Ավանդական հայկական թոնիր` Գերմանիայում
Գերմանիայի Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի Ցուքաու համայնքում հանդիսավորությամբ կբացվի լավաշի առաջին թոնիրը։ Այս մասին հայտնում է Sputnik Armenia-ն՝ հղում կատարելով Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատան մամուլի ծառայությունը։
«Լավաշի սիրահարներին, ովքեր ապրում են Գերմանիայում, օգոստոսի 20-ին Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի Ցուքաու համայնքում կբացվի Սաքսոնիա-Անհալթում լավաշի առաջին թոնիրը՝ կառուցված հայ թոնրագործի կողմից»,-նշված է հաղորդագրության մեջ:
Նշենք, որ 2014 թվականի նոյեմբերին Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման հարցերով միջկառավարական կոմիտեն հայկական լավաշ թխելու ավանդույթը ներառել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում։

First Armenian Traditional Tonir Is Opened in Germany
An Armenian traditional tonir (place where lavash is baked) will be opened in the German state of Saxony-Anhalt, Sputnik Armenia reports citing to the Embassy of Germany in Armenia.
"The lovers of lavash, who live in Germany, the first lavash tonir will be opened on August 20 in the German state of Saxony-Anhalt. The tonir is built by an Armenian tonir maker," the Embassy statement reads.
To note, in 2014, "lavash, the preparation, meaning and appearance of traditional bread as an expression of culture in Armenia" was inscribed in the UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity.