Թուրքիայի՝ ԵԱՏՄ հետ համագործակցելու մասին դեռ վաղ է խոսել
Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախարար Նիհաթ Զայբեկչիի հայտարարությունը, համաձայն որի «Թուրքիան պատրաստվում է մտնել ԵԱՏՄ մաքսային տարածք», քննարկումների լայն ալիք առաջացրեց: Հաշվի առնելով խնդրի զգայունությունը մեր հանրության համար, ինչպես նաև առկա բավական հակասական մոտեցումներն՝ անհրաժեշտ ենք համարում հարցի շուրջ մի քանի դիտարկում առանձնանցնել:
ԵԱՏՄ-ում չկա մաքսային տարածք հասկանությունը: Փոխարենը կա երկու հիմնական կատեգորիա՝ անդամակցություն ԵԱՏՄ-ին և առևտրային պայմանագրի կնքում: Նշենք, որ վերջինիս մասով ներկայումս բանակցություններ են ընթանում, օրինակ, Չինաստանի ու Իրանի հետ, ինչպես նաև մի շարք այլ երկրների, սակայն Թուրքիայի հետ նման բանակցություններ չկան: Հետևաբար թուրք նախարարի հայտարարությունն ի սկզբանե կոռեկտ չէ, հետևաբար դրա վրա հիմնվելով վաղաժամ եզրակացություններ անելը ևս ճիշտ չէ:
Թուրքիան հայտնի է իր արտաքին քաղաքականության «ճկունությամբ»: Դա այն երկիրն է, որը վերջին տարիներին պարբերաբար «սիրախաղեր է վարում» ուժային կենտրոնների և տարբեր կառույցների հետ հարաբերվելիս՝ կիրառելով առևտրային պարզագույն մոդել և փորձելով որևէ ուղղությունից ստանալ իր համար լավագույն առաջարկ-զիջումը: Դրա վառ օրինակ է ԵՄ հետ անդամակցությանն ուղղված տարիների չստացված ջանքերը. այսօր Եվրամիության տարբեր դերակատարների կողմից արդեն հստակ հնչում են հայտարարություններ, համաձայն որոնց ԵՄ անդամակցության հարցը Թուրքիայի համար առնվազն կկասեցվի: Չի բացառվում, որ ի պատասխան հենց այդ հայտարարությունների է Թուրքիան ԵԱՏՄ նկատմամբ հավակնություններ հայտնում:
Մյուս կողմից, Թուրքիան բազմաթիվ պարտավորություններ ունի ԵՄ մաքսային գոտու հետ կապված: Սա նշանակում է, որ այս կամ այն այլ մաքսային արտոնություններ ենթադրող տնտեսական տարածքին միանալու համար, Թուրքիան նախ և առաջ, պետք է մի շարք հարցերի համաձայնեցմամբ զբաղվի նախկինում ստանձնած պարտավորությունները չհակասելու համար: Սա ինքնին բավական բարդ ու ժամանակատար գործընթաց է:
Եվ վերջապես երրորդ, թերևս կարևորագույն կարևոր գործոնն այն է, որ ԵԱՏՄ-ում որոշումների կայացման գործընթացն իրականացվում է կոնսեսուսի սկզբունքով: Սա նշանակում է, որ ցանկացած որոշում պետք է ստանա անխտիր բոլոր անդամների համաձայնությունը: Հաշվի առնելով հայ-թուրքական հաբարերությունների բնույթն՝ առավել քան ակնհայտ է, որ տվյալ երկրի հետ կապված ԵԱՏՄ ցանկացած համագործակցության հեռանկարի վերաբերյալ Հայաստանն ունենալու է իր հատուկ դիրքորոշումը: Ակհայտ է նաև, որ հայ-թուրքական փակ սահմանի խնդիրը, որը հանդիսնաում է նաև Թուրքիա-ԵԱՏՄ փակ սահման, չի կարող շրջանցվել Թուրքիա-ԵԱՏՄ ցանկացած բանակցություններում:
Չպետք է մոռանալ Հայաստանի Հանրապետությունը չճանաչած Պակիստանի օրինակը, որի հետ ԵԱՏՄ հետ ազատ առևտրի պայմանագիրը իրականություն չդարձավ հայկական կողմի վետոյի արդյունքում:
Ցավոք, վերոնշյալ բոլոր նրբությունները ոչ բոլորի կողմից են հաշվի առնվում, ինչն էլ դարձել է ոչ օբյեկտիվ մեկնաբանությունների պատճառ:

О сотрудничестве Турции с ЕАЭС говорить еще рано
Заявление министра экономики Турции Нихата Зайбекчи, согласно которому "Турция готовится войти в таможенное пространство ЕАЭС", вызвало широкую волну обсуждений. Учитывая чувствительность этой темы для нашего общества, как и существующие достаточно противоречивые подходы к ней, считаем необходимым выделить несколько положений относительно этого вопроса.
В ЕАЭС нет понятия "таможенное пространство". Вместо этого есть две основные категории – членство в ЕАЭС и подписание торгового соглашения. Отметим, что по последнему пункту в настоящий момент идут переговоры, например, с Китаем, Ираном, как и с рядом других стран, однако с Турцией подобных переговоров не ведется. Следовательно, заявление турецкого министра изначально некорректно, и неправильно, опираясь на него, делать преждевременные заключения.
Турция известна "гибкостью" своей внешней политики. Это страна, которая в последние годы периодически заигрывает с силовыми центрами и различными структурами, идя на простейшие торги, с помощью которых пытается в любом направлении получить для себя наилучшее предложение-уступку. Ярким примером сказанного являются многолетние безуспешные попытки, направленные на членство в ЕС: сегодня со стороны различных акторов Евросоюза уже четко звучат заявления, согласно которым вопрос членства Турции в ЕС, как минимум, будет приостановлен. Не исключено, что Турция говорит о своих интересах в ЕАЭС именно в ответ на эти заявления.
С другой стороны, Турция имеет множество обязательств, связанных с таможенной зоной ЕС. Это означает, что для того, чтобы присоединиться к экономическому пространству, предполагающему те или иные таможенные льготы, Турция, в первую очередь, должна заняться согласованием ряда вопросов, чтобы избежать противоречий с ранее взятыми на себя обязательствами. Это по себе уже является сложным и требующим времени процессом.
И, наконец, третьим, возможно, наиважнейшим фактором является то, что, в ЕАЭС процесс принятия решений проводится путем консенсуса. Это означает, что любое решение - результат согласия всех без исключения членов ЕАЭС. Учитывая характер армяно-турецких отношений, более чем очевидно, что относительно любой перспективы сотрудничества с ЕАЭС Армения будет иметь свою особую позицию. Очевидно и то, что в любых переговорах Турция-ЕАЭС вопрос закрытой армяно-турецкой границы, которая является также закрытой границей ЕАЭС-Турция, не может быть обойден.
Нельзя забывать и случай с не признающим Республику Армения Пакистаном, соглашение о свободной торговле которого с ЕАЭС не стало действительностью именно из-за вето армянской стороны.
К сожалению, приведенные нюансы учитываются не всеми, что и становится причиной необъективных комментариев.