Նախագահն ընդունել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին, ով պաշտոնը ստանձնելուց հետո առաջին անգամ այցելել է Հայաստան:
Հանրապետության Նախագահը և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը քննարկել են ընդհանուր առմամբ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում և, մասնավորապես, Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և անվտանգության ամրապնդմանն առնչվող հարցեր:
Նշելով, որ այս տարի լրանում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 25 և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության ձևավորման 15 տարին՝ Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ այս տարեդարձները լավ առիթ են անդրադառնալու կազմակերպության անցած ճանապարհին և ուղենշելու զարգացման հետագա ընթացքը:
Սերժ Սարգսյանը կարևորել է անցած տարի Երևանում ընդունված՝ մինչև 2025թ. ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության ռազմավարության իրականացման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և զեկուցել վերջին շրջանում կազմակերպության կողմից իրականացված աշխատանքների և կայացած միջոցառումների մասին:

Президент Армении принял генсека ОДКБ
Президент АрменииСерж Саргсян принял сегодня генерального секретаря Организации договора о коллективной безопасности Юрия Хачатурова, который впервые после вступления в должность посетил Армению, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Республики и генеральный секретарь ОДКБ обсудили вопросы, находящиеся в целом в зоне ответственности ОДКБ и, в частности, касающиеся укрепления мира, стабильности и безопасности на Южном Кавказе.
Отметив, что в этом году исполняется 25 лет со дня подписания Договора о коллективной безопасности и 15 лет создания Организации Договора о коллективной безопасности, Президент Республики подчеркнул, что эти даты являются хорошим поводом обратиться к пройденному организацией пути и наметить дальнейший ход развития.
Серж Саргсян подчеркнул важность принятых в прошлом году в Ереване работ, выполняемых ОДКБ в направлении реализации стратегии коллективной безопасности до 2025 года.
Генеральный секретарь ОДКБ выразил благодарность за прием и доложил о проделанных организацией в последний период работах и о состоявшихся мероприятиях.
Собеседники обменялись мнениями также по поводу актуалных вопросов региональной и международной повестки.