Եվրահանձնաժողովը Կատալոնիայի հանրաքվեի հարցում աջակցել է Մադրիդին
Եվրահանձնաժողովն աջակցություն է հայտնել Կատալոնիայում անկախության հանրաքվեի վերաբերյալ Իսպանիայի սահմանադրական դատարանի և Խորհրդարանի ոոշումներին, հայտնել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը:
«ԵՄ-ում բոլորը կարող են ազատ արտահայտվել ինչի մասին ուզում են այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրանք չեն շեղվել հիմնական օրենքների և ժողովրդավարության արժեքները հարգելու ուղուց», - ասել է Յունկերը:
Ավելի վաղ Կատալոնիայի խորհրդարանը երկու օրինագիծ էր ընդունել, որոնցից առաջինով իրավական հիմքեր էին ստեղծվում Իսպանիայից անկախանալու հարցով ինքնավարություն հանրաքվե անցկացնելու համար, իսկ մյուսով կարգավորվում էր ինքնավարության՝ Իսպանիայի կազմից դուրս գալու գործընթացը՝ հանրաքվեում հաղթանակի դեպքում:

Еврокомиссия поддержала Мадрид в ситуации с референдумом в Каталонии
Еврокомиссия (ЕК) считает, что нужно прислушиваться к решениям Конституционного суда (КС) Испании и Генеральных кортесов (парламента). Так прокомментировал ситуацию в Каталонии председатель ЕК Жан-Клод Юнкер в распространенном, передает ТАСС.
"В ЕС все могут свободно высказываться, о чем захотят, до тех пор, пока они не сойдут с пути [уважения] основных законов и ценностей демократии", - считает председатель ЕК.
Ранее парламент Каталонии одобрил два сепаратистских закона. Первый, по утверждению местных властей, создает правовую базу для проведения плебисцита о независимости. Второй - регулирует выход автономии из состава Испании в случае победы на референдуме сторонников разрыва с королевством.
Мадрид считает и оба закона, и сам плебисцит незаконными. Власти Испании заверяют, что референдума не будет. КС страны уже приостановил действие решений каталонских властей.