Արմեն Աշոտյանը հայատյացության մասին պատմող գիրք է նվիրել Ադրբեջանի կրթության փոխնախարարին
Բաքվում ընթացող Եվրանեսթ ԽՎ-ի կողմից կազմակերպված համաժողովում սեպտեմբերի 22-ին ելույթով հանդես է եկել Եվրանեսթ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԺ պաշտոնական կայքէջից
Նա շնորհակալություն է հայտնել Եվրանեսթ ԽՎ-ի քարտուղարությանը և Ադրբեջանի պատվիրակությանը՝ համաժողովի կազմակերպման և հրավերի համար, անդրադարձել հայկական պատվիրակության՝ Բաքու ժամանելու որոշմանը՝ նշելով, որ դա մեծապես պայմանավորված է եղել այն հանգամանքով, որ Հայաստանը, նախևառաջ, իրեն համարում է եվրոպական արժեհամակարգի կրող և ընտանիքի մաս և հետևաբար չէր կարող զերծ մնալ նման կարևոր համաժողովին մասնակցությունից և քննարկումներից: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է Եվրանեսթ ԽՎ-ին Հայաստանի մասնակցությունը, կարևորել նոյեմբերին Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը:
Արմեն Աշոտյանը նաև անդրադարձել է համաժողովի ընթացքում ադրբեջանցի մի շարք բանախոսների՝ կանանց առողջապահության եւ սոցիալական խնդիրների համաժողովի հարթակը հակահայկական պրոպագանդայի վերածելու փորձերին և նշել, որ հայկական պատվիրակությունը Բաքվում է համաժողովի բուն թեմաների, այլ ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քննարկման համար:
Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը նաև ընդգծել է այն հանգամանքը, որ հակամարտություններում տուժում են հակամարտող բոլոր կողմերը, ուստի անհրաժեշտ է լսել բոլոր կողմերին և առկա հարցերը քննարկել մարդու իրավունքների և մարդասիրության շրջանակներում՝ անկախ քաղաքական, էթնիկական և կրոնական տարբերություններից: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը հորդորել է ադրբեջանական կողմին գալիք սերունդներին չսնել հայատյացությամբ և քսենոֆոբիայով, ինչն իր բացասական հետևանքները կունենա ողջ տարածաշրջանի համար:
Պարոն Աշոտյանն անդրադարձել է նաև ադրբեջանական կրթական համակարգում հակահայակական կարծրատիպերի ձևավորման խնդիրներին և հորդորել արմատախիլ անել հայատյացությունն ու քսենոֆոբիան:
Ելույթի ավարտին Արմեն Աշոտյանն Ադրբեջանի կրթության փոխնախարարին է փոխանցել նաև ''Azerbajan: childhood in hate'' աշխատությունը, որն ապացուցում է հայատյացության և ատելության քարոզչությունն Ադրբեջանում:

Ашотян подарил азербайджанскому чиновнику книгу об армянофобии
22 сентября на проходящем в Баку форуме ПА Евронест выступил глава делегации НС РА в ПА Евронест, председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян.
Он поблагодарил Секретариат ПА Евронест и делегацию Азербайджана за организацию форума и приглашение, коснулся решения армянской делегации прибыть в Баку, отметив, что это было в значительной мере обусловлено тем, что Армения прежде всего считает себя носителем европейских ценностей и частью европейской семьи и, следовательно, не могла остаться в стороне от участия и обсуждений в подобном важном форуме. В этом контексте А.Ашотян подчеркнул важность участия Армении в ПА Евронест, а также подписания в ноябре в Брюсселе Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, сообщает пресс-служба НС Армении.
А.Ашотян также обратился к попыткам ряда азербайджанских докладчиков превратить форум при обсуждении вопросов женского здоровья и социальных проблем в арену антиармянской пропаганды и отметил, что армянская делегация находится в Баку для обсуждения сугубо повесточных тем форума, а не дебатов по НК-конфликту.
В этом контексте А.Ашотян также подчеркнул, что в конфликтах страдают все стороны, поэтому необходимо выслушать все стороны и обсуждать актуальные вопросы в рамках прав человека и гуманизма, независимо от политических, этических и религиозных различий.   В этом русле он призвал азербайджанскую сторону не отравлять будущие поколения армяноненавистничеством и ксенофобией, что будет иметь свои негативные последствия для всего региона.
А.Ашотян обратился также к проблемам формирования в азербайджанской образовательной системе антиармянских стереотипов и призвал искоренить ненависть к армянам и ксенофобию.
В завершение выступления А.Ашотян также передал заместителю министра образования Азербайджана труд "Azerbajan: childhood in hate", свидетельствующий об антиармянской пропаганде в Азербайджане.