս հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ-ը Ռումինային է վաճառելու 3.9 միլիարդ դոլարի հեռահար հռթիռներ: ԱՄՆ այս քայլը հաջորդեց Դոնալդ Թրամփի Լեհաստանում արված հայտարարությանը, որ ԱՄՆ-ը Լեհաստանին պատրաստվում է վաճառել 8 միլիարդ դոլարի հեռահար հռթիռներ:
Նախորդ շաբաթ տեղի ունեցավ ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսի Էստոնիա (Էստոնիայի մայրաքաղաք Տալլինում, Լատվայի, Լիտվայի և Էստոնիայի նախագահներին հանդիպելուց հետո, Փենսը վերահաստատեց ԱՄՆ հավատարմությունը ՆԱՏՕ դաշնագրի 5-րդ հոդվածին՝ «հարձակումը ՆԱՏՕ մեկ անդամի դեմ կդիտվի որպես հարձակում ընդդեմ բոլորի»), Վրաստան և Մոնտենեգրո: Այցի ժամանակ նկատվում էր Ռուսաստանի հանդեպ ԱՄՆ հռետորաբանության հստակ փոփոխություն: Մասնավորապես, Թրամփի կողմից ՌԴ դեմ պատժամիջոցներ նախատեսող օրինագծի ստորագրումը, Փենսը ներկայացրեց որպես իր «եվրապական դաշնակիցներին և ընկերներին» պաշտպանելու ԱՄՆ պատրաստակամության ապացույց:
ՌԴ հասցեին ուղղված ԱՄՆ հռետորաբանության նման փոփոխությունը բացի վերոնշյալ ներքաղաքական դրդապատճառից կարելի է բացատրել նաև հետևյալով:
Սեպտեմբերին Ռուսաստանը և Բելառուսը   նախատեսում են  անցկացնել այսպես կոչված «Զապադ» միասնական զորավարժությունները, որոնք Խորհրդային Միության փլուզումից հետո հավակնում են լինել տարածաշրջանում անցկացված ամենամեծամաշտաբ զորավարժությունները (համաձայն ռուսական և բելառուսական աղբյուրների զորավարժություններին կմասնակցի 13.000 ռազմական անձնակազմ, մինչդեռ արևմտյան աղբյուրները խոսում են 60.000-ից 100.000 ռուսական ռազմական անձնակազմի մասնակցության մասին): Զորավարժությունները կանցկացվեն Բելառուսում, Ռուսաստանի արևմտյան հատվածներում, Բալթիկ ծովում և Կալինինգրադում: Զորավարժությունները լինելու են ինչպես ծովային, այնպես էլ օդային զինուժի մասնակցությամբ, ուստի ԱՄՆ-ը նպատակ է հետապնդում ցույց տալու ՌԴ-ին և տարածաշրջանում իր դաշնակիցներին, հատկապես Բելառուսի հարևանությամբ գտնվող Լեհաստանին, Լիտվային և Լատվիային, որ նա շարունակում է կանգնած մնալ նրանց կողքին:
Բացի այդ Արևելյան Եվրոպայում կարծես թե սկսել են բախվել ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի տնտեսական շահերը: Լեհաստան ԱՄՆ նախագահի այցի ժամանակ, որտեղ տեղի ունեցավ նրա հանդիպումը «Երեք ծովերի ձևաչափում» երկրների (Լեհաստանը, Հունգարիան, Չեխիան, Սլովակիան, Ռումինիան, Բուլղարիան, Լիտվան, Էստոնիան, Լատվիան, Խորվաթիան, Սլովենիան, Ավստրիան) առաջնորդների հետ, Թրամփը մեծ ուշադրություն հատկացրեց Արևելյան Եվրոպայի երկրներին ԱՄՆ հեղուկացված գազի մատակարմանը՝ նշելով, որ այն թույլ կտա վերացնել էներգետիկ ոլորտում առկա խոչընդոտները, մասնավորապես, տարածաշրջանում էներգետիկ մենաշնորհը (նկատի ունենալով Արևելյան Եվրոպայի երկրների կախումը ռուսական գազից): Պատահական չէր, որ ՌԴ դեպ պատժամիջոցների հաստատումից հետո, ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն ՌԴ-ին «լայնածավալ առևտրային պատերազմ» է հայտարարել:
Բան այն է, որ ՌԴ դեմ պատժամիջոցները կխոչընդոտեն նաև «Հյուսիսային հոսք 2»  նախագծի հաջող շահարկմանը: Նախագիծը նպատակ ունի  Բալթիկ ծովի հատակով  Ռուսաստանից  գազը հասցնել  ուղիղ Գերմանիա՝ շրջանցելով Ուկրաինան: Այս նախագծին դեմ է արտահայտվել ԵՄ 9 երկրի՝ Խորվաթիան, Չեխիան, Էստոնիան, Հունգարիան, Լատվիան, Լիտվան, Լեհաստանը, Սլովակիան և Ռումինիան, որոնք կարծում են, որ նախագիծը կմեծացնի ԵՄ կախվածությունը Ռուսաստանից: Փոխարենը նախագծին կողմ են Գերմանիան և Ավստրան, քանի որ գերմանական և ավստրիական ընկերություններն արդեն գումարներ են ներդրել «Հյուսիսային հոսք 2» նախագծի շրջանակներում: Պատահական չէ, որ այս երկրները դեմ են արտահայտվում ԱՄՆ կողմից ՌԴ նոր պատժամիջոցներին:
Այսպիսով, ՌԴ-ԱՄՆ հարաբերություններում լարվածության այս նոր ալիքը կարելի է բացատրել մի շարք պատճառներով, ինչպես ներքաղաքական, այնպես էլ արտաքին քաղաքական, որի հիմքում ընկած է ներքին և արտաքին խաղացողների քաղաքական և տնտեսական հիմնական շահերի և մոտեցումների հակադրումը և բախումը:

Где сталкиваются интересы США и РФ?
На фоне заявлений команды президента США Дональда Трампа об улучшении отношений с РФ последние события в российско-американских отношениях для многих оказались резкими и неожиданными. После этого, когда в рамках G20 имела место встреча президента РФ Владимира Путина и президента США Дональда Трампа, которая вместо запланированных полчаса длилась около двух часов и стороны оценили ее как положительную, многие в российско-американских отношениях ожидали положительных сдвигов. Однако когда РФ в ответ на высылку 35 дипломатов из США, предпринятую еще администрацией президента Обамы, потребовала довести число сотрудников дипкорпуса США в РФ с 1300 до 455, тем самым уравняв его с числом российских дипсотрудников в США, а президент США наконец подписал принятый Конгрессом закон, предусматривающий новые санкции против РФ, стало ясно, что ожидания эти не оправдались.
Ниже попытаемся понять, чем же могут быть обусловлены подобные процессы в российско-аериканских отношениях и почему они имеют место именно в данное время.
В ряду возможных причин, во-первых, необходимо рассмотреть нынешнюю внутриполитическую ситуацию в США, в частности, противоречия между командой Трампа и конгрессменами - как демократами, так и некоторыми республиканцами. Ярким проявлением названных противоречий можно считать вышеупомянутый законопроект, предполагающий санкции против РФ, Ирана и Северной Кореи. Этим законопроектом конгрессменам наконец удалось ограничить возможности исполнительной власти урегулировать отношения с данными странами, а в случае необходимости - смягчить санкции против них. Определенные данным законопроектом санкции получают силу закона и не могут быть отменены без согласия Конгресса США. На фоне обвинений в адрес Трампа в проведении пророссийской политики принятие подобного законопроекта в конце концов было более чем логичным. Даже если Трамп не подписал бы законопроект и воспользовался бы правом вето, процедура принятия законопроекта предусматривает, что Конгресс США в свою очередь мог бы использовать свое право вето для того, чтобы обойти вето президента. Следовательно, команда Трампа в конце концов утвердила законопроект, который так или иначе был бы принят. Тем самым команда Трампа попыталась по возможности смягчить звучащие в адрес президента обвинения и избежать направленных против него дальнейших шагов со стороны конгрессменов. И потому не является случайным то, что после утверждения законопроекта Трамп отметил, что он пошел на этот шаг для сохранения национального единства.
В данном контексте не является случайной и реакция, полученная на данный законопроект со стороны РФ. Например, премьер-министр РФ Дмитрий Медведев после принятия санкций заявил, что они показывают бессилие администрации Трампа, и что в дальнейшем Конгресс США предпримет новые шаги, которые в конце концов приведут к лишению Трампа президентской должности.
Что касается возможных внешних мотиваций, то в данном случае мы являемся свидетелями неоднозначной картины. В вопросах Сирии и Украины, как минимум внешне, РФ и США, кажется, готовы к сотрудничеству. Во время встречи Трамп-Путин руководителям двух стран удалось прийти к соглашению вокруг прекращения огня на юго-западе Сирии. Кроме того, Трамп принял решение прекратить оказываемую со стороны США поддержку так называемой умеренной оппозиции, которая желает сбросить Асада.
Что касается украинского кризиса, то и в этом случае, кажется, стороны выражают готовность сотрудничать, что выразилось назначением особого представителя по переговорам вокруг украинского кризиса со стороны команды Трампа.
Однако картина совершенно иная в случае других стран Восточной Европы. С начала правления администрации Трампа США увеличивают свое военное присутствие в странах Восточной Европы. В начале этого года из США в Польшу была направлена самая многочисленная после развала Советского союза группа военных (3500 человек). Недавно стало известно, что США продадут Румынии ракеты дальнего действия на 3.9 миллиардов долларов. Этот шаг США последовал за заявлением Дональда Трампа, сделанным в Польше, согласно которому США готовятся продать Польше ракеты дальнего действия на 8 миллиардов долларов.
На прошлой неделе имел место визит вице-президента США Майкла Пенса в Эстонию, Грузию и Монтенегро (в столице Эстонии Таллине, после встречи с президентами Латвии, Литвы и Эстонии, Пенс подтвердил приверженность США 5-ой статье Устава НАТО: "нападения на одного члена НАТО будет рассматриваться как нападение на всех членов"). Во время визита было заметно полное изменение риторики США по отношению к России. В частности, подписание Трампом законопроекта, предусматривающего санкции против России, Пенс представил как доказательство приверженности США защитить своих "европейских союзников и друзей".
Подобное изменени риторики США в отношение РФ, кроме вышеупомянутых внутриполитических мотивов, можно объяснить и следующим образом.
В сентябре Россия и Беларусь предполагают провести т.н. совместные военные учения "Запад", которые, после развала Советского Союза претендуют быть самыми широкомасштабными учениями (согласно российским и белорусским источникам, на учениях будут участвовать 13 000 военных, в то время, как западные источники говорят об участии от 60-и до 100 тысяч военных). Учения будут проводиться в Беларуси, западных областях России, на Балтийском море и в Калининграде. Учения будут как морские, так и с участием военно-воздушных сил. Следовательно, США преследуют цель показать РФ и союзникам в регионе, особенно находящимся по соседству с Беларусью Польше, Литве и Латвии, что американцы продолжают оставаться рядом с ними.
Кроме того, в Восточной Европе, кажется, начинают сталкиваться экономические интересы США и РФ. Во время визита президента США в Польшу, где имела место встреча с лидерами стран "Формата трех морей" (Польша, Венгрия, Чехия, Словакия, Румыния, Болгария, Литва, Эстония, Латвия, Хорватия, Словения, Австрия), Трамп уделил большое внимание поставкам сжиженного газа из США в страны Восточной Европы, отметив, что это позволит устранить препятствия, существующие в области энергетики, в частности, энергетическую монополию в регионе (имея в виду зависимость стран Восточной Европы от российского газа). Неслучайно, что после утверждения санкций против РФ премьер-министр РФ Дмитрий Медведев заявил, что США объявили РФ "широкомасштабную торговую войну".
Дело в том, что санкции против РФ станут также препятствием для успешной эксплуатации проекта "Северный поток 2". Проект имеет цель, обоходя Украину, по дну Балтийского моря довести газ из России в Германию. Против данного проекта выступили 9 стран ЕС – Хорватия, Чехия, Эстония, Венгрия, Латвия, Польша. Словакия и Румыния считают, что проект усилит зависимость ЕС от России. За проект выступают Германия и Австрия, поскольку немецкие и австрийские компании уже вложили суммы в рамках проекта "Северный поток 2". Неслучайно, что эти страны выступают против новых санкций США против РФ.
Таким образом, новую волну напряженности в отношениях РФ-США можно объяснить несколькими причинами как внутри-, так и внешнеполитическими, в основе которых лежат противостояние и конфликт основных политических и экономических интересов внутренних и внешних игроков.