Թրամփն առաջին անգամ ելույթ ունեցավ ՄԱԿ-ում. հիմնական շեշտադրումները
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախօրեին առաջին անգամ հնարավորություն ունեցավ ելույթ ունենալ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ամբիոնից: ԱՄՆ առաջնորդն անդրադարձավ «Ամերիկան առաջինն է» քաղաքականությանը՝ ընդգծելով, որ Վաշինգտոնը չի պատրաստվում միջամտել այլ երկրների ներքին գործերին,  ԱՄՆ ռազմական ուժը մեծացնելուն, Հյուսիսային Կորեային, Իրանին, Սիրիային, Կուբային, Վենեսուելային, իսլամական ծայրահեղականությանը,  ահաբեկչությանը և միգրացիոն ճգնաժամին:
Հաշվի առնելով վերջին շրջանում Փհենյանի միջուկային ակտիվությունը՝ Թրամփի ելույթում Հյուսիսային Կորեային բավականին մեծ ուշադրություն էր հատկացված: Մասնավորապես, ԱՄՆ նախագահը խոստացավ Հս. Կորեայի կողմից սպառնալիքի դեպքում ամբողջությամբ ոչնչացնել այդ երկիրը՝ ընդգծելով, որ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը կամ, ինչպես նրան սիրում է անվանել ԱՄՆ նախագահը, «Հրթիռ-մարդը» իրեն և իր ժողովրդին տանում է ինքնասպանության:
Անդրադառնալով Իրանին՝ Թրամփը կրկին նշեց, որ վերջինիս հետ միջուկային համաձայնագիրն ամոթալի է: Նրա համոզմամբ, այդ գործարքը հնարավորություն է տալիս Իրանին, որը հովանավորում է ահաբեկչությունը և ապակայունացնող գործունեություն է ծավալում Մերձավոր Արևելքում, գաղտնի զարգացնել միջուկային ծրագիրը:
Թրամփը հանդես եկավ նաև Վենեսուելայի և Կուբայի իշխանությունների քննադատությամբ՝ նշելով, որ չի պատրաստվում չեղարկել Կուբայի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցները, քանի դեռ այդ երկրում խախտվում են մարդու իրավունքները:
Հաստատելով ԱՄՆ հանձնառությունն ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցում՝ Թրամփն ընդգծեց, որ ԻՊ դեմ պայքարում թերևս ամենամեծ հաջողությունները գրանցվել են իր նախագահության օրոք: Անդրադարձ արվեց նաև փախստականների խնդրին. ՄԱԿ-ում ելույթի ժամանակ ևս Թրամփը ընդգծեց, որ մտադիր չէ ընդունել միգրանտներին, փոխարենը պատրաստ է ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել վերջիններիս ընդունող երկրին և փախստականների հայրենիքում իրավիճակի բարելավմանը:
Նշենք, որ իր ելույթում Թրամփը Ռուսաստանին ուղղակիորեն չանդրադարձավ. նշեց, որ պետք է հարգվի ինքնիշխանության իրավունքն ամբողջ աշխարհում՝ Ուկրաինայից մինչև Հարավչինական ծով և շնորհակալություն հայտնեց Ռուսաստանին ՄԱԿ ԱԽ-ում Հս. Կորեայի դեմ բանաձևը պաշտպանելու համար:
Այսպիսով, կարելի է արձանգարել, որ մեծ հաշվով Թրամփը Գլխավոր ասամբլեայում ունեցած իր ելությում որևէ նոր բան չասաց՝ վերահաստատելով ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղությանները:

Первая речь Трампа в ООН: основные моменты
Сегодня впервые президент США Дональд Трамп получил возможность представить американский взгляд на мир с трибуны Генеральной Ассамблее ООН. В своем выступлении лидер США коснулся политике США “Америка прежде всего”, подчеркнув, что Вашингтон не собирается вмешиваться во внутренние дела других стран, а также наращивания военной силы США, Северной Кореи, Ирана, Сирии, Кубы, Венесуэлуы, исламскому экстремизму, борьбе против терроризма и миграционного кризиса.
Принимая во внимание недавнюю ядерную деятельность Пхеньяна, Северной Корее было уделено значительное внимание в речи Трампа. В частности, президент США пообещал в случае угрозы со стороны Северной Кореи полностью уничтожить эту страну, подчеркнув, что северокорейский лидер Ким Чен Ын или, как президенту США нравится называть его, Человек-ракета ведет себя и свою страну к самоубийству.
Что касается Ирана, Трамп снова назвал ядерную сделку позором. По его убеждению, сделка дала страну, которая спонсирует терроризм и занимается дестабилизирующей деятельностью на Ближнем Востоке, обеспечивая прикрытие для тайной работы над военной ядерной программой.
Трамп также подверг критике власти Венесуэлы и Кубы, отметив, что он не собирается отменять санкции, введенные против Кубы, до тех пор, пока в этой стране будут нарушаться права человека.
Подтверждая приверженность Соединенных Штатов борьбе против терроризма, Трамп отметил, что, возможно, наибольший успех в борьбе против ИГИЛ был зафиксирован во время его президентства. Он также затронул вопрос беженцев. В своем обращении Трамп подчеркнул, что он не собирается принимать мигрантов, вместо этого он готов оказать финансовую помощь принимающим странам и улучшить ситуацию на родине беженцев.
Следует отметить, что в своем выступлении Трамп непосредственно о России почти не говорил, лишь один раз упомянул страну в позитивном ключе. Американский президент поблагодарил Россию и Китай за присоединение к санкциям против КНДР.