Օգոստոսի 27-ից սեպտեմբերի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում օպերատիվ իրադրությունը շարունակել է մնալ հարաբերական հանգիստ:
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից  հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 200 անգամ՝ հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 2200 կրակոց:
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են լիակատար վերահսկողություն պահպանել առաջնագծում և վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

По оперативным данным, в период с 27 августа по 2 сентября относительно спокойная обстановка на арцахско-азербайджанской границе сохранилась, сообщает пресс-служба минобороны Республики Арцах.
За указанный период  ВС Азербайджана нарушили режим перемирия порядка 200 раз, произведя в направлении армянских позиций из стрелкового оружия разного калибра более 2200 выстрелов.
Передовые подразделения Армии обороны продолжают сохранять полный контроль на передовой и уверенно выполняют поставленные перед ними боевые задачи.