Նախագահն ընդունել է Վրաստանի փոխվարչապետ, արտգործնախարար Միխեիլ Ջանելիձեին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Վրաստանի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Միխեիլ Ջանելիձեին:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են տարբեր ոլորտներում հայ-վրացական փոխգործակցությանը և երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված ծրագրերին՝ այդ համատեքստում քննարկելով բարձր մակարդակով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը:
Հանրապետության Նախագահը կարևորել է հաճախակի փոխայցելությունները, որոնք, նրա համոզմամբ, լավ հնարավորություն են քննարկելու համագործակցության ընթացիկ վիճակն ու անդրադառնալու հարաբերությունների խորացման նոր հնարավորություններին:
Փոխվարչապետ, արտգործնախարար Միխեիլ Ջանելիձեն հանդիպման սկզբում երախտագիտություն է հայտնել բարեկամ Հայաստանին՝ Բորժոմիում բռնկված անտառային խոշոր հրդեհի մարման գործում ցուցաբերած զգալի աջակցության համար:
Սերժ Սարգսյանը և Միխեիլ Ջանելիձեն երկկողմ հարաբերություններից բացի քննարկել են միջազգային կառույցների շրջանակներում հայ-վրացական փոխգործակցությանը, ինչպես նաև բազմակողմ ձևաչափով հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային արդի խնդիրների ու մարտահրավերների շուրջ, անդրադարձել ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին:

Президент Армении и глава МИД Грузии обсудили региональные проблемы
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял прибывшего с рабочим визитом в Республику Армения Вице-премьера, министра иностранных дел Грузии Михеила Джанелидзе, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
На встрече собеседники коснулись армяно-грузинского взаимодействия в различных сферах и направленных на укрепление двусторонних отношений программ, обсудив этом контексте ход реализации договорённостей, достигнутых на высоком уровне.
Президент Республики подчеркнул важность частых взаимных визитов, которые, по его убеждению, являются хорошей возможностью, чтобы обсудить текущее состояние сотрудничества и коснуться новых возможностей углубления отношений.
Вице-премьер, министр иностранных дел Михеил Джанелидзе в начале встречи выразил благодарность дружественной Армении за ощутимую помощь, оказанную в деле тушения крупного лесного пожара в Боржоми.
Серж Саргсян и Михеил Джанелидзе кроме двусторонних отношений обсудили армяно-грузинское взаимодействие в рамках международных структур, а также вопросы, касающиеся развития отношений в многостороннем формате. Собеседники обменялись мнениями вокруг актуальных региональных и международных проблем и вызовов, коснулись процесса урегулирования НК проблемы.