Վրաստանի ադրբեջանաբնակ գյուղում Հայաստանի քաղաքացուն 14 տարի պահել են ստրկության մեջ
ՀՀ քննչական կոմիտեում իրականացված մամուլի մշտադիտարկման շրջանակներում մի քանի ինտերնետային տեղեկատվական հարթակներում արձանագրվել են հրապարակումներ՝ ՀՀ քաղաքացուն Վրաստանի ադրբեջանական Սողանլուղ գյուղում շահագործման ենթարկելու վերաբերյալ։ Ըստ հրապարակումների՝ 2017թ. հուլիսի 28-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ հայ տղամարդը Վրաստանի ադրբեջանական գյուղում տարիներ շարունակ պահվել է ստրկության նմանվող վիճակի մեջ և ենթարկվել աշխատանքային շահագործման, ում հաջողվել է վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետություն:
Մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու համար ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ, ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության պետ Վահագն Հարությունյանի հանձնարարությամբ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում նախապատրաստվել են նյութեր:
Արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացին աշխատանք գտնելու ակնկալիքով 2003թ. մեկնել է Վրաստանի Հանրապետություն, որտեղ պատահական ավտոմեքենայի վարորդի խնդրել է աջակցել՝ աշխատանք գտնելու հարցում: Հիշյալ անձը նրան տեղափոխել է Վրաստանի Հանրապետության ադրբեջանաբնակ Սողանլուղ գյուղ, որտեղ բնակվող ազգությամբ ադրբեջանցի ընտանիքի անդամները, ՀՀ քաղաքացուն շահագործելու նպատակով, օգտագործելով վերջինիս կողմից տեղանքին անծանոթ լինելու հանգամանքով պայմանավորված նրա վիճակի խոցելիությունը, մինչև 2017թ. մայիսի 7-ը պահել են ստրկությանը նմանվող վիճակում, այն է՝ առանց վարձատրության աշխատեցրել են ինչպես իրենց, այնպես էլ՝ հարևան բնակիչների հողատարածքներում, իսկ բնակության համար հատկացրել տան տանիքը, որտեղ շահագործման զոհը գիշերել է ստվարաթղթե արկղերի վրա:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում օգոստոսի 10-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132-րդ հոդվածի հատկանիշներով, կատարվում է նախաքննություն:

Azerbaijani Family Kept the Armenian Citizen in Slavery for 14 Years
The Investigative Committee of Armenia has launched a criminal case into the labor trafficking of an Armenian citizen in Soganlug village of Georgia.
Media monitoring revealed several publications regarding the exploitation of the Armenian citizen in the Azerbaijani village of Georgia, News.am reports, referring to the press service of the Investigative Committee.
According to the publications, on July 28, the spokesperson for the Armenian MFA stated that an Armenian citizen was kept in slavish conditions in an Azerbaijani village of Georgia, where he was subjected to labor trafficking. The man managed to return to Armenia.
To find out the circumstances, materials have been prepared upon the order of Deputy Chairman of the Investigative Committee, Head of Department of Particularly Important Cases Vahagn Harutyunyan.
It was found out that in 2003 the aforementioned Armenian citizen left for Georgia in search for work. He turned to a driver of a random car, requesting to support him in looking for a job. The latter took him to the Azerbaijani village Soganlug, where an Azerbaijani family kept him in slavery till 7 May 2017, taking advantage of the man’s ignorance about the location. The man was forced to work for free, lived in an attic and slept on cardboard boxes.
A criminal case has been launched under Article 132 of the Armenia Criminal Code. Investigation is underway.