Լապշինի հարցով Ադրբեջանը պարտություն կրեց. Դավիթ Բաբայան
Իսրայելի և Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին ներում շնորհելու քայլը ես համարում եմ Ադրբեջանի պարտություն:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամլո քարտուղար Դավիթ Բաբայանը և հավելել, որ Ադրբեջանը կամովին երբևէ այդպիսի քայլի չէր գնա: Կան մի շարք հանգամանքներ, որոնք պարտադրել են Ալիևին՝ նման քայլ կատարելու:
«Պետք է նշեմ, որ Ադրբեջանում ձերբակալության ժամանակ Լապշինը կարողացել է արժանապատիվ դիմանալ բոլոր այն տանջանքներին, որին ենթարկվել է. նրա պայմանները շատ նման էին համակենտրոնացված ճամբարներում հրեաների նկատմամբ վարվող քաղաքականությանը: Այս պարագայում չի բացառվում, որ Իսրայելը և մի շարք այլ պետություններ Ադրբեջանի վրա ճնշումներ են գործադրել: Առկա են այլ առաջադեմ ուժերի միջամտությունները ևս»,-ասել է Դ. Բաբայանը:

Дaвид Бабаян: Азербайджан проиграл в деле Лапшина
"Я считаю, что пoмилование гражданина Израиля и России, блогера Александра Лапшина, является поражением Азербайджана.
Об этом в беседе  с корреспондентом "Арцахпресс" сказал пресс-секретарь президента Республики Арцах Давид Бабаян, добавив, что Азербайджан никогда не пошел бы на подобный шаг добровольно, и существует ряд обстоятельств, которые заставили  Алиева поступить именно так.
''Должен отметить, что, находясь под стражей, Лапшин смог с честью выдержать все пытки, которым он подвергся. Условия его содержания  вписываются в политику, которая проводилась в отношении  евреев в фашистских концлагерях. В данном случае не исключено, что Израиль и ряд других государства оказали давление на Азербайджан.  Не обошлось  и  без вмешательства других прогрессивных сил'', - сказал Д. Бабаян.