Հայաստանը չի կարող անտարբեր մնալ Մյանմայում ռոհանջիների ջարդերին
Միջազգային հանրության ուշադրությունն այսօր սևեռված է Մայնմայում մահմեդական ռոհինջաների դեմ իշխանությունների կողմից իրականացվող ջարդերի վրա: Որոշ երկրներ, ինչպես նաև ՄԱԿ-ը քննադատել են կատարվողն ու կոչ են արել դադարեցնել բռնությունը: Սակայն, հարցն այսօրվա միջազգային հարաբերությունների համատեքստում յուրահատուկ քաղաքական երանգավորում է ստանում, քանի որ ագրեսիայի է ենթարկվում մուսուլման մի էթնիկ խումբ:
Միգրացիոն ճգնաժամն ու Իսլամական պետության ահաբեկչական գործողությունները ողջ աշխարհում կարծես մահմեդական և քրիստոնյա աշխարհների միջև լարվածությության նոր ալիքի պատճառ են դարձել: Բայց, միևնույն է համամարդակային արժեքներն ու մարդու կյանքը պետք է գերակա լինեն, և միջազգային հանրությունը պետք է ձեռնարկի հնարավոր բոլոր քայլերը բռնությունը կանգնեցնելու համար:
Այս հարցն իր կարևորությունն ունի նաև Հայաստանի համար: Հայ հասարակությունն ու իշխանություններն ուղղակի չեն կարող անտարբեր մնալ այս հարցի նկատմամբ և պետք է խստորեն քննադատեն բռնությունը: Առաջին հերթին, որովհետև, Հայաստանն այսօր պայքար է մղում մարդկության դեմ հանցագործողությունների դեմ և կոչ անում կանխարգելել դրանց կրկնությունը, այդ թվում ՄԱԿ-ում նախաձեռնելով ցեղասպանությունների կանխարգելման բանաձև: Բացի այդ, հաշվի առնելով երկու մահմեդական երկրների՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ բարդ հարաբերություններն, ու Ղարաբաղյան հակամարտությունը կրոնական հարթություն տեղափոխելու Ադրբեջանի ջանքերը՝ Հայաստանը խնդիր ունի մշտապես ցույց տալու ողջ աշխարհին, որ որևէ ատելություն չի տածում մահմեդականների նկատմամբ և առկա խնդիրները գտնվում են բոլորովին այլ հարթությունում ու վերաբերում են կոնկրետ երկու պետությունների:
Ուստի, մենք չենք կարող անտարբեր մնալ Մյանմայում տեղի ունեցող ողբերգությանը և պետք է մեր հերթին, մեր հնարավորությունների սահմաններում, նպաստենք բռնության դադարեցմանը և ջարդերի կասեցմանը:

Армения не может оставаться безразличной к судьбе рохинджей
Внимание международной общественности сегодня сконцентрировано на погромах проживающих в Мьянме мусульман-рохинджей со стороны правительственных войск. Некоторые страны, как и ООН, осудили происходящее и призвали прекратить насилие. Однако вопрос - в контексте нынешних международных отношений - получает своеобразный политический оттенок, поскольку агрессии подвергается мусульманская этническая группа.
Миграционный кризис и террористические действия Исламского государства по всему миру стали причиной новой волны напряженности между мусульманским и христианским мирами. Тем не менее, общечеловеческие ценности и человеческая жизнь должны быть доминирующими, и международная общественность должна предпринять все возможные шаги для прекращения насилия.
Этот вопрос является важным и для Армении. Армянское общество и власти просто не могут оставаться безразличными к данному вопросу и должны со всей строгостью осудить насилие. В первую очередь потому, что Армения сегодня ведет борьбу против преступлений против человечности и призывает предотвратить их повторение, в том числе инициируя в ООН подписание резолюции о предотвращении геноцидов. Кроме того, учитывая сложные отношения с двумя мусульманскими странами – Турцией и Азербайджаном, а также усилия Азербайджана перевести карабахский конфликт в религиозную плоскость, Армения должна продемонстрировать всему миру, что она не испытывает никакой ненависти к мусульманам, а имеющие место проблемы находятся в совершенно иной плоскости и относятся к двум конкретным странам.
Следовательно, мы не можем оставаться безразличными к трагедии, имеющей место в Мьянме и, в свою очередь - в рамках наших возможностей - мы должны способствовать прекращению насилия и погромов.