ԱՄՆ իշխանությունները ցանկանում են արգելել քայլելիս SMS գրելը
Ստեմֆորդի իշխանությունները (Կոննեկտիկուտ) առաջարկել են տուգանել հետիոտներին, ովքեր վտանգի են ենթարկում իրենց և մյուսներին՝ քայլելիս SMS հաղորդագրություններ գրելով, հայտնում է International Business Times-ը։
Նոր օրենքը կվերաբերվի բոլոր նրանց, ովքեր հաղորդագրություն կգրեն կամ հեռախոսով կխոսեն խոշոր փողոցների մոտ։ Համանման նախագիծն արդեն հավանության է արժանացվել Հոնոլուլուում և ուժի մեջ կմտնի 2017 թվականի հոկտեմբերին։ Հետիոտները, ովքեր սմարթֆոնի պատճառով չեն նայի իրենց շուրջբոլորը, կտուգանվեն 30 դոլարով։
Նշվում է, որ եթե օրինագիծն ընդունվի Կեննեկտիկուտում, հավանական կդառնա, որ այն կտարածվի ԱՄՆ ողջ տարածքում։

Власти США хотят запретить писать SMS-сообщения на ходу
Власти города Стэмфорд в Коннектикуте предложили штрафовать пешеходов, которые подвергают опасности себя и других, печатая SMS-сообщения на ходу, передает gazeta.ru.
Новый закон коснется всех, кто будет писать сообщения или разговаривать по телефону рядом с крупными улицами. Похожий проект уже был одобрен в Гонолулу и вступит в силу в октябре 2017 года: пешеходов, которые не будут смотреть по сторонам из-за своего смартфона, будут штрафовать на $30.
Если законопроект будет принят в Коннектикуте, появится вероятность его распространения на всей территории Соединенных Штатов Америки.