Նախագահին սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարը զեկուցել է նախարարության համակարգման ներքո գտնվող ոլորտներում իրականացված աշխատանքների մասին
Հանրապետության Նախագահի մոտ այսօր կայացած աշխատանքային հանդիպման ժամանակ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանը զեկուցել է պետական աջակցության ծրագրում ընդգրկված մարզաձևերում ՀՀ հավաքական թիմերի մարզիկների նվաճումները Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններում, այդ ձեռքբերումներն ամրապնդելու նպատակով ձեռնարկվելիք հետագա միջոցառումները, ինչպես նաև մասսայական սպորտի, մանկապատանեկան սպորտի և երիտասարդական պետական քաղաքականության ոլորտներում իրականացված աշխատանքների, հիշյալ ոլորտներում առկա խնդիրների և դրանց լուծման նպատակով ակնկալվող համակարգային փոփոխությունների ու նոր ծրագրերի ներդրման մասին:
Հրաչյա Ռոստոմյանը ներկայացրել է, որ նախարարության կողմից, ի թիվս ընթացիկ ծրագրերի, մշակվել և իրականացվում են ևս 7 նոր մարզական մասսայական ծրագրեր, որոնցում ընդգրկված են տարբեր սոցիալական խավերի ներկայացուցիչներ և բոլոր տարիքային խմբերը՝ սկսած նախադպրոցական տարիքից մինչև տարեցներ, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, խնամքի ու պաշտպանության կարիք ունեցող երեխաներ: Նախարարին հանձնարարվել է աշխատանքներ իրականացնել ավելացնելու մասնակիցների ներգրավվածությունը Հանրապետության Նախագահի հովանու ներքո անցկացվող «Լավագույն մարզական ընտանիք» ամենամյա մրցույթին և մարզական մասսայական այլ միջոցառումներին: Նախարար Ռոստոմյանը հավաստիացրել է, որ նոր ծրագրերի իրականացման շնորհիվ մինչև տարեվերջ հանրապետության մարզերից և մայրաքաղաքից մարզական մասսայական միջոցառումների մասնակիցների թիվը կգերազանցի 85 հազարը, և այդ ուղղությամբ, հանձնարարականի համաձայն, աշխատանքները կլինեն շարունակական: Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարը զեկուցել է, որ նախարարության կողմից մշակվել են «Հաշմանդամային սպորտի զարգացման», «Բակային սպորտի զարգացման» հայեցակարգերը և «Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի մասսայական տարածման ազգային ծրագրի» նախագիծը:
Նախագահը հանձնարարել է ուշադրության կենտրոնում պահել նաև հանրապետությունում սպորտային տուրիզմի զարգացման հարցը՝ արագացնել «Սպորտային տուրիզմի զարգացման հայեցակարգ»-ի մշակման աշխատանքները և քննարկել այդ նպատակով լեռնադահուկային, ջրային և համապատասխան այլ մարզաձևերի զարգացման խթանման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծման, ինչպես նաև արդեն իսկ առկա պայմանների կատարելագործման հնարավորությունները:
Հանրապետության Նախագահի հանձնարարականներից մեկն էլ վերաբերել է հաշմանդամություն ունեցող պրոֆեսիոնալ մարզիկների ներկայացվածությունը միջազգային մրցաշարերում մեծացնելու ուղղությամբ աշխատանքին:

President of Armenian Instructed to Focus on the Promotion of Sports Tourism
During today’s working meeting with the President of the Republic of Armenia, Minister of Sport and Youth Affairs Hrachya Rostomyan reported on the achievements of Armenian national team athletes in European and World championships in the events featuring on the State assistance program, the steps to take in order to build on these achievements, as well as the activities aimed at promoting mass sports events, implementing the Government’s policy in the field of youth affairs, dealing with the problems faced in these areas through structural changes and new programs, official page the RA President reports.
Hrachya Rostomyan advised that 7 new mass sports programs had been developed and implemented by the Ministry, involving the representatives of different social and age groups, ranging from pre-school age to elderly people, disabled persons, children in need of special care and protection.
The Minister was instructed to enlarge the scope of participants in the annual Best Sports Family award and other mass sports events held under the patronage of the President of the Republic of Armenia. Minister Rostomyan assured that owing to new programs, the number of participants in mass sports events will exceed the mark of 85 thousand by this year end. Efforts will continue to be made in line with the presidential instruction.
The Minister of Sport and Youth Affairs said the Ministry has developed concepts for the promotion of sport among disabled persons and the development of "neighborhood" sports, as well as the National Program for the Promotion of Physical Culture and Sports in Armenia.
The President instructed him to focus on the promotion of sports tourism in the country, speed up work on the development of a relevant concept and consider providing better conditions for the development of ski, water and other sports in the country. The Minister was further told to endeavor towards increasing the number of Armenian athletes with disabilities participating in international competitions.