ՀՀ-ն և ՌԴ-ն քննարկել են համագործակցությունը ադամանդագործության և ոսկեգործության ոլորտում
Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանը, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի խորհրդական Գագիկ Մկրտչյանը և ՌԴ-ում ՀՀ առևտրական ներկայացուցիչ Կարեն Ասոյանը Մոսկվայում հանդիպել են ՌԴ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ալեքսեյ Մոիսեևի հետ՝ քննարկելու ոսկեգործության և ադամանդագործության ոլորտում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, հայտնում են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության մամուլի ծառայությունից:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ալմաստի հումքի մատակարարումների արդյունավետության բարձրացման խնդիրը՝ ինչպես «Ալռոսայից», այնպես էլ «Գոխրանից»։ Հայկական պատվիրակության անդամները ՌԴ ֆինանսների փոխնախարարի ղեկավարած խմբի հետ զրույցում անդրադարձել են նաև պետական հարգադրոշման և հարգորոշման փոխադարձ ճանաչման հարցերին։
Կողմերը քննարկել են խնդիրների լուծման նորարական մոտեցումների և նոր մեխանիզմների կիրառումը։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հնարավորինս սեղմ ժամկետներում անցնել գործնական քայլերի։
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի խորհրդական Գագիկ Մկրտչյանի խոսքով՝ այդ պայմանավորվածությունների իրականացումը կապահովի ոլորտի աճի շարունակականությունը։

Армения и РФ обсудили вопросы сотрудничества в производстве бриллиантов и ювелирных изделий
Посол Армении в РФ Вардан Тоганян, советник министра по экономическому развитию и инвестициям Армении Гагик Мкртчян и торгпред Армении в РФ Карен Асоян встретились в Москве с  заместителем министра финансов РФ Алексеем Моисеевым, чтобы обсудить вопросы сотрудничества в производстве бриллиантов и ювелирных изделий. Как передает "Арменпресс", об этом заявили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства по экономическому развитию и инвестициям Армении.
В ходе встречи стороны обсудили вопрос повышения эффективности поставок сырья  как из "Алросы", так и из Гохрана. Были обсуждены также вопросы взаимного признания клейма и пробы на изделиях.
Стороны обсудили инновационные методы решения проблем и применение новых механизмов.
По словам советника министра по экономическому развитию и инвестициям Армении Гагика Мкртчяна, исполнение достигнутых договоренностей будет способствовать дальнейшему росту в отрасли.