ՀՀ-ն և ՌԴ-ն քննարկել են համագործակցությունը ադամանդագործության և ոսկեգործության ոլորտում
Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանը, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի խորհրդական Գագիկ Մկրտչյանը և ՌԴ-ում ՀՀ առևտրական ներկայացուցիչ Կարեն Ասոյանը Մոսկվայում հանդիպել են ՌԴ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ալեքսեյ Մոիսեևի հետ՝ քննարկելու ոսկեգործության և ադամանդագործության ոլորտում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, հայտնում են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության մամուլի ծառայությունից:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ալմաստի հումքի մատակարարումների արդյունավետության բարձրացման խնդիրը՝ ինչպես «Ալռոսայից», այնպես էլ «Գոխրանից»։ Հայկական պատվիրակության անդամները ՌԴ ֆինանսների փոխնախարարի ղեկավարած խմբի հետ զրույցում անդրադարձել են նաև պետական հարգադրոշման և հարգորոշման փոխադարձ ճանաչման հարցերին։
Կողմերը քննարկել են խնդիրների լուծման նորարական մոտեցումների և նոր մեխանիզմների կիրառումը։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հնարավորինս սեղմ ժամկետներում անցնել գործնական քայլերի։
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի խորհրդական Գագիկ Մկրտչյանի խոսքով՝ այդ պայմանավորվածությունների իրականացումը կապահովի ոլորտի աճի շարունակականությունը։

Armenia and Russia Discussed Cooperation in Jewelry Field and Diamond Industry
Armenia's Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Russia Vardan Toghanyan, Adviser to the Minister of Economic Development and Investments Gagik Mkrtchyan and Armenia's trade representative in Russia Karen Asoyan met with Russian Deputy Finance Minister Alexei Moiseev in Moscow to discuss the opportunities to expand the cooperation between Armenia and Russia in jewelry field and diamond industry. This was announced by the press service of the ministry of economic development and investments, "Armenpress" reports.
During the meeting the sides discussed increasing the efficiency of diamond raw material supplies. The Armenian delegation members touched upon issues on mutual recognition of state hallmarking and assertion.
The officials discussed the latest approaches on solving the issues and applying new mechanisms. Agreement was reached to take practical steps within a short period of time.
Gagik Mkrtchyan said that the implementation of agreements will ensure the continuation of the increase of the field.