Հոգլանդը թույլ է տվել որոշ անճշտություններ ու բացթողումներ. Էդվարդ Նալբանդյան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մեկնաբանել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ռիչարդ Հոգլանդի հայտարարությունը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնական դրույթների վերաբերյալ: Էդվարդ Նալբանդյանը պատասխանել է NEWS.am լրատվական կայքի հարցերին.
Հարց: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ամերիկացի համանախագահ դեսպան Հոգլանդի հրապարակած կետերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ:
Պատասխան: Ես այսօր արդեն առիթ ունեցել եմ պատասխանելու այդ հարցին և նշել եմ, որ դրանք, ընդհանուր առմամբ, արտահայտում են Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հանգուցալուծման վերաբերյալ ընդունված հինգ հայտնի հայտարարությունների դրույթները:
Հարց: Այսինքն՝ Հոգլանդը բառացի կրկնո՞ւմ է այդ դրույթները:
Պատասխան: Իր մեկնաբանության մեջ նա փորձել է հավատարիմ մնալ դրանց, սակայն թույլ է տվել որոշ անճշտություններ ու բացթողումներ: Բայց նորից եմ կրկնում, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հանգուցալուծման վերաբերյալ դիրքորոշումն արտահայտվում է ոչ թե առանձին մեկնաբանության, այլ համանախագահ երկրների համատեղ առաջարկությունների և հայտարությունների միջոցով, մասնավորապես, դա ասվել է նախագահական մակարդակով ընդունված հինգ հայտարարություններում, որոնք բազմիցս վերահաստատվել են եռանախագահների կողմից, ինչպես, օրինակ, նախորդ տարվա դեկտեմբերին Համբուրգում համանախագահ երկրների արտգործնախարարների հայտարարության մեջ: Սա է Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դիրքորոշումը:
Իմիջիայլոց, բացի հիմնահարցի կարգավորման վեց տարրերից, եռանախագահ երկրների նախագահների և արտգործնախարարների հայտարարությունները, որպես հակամարտության կարգավորման հիմք, հղում են կատարում նաև միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքներին` ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառմանը, ժողովուրդների իրավահավասարությանն ու ինքնորոշմանը և տարածքային ամբողջականությանը:
Հայաստանը բազմիցս է արտահայտել իր դիրքորոշումը համանախագահ երկրների այս հայտարարությունների վերաբերյալ։ Նույնը չի կարելի ասել Ադրբեջանի մասին, որը անտեսում է այդ հայտարարությունները` ձևացնելով, թե դրանք ընդհանրապես գոյություն չունեն: Այսպիսով, Բաքուն բացահայտորեն դեմ է դուրս գալիս համանախագահ երկրների մոտեցումներին:
Վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմը հիմնահարցի կարգավորման շուրջ մտացածին սցենարներ է հորինում, կարգավորման ինչ-ինչ տարրեր է մոգոնում, և եռանախագահների շարունակական հայտարարությունները գալիս են կրկին վերահաստատելու, որ այդ մտավարժանքներն իրականության հետ ոչ մի կապ չունեն:
Իր այս վերջին մեկնաբանության մեջ Հոգլանդը ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման տարրերի թվարկումը սկսում է կամարտահայտության միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշումից, որն իրավական պարտադիր ուժ պետք է ունենա` ներառյալ Ադրբեջանի համար:
Բաքվի համար սովորական երևույթ է դարձել հետ կանգնել նախկինում ձեռք բերված համաձայնություններից և դա վերաբերում է ոչ միայն հիմնահարցի հանգուցալուծման գործընթացին, այլև վստահության ամրապնդման միջոցառումներին: Մասնավորապես, Համբուրգում եռանախագահ երկրների արտգործնախարարների հայտարարությունը ևս մեկ անգամ պահանջում էր իրականացնել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված համաձայնությունները: Ինչպես հայտնի է, Հայաստանն ու Արցախը բազմիցս արտահայտել են դրանք իրականացնելու պատրաստակամություն, մինչդեռ Ադրբեջանը` հրաժարվում է, հետ է կանգնում իր ստանձնած հանձնառություններից:
Հայաստանը հետևողականորեն շարունակելու է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ համատեղ ջանքերը` ուղղված ադրբեջանաղարաբաղյան համակարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։

Азербайджан отказывается от взятых обязательств: Налбандян
Ответ министра иностранных дел Республики Армения Эдварда Налбандяна на вопросы информационного агентства News.am.
Вопрос: Как Вы прокомментируете опубликованные американским сопредседателем Минской группы ОБСЕ послом Хогландом пункты относительно урегулирования нагорно-карабахского конфликта?
Ответ: Сегодня я уже имел возможность ответить на этот вопрос и отметил, что они, в целом, выражают положения известных пяти заявлений по урегулированию нагорно-карабахской проблемы, принятых президентами стран-сопредседателей Минской группы.
Вопрос: Выходит, Хогланд дословно повторяет эти положения?
Ответ: В своем комментарии он пытался оставаться верным этим положениям, однако допустил некоторые неточности и упущения. Но я вновь повторяю, что позиция по урегулированию нагорно-карабахской проблемы выражается не посредством отдельного комментария, а в совместных предложениях и заявлениях стран-сопредседателей, в частности, в принятых на уровне президентов пяти заявлениях, которые многократно подтверждались сопредседателями, как, например, в заявлении министров иностранных дел стран-сопредседателей в Гамбурге в декабре прошлого года. Такова позиция стран-сопредседателей Минской группы.
Между прочим, кроме шести элементов урегулирования проблемы, заявления президентов и министров иностранных дел стран-сопредседателей ссылаются в качестве основы урегулирования конфликта также и на три принципа международного права - неприменение силы или угрозы силой, равноправие и право народов на самоопределение и территориальную целостность.
Армения многократно выражала свою позицию в отношении этих заявлений стран-сопредседателей. Чего нельзя сказать об Азербайджане, который игнорирует эти заявления, притворяясь, будто их вообще не существует. Таким образом Баку открыто выступает против подходов стран-сопредседателей.
В последнее время азербайджанская сторона придумывает воображаемые сценарии урегулирования проблемы, какие-то элементы урегулирования, и последовательные заявления сопредседателей вновь подтверждают, что эти измышления не имеют ничего общего с действительностью.
В своем последнем заявлении Хогланд начинает перечисление элементов урегулирования карабахской проблемы с определения окончательного юридического статуса Нагорного Карабаха путем волеизъявления, которое должно иметь юридически обязательную силу, в том числе для Азербайджана.
Отказ от ранее достигнутых соглашений стал для Баку обычным явлением, и это касается не только процесса урегулирования конфликта, но и мер по укреплению доверия. В частности, заявление министров иностранных дел стран-сопредседателей в Гамбурге в очередной раз содержало требование об имплементации достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей. Как известно, Армения и Арцах многократно выражали готовность к их осуществлению, в то время как Азербайджан отказывается, отступает от взятых обязательств.
Армения, вместе со странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ, последовательно продолжит совместные усилия, направленные на исключительно мирное урегулирование азербайджано-карабахского конфликта.