Սիրիայում ազգությամբ հայ հրամանատար է զոհվել
Սիրիայում 2015 թվականից քրդական ուժերի հետ «Իսլամական պետության» խմբավորումների դեմ պայքարող հայազգի Նուբար Օզանյանը օգոստոսի 14–ին մարտի ժամանակ զոհվել է։ Այս մասին գրում են քրդական կայքերը, փոխանցում է news.am-ը։
Նուբար Օզանյանի մահվան հետ կապված ցավակցական հաղորդագրություններ են տարածել Թուրքիայում և Սիրիայում գործող քրդական ու կոմունիստական կուսակցությունները։
Նշենք, որ Նուբար Օզանյանը ծնվել է Թուրքիայի Յոզգաթում, աղքատ հայի ընտանիքում։ Սովորել է Քարագյոզյան դպրոցում, այնուհետ Դպրեվանքում, որտեղ ծանոթացել է Թուրքիայի կոմունիստների առաջնրոդներից Ամենակ Բաքրի հետ եւ սկսել հետաքրքրություն ցուցաբերել պրոլետարիատի նկատմամբ։
1980–ականների վերջում միացել է կոմունիստական կուսակցության ռազմական թևին և մասնակցել մի շարք գործողությունների։
Հայտնի է, որ նա թուրքերեն է թարգմանել Ստեփան Շահումանի և Լենինի մասին գրքեր։
Որոշ տեղեկություններով մասնակցել է նաև Արցախյան պատերազմին։
Սիրիայում ԻՊ–ի դեմ պայքարում Նուբար Օզանյանը որպես հրամանատար մասնակցել է մարտերին մարքսիստ–լենինիստների ջոկատում։

В Сирии погиб армянин, воевавший против ИГИЛ
В Сирии 14 августа в ходе боя против группировок "Исламского государства" погиб армянин по имени Нубар Озанян. Мужчина воевал на стороне курдских сил. Об этом сообщили курдские информационные сайты, передает news.am.
Нубар Озанян принимал активное участие в боевых действиях в Сирии с 2015 года.
Действующие на территории Турции и Сирии курдские и коммунистические партии распространили сообщения с соболезнованиями по поводу гибели Озаняна.
Нубар Озанян родился в Турции, в бедной армянской семье. В конце 1980-ых присоединился к военному крылу коммунистической партии и принял участие в некоторых боевых действиях.
Нубар Озанян участвовал в боевых действиях против "Исламского государства" в Сирии в качестве командира отряда марксистов-ленинистов.