Վրաստանի ադրբեջանաբնակ գյուղում Հայաստանի քաղաքացուն 14 տարի պահել են ստրկության մեջ
ՀՀ քննչական կոմիտեում իրականացված մամուլի մշտադիտարկման շրջանակներում մի քանի ինտերնետային տեղեկատվական հարթակներում արձանագրվել են հրապարակումներ՝ ՀՀ քաղաքացուն Վրաստանի ադրբեջանական Սողանլուղ գյուղում շահագործման ենթարկելու վերաբերյալ։ Ըստ հրապարակումների՝ 2017թ. հուլիսի 28-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ հայ տղամարդը Վրաստանի ադրբեջանական գյուղում տարիներ շարունակ պահվել է ստրկության նմանվող վիճակի մեջ և ենթարկվել աշխատանքային շահագործման, ում հաջողվել է վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետություն:
Մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու համար ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ, ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության պետ Վահագն Հարությունյանի հանձնարարությամբ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում նախապատրաստվել են նյութեր:
Արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացին աշխատանք գտնելու ակնկալիքով 2003թ. մեկնել է Վրաստանի Հանրապետություն, որտեղ պատահական ավտոմեքենայի վարորդի խնդրել է աջակցել՝ աշխատանք գտնելու հարցում: Հիշյալ անձը նրան տեղափոխել է Վրաստանի Հանրապետության ադրբեջանաբնակ Սողանլուղ գյուղ, որտեղ բնակվող ազգությամբ ադրբեջանցի ընտանիքի անդամները, ՀՀ քաղաքացուն շահագործելու նպատակով, օգտագործելով վերջինիս կողմից տեղանքին անծանոթ լինելու հանգամանքով պայմանավորված նրա վիճակի խոցելիությունը, մինչև 2017թ. մայիսի 7-ը պահել են ստրկությանը նմանվող վիճակում, այն է՝ առանց վարձատրության աշխատեցրել են ինչպես իրենց, այնպես էլ՝ հարևան բնակիչների հողատարածքներում, իսկ բնակության համար հատկացրել տան տանիքը, որտեղ շահագործման զոհը գիշերել է ստվարաթղթե արկղերի վրա:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում օգոստոսի 10-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132-րդ հոդվածի հատկանիշներով, կատարվում է նախաքննություն:

Гражданина Армении удерживали в азербайджанском селе в Грузии: СК РА возбудил уголовное дело
Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело по факту трудового траффикинга в отношении гражданина Армении в азербайджанском селе Соганлуг в Грузии.
Как сообщает News.am со ссылкой на пресс-службу Следственного комитета РА, в результате мониторинга СМИ были выявлены публикации касательно эксплуатации гражданина Армении в азербайджанском селе в Грузии. Согласно публикациям, на пресс-конференции 28 июля 2017 года представитель МИД Армении заявил, что гражданин Армении несколько лет содержался в рабских условиях в азербайджанском селе в Грузии и подвергался трудовому траффикингу. Мужчину удалось возвратить в Армению.
Для выяснения обстоятельств по поручению заместителя главы Следственного Комитета, начальника управления по особо важным делам Ваагна Арутюняна подготовлены материалы.
Выяснилось, что гражданин Армении в поисках работы в 2003 году отправился в Грузию, где обратился к водителю случайной машины с просьбой содействовать в поиске работы. Тот его доставил в азербайджанское село Соганлуг, где азербайджанская семья продержала его в рабстве до 7 мая 2017 года, пользуясь тем, что мужчина не знает местность. Мужчину заставляли бесплатно работать, жил он на чердаке, спал на картонных коробках.