Դարվինի տեսությունը դուրս կբերվի Թուրքական դպրոցական ծրագրից
Թուրքիայի կառավարությունը մտադիր է փոխել դպրոցական կրթական ծրագիրը: Մասնավորապես, 2018/2019 թթ. ուսումնական տարվա կենսաբանություն առարկայի ծրագրից դուրս կգա Դարվինի տեսությունը, փոխանցում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
Ստացվում է, որ ընթացիկ ուսումնական տարին կլինի վերջինը, երբ թուրք աշակերտներին Դարվինի տեսություն կսովորեցնեն:  Պետք է նշել, որ սա հետ մեկտեղ թուրքական կառավարությունը մտադիր է ևս 170 թեմա դուրս բերել դպրոցական դասագրքերից:
Պաշտոնական Անկարայի կողմից նախատեսվող կրթական փոփոխությունները մեծ դժգոհություն են առաջացրել: Քննադատները գտնում են, որ դպրոցական կրթությունն այդպիսով կհարմարեցվի «պետական պահպանողական գծին»՝ հիմնված իսլամի սյուներին:

Правительство Турции уберет из учебников теорию Дарвина
Несмотря на протесты в Турции, правительство намерено изменить школьную программу: со следующего 2018/2019 учебного года в учебниках по биологии не будет «никаких учений о теории эволюции Чарльза Дарвина», передает ИА REGNUM.
Таким образом, 18 сентября в турецких школах начался последний учебный год, в ходе которого ученикам на уроках философии и биологии будут объяснять теорию эволюции Чарльза Дарвина.
Помимо этого, турецкое правительство намерено «изъять» еще около 170 тем из учебного плана.
Планируемые Анкарой изменения вызывают протесты среди турецких граждан. Критики утверждают, что школьное образование будет адаптироваться под «правительственную консервативную линию», ориентированную на столпы ислама.