Թեհրանն սպառնում է ԱՄՆ-ին դուրս գալ միջուկային համաձայնագրից
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին չի բացառել միջուկային համաձայնագրից Թեհրանի դուրս գալու հնարավորությունը, եթե Վաշինգտոնը շարունակի Իրանի նկատմամբ իր այժմյան քաղաքականությունը, հայտնում է «Интерфакс»-ը: Նրա խոսքերով, Իրանը «մի քանի ժամվա» ընթացքում կարող է դուրս գալ այդ համաձայնագրից:
«Վերջին ամիսների ընթացքում աշխարհն ականատես է դառնում, որ ԱՄՆ-ն, ի հավելումն միջուկային համաձայնագրի իր մշտական խախտումներին, անտեսել է այլ համաձայնագրեր ևս՝ ցույց տալով իր գործընկերներին, որ ինքը ո՛չ լավ գործընկեր է, ո՛չ բանակցությունների վստահելի կողմ», - ասել է Իրանի նախագահը:
Ավելի վաղ Իրանի խորհրդարանը հաստատել էր հրթիռային ծրագրի ընդլայնման համար նոր ֆինանսների հատկացումը: Դա պատասխան էր Իրանի նկատմամբ Վաշինգտոնի պատժամիջոցների քաղաքականությանը:

Тегеран пригрозил США выходом из ядерного соглашения
Президент Ирана Хасан Рухани не исключил возможности выхода Тегерана из ядерного соглашения в случае, если Вашингтон продолжит нынешнюю политику в отношении Ирана, передает "Интерфакс". По его словам, Иран "за несколько часов" может выйти из этого соглашения.
"В последние месяцы мир стал свидетелем того, что США в дополнение к постоянному нарушению их обязательств по ядерному соглашению игнорировали и другие соглашения, демонстрируя своим союзникам, что они не являются ни хорошим партнером, ни надежной стороной переговоров", - сказал президент Исламской республики.
Ранее парламент Ирана одобрил новое выделение финансирования на расширение ракетной программы. Это стало ответом на санкционную политику Вашингтона в отношении Исламской республики.