ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նոր համանախագահ է նշանակվել
Օգոստոսի 28-ից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նոր մշտական համանախագահ կդառնա Էնդրյու Շեֆերը։ Այս մասին Վաշինգտոնում հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի ժամանակավոր համանախագահ Ռիչարդ Հոգլանդը։
«Նոր համանախագահը շատ փորձառու բարձրաստիճան աﬔրիկյան դիվանագետ է, ով ծառայել է որպես Միջազգային կազմակերպություններում Միացյալ Նահանգների առաքելության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար: Նա ունի իրական փորձ Կիպրոսի և այլ հակամարտությունների կարգավորման գործում: Կարծում եմ, պետքարտուղարությունը և պետքարտուղարը ընտրել են փայլուն ԱՄՆ-ի համանախագահ», - «Ամերիկայի ձայնի»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Հոգլանդը:
Նոր համանախագահը տիրապետում է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի հետ կապված ամբողջական տեղեկատվությանը և պատրաստ է ստանձնել պարտականությունները:

Назначен новый сопредседатель МГ ОБСЕ от США
С 28 августа обязанности сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США будет исполнять Эндрю Шефер.  Об этом заявил уходящий с поста сопредседателя МГ ОБСЕ  от США Ричард Хогланд, передает News.am со ссылкой на "Голос Америки".
"Очень рад сообщить, что с понедельника сопредседателем будет Эндрю Шефер. Это очень опытный высокопоставленный дипломат, который недавно  занимал должность временного поверенного в делах миссии США в международных организациях. Позиция нынешней администрации США в этом  вопросе остается неизменной, вне зависимости от смены сопредседателя", - заявил Хогланд.
Он также подчеркнул: "У Шефера есть реальный опыт в деле урегулирования  кипрского и других конфликтов. Думаю, Госдеп выбрал блестящего сопредседателя от США", - заявил Хогланд.