ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպումից հետո
Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման գլխավոր նպատակն է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ընթացիկ իրավիճակի քննարկումը, բանակցային գործընթացի ակտիվացման ուղիների ուսումնասիրումը և Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների առաջիկա գագաթաժողովին նախապատրաստվելը: Այս մասին նշված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարության մեջ, փոխանցում է News.am-ը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ստեֆան Վիսկոնտին և Էնդրյու Շաֆերը  ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի շրջանակում սեպտեմբերի 22-ից 23-ը Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի հետ առանձին, այնուհետև համատեղ հանդիպումներ են ունեցել: ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը ևս մասնակցել է հանդիպմանը:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ համանախագահներն ակնկալում են, որ բարձր մակարդակով հանդիպումը կնպաստի վստահության խորացմանը և կողմերի քաղաքական կամքին՝ հակամարտության կարգավորման առանցքային հարցերով  փոխզիջումային լուծումներ գտնելու գործում: Նախարարները համանախագահների հետ համագործակցելու պատրաստակամություն են հայտնել՝ մոտ ապագայում հաջող գագաթաժողով նախապատրաստելու հարցում:
Համանախագահները հանդիպել են նաև ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերի և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Ջեֆրի Ֆելթմանի հետ՝ տեղերում իրավիճակը, նաև խաղաղ կարգավորման գործընթացում վերջին իրադարձությունները քննարկելու  և բարձր մակարդակով հաջորդ հանդիպմանը նախապատրաստվելու մասին տեղեկացնելու համար:

Заявлении сопредседателей МГ ОБСЕ по итогам встречи Налбандян-Мамедъяров
Главная цель встречи глав МИД Армении и Азербайджана состояла в том, чтобы обсудить текущую ситуацию в зоне конфликта, изучить пути активизации переговорного процесса и подготовиться к предстоящему саммиту между президентами Армении и Азербайджана. Как передает News.am, об этом говорится в заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов, Стегафан Висконти и Эндрю Шафер провели отдельные встречи, а затем и совместную с главами МИД Армении Эдвардом Налбандяном и Азербайджана Эльмар Мамедъяровым с 22 по 23 сентября на полях Генеральной Ассамблеи ООН. Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик также принял участие во встрече.
В заявлении отмечается, что сопредседатели ожидают, что встреча на высшем уровне будет способствовать укреплению доверия и политической воли между сторонами в поиске компромиссных решений по ключевым вопросам урегулирования. Министры выразили готовность сотрудничать с сопредседателями в подготовке к успешному саммиту в ближайшем будущем.
Сопредседатели также встретились с Генеральным секретарем ОБСЕ Томасом Гремингером и заместителем Генерального секретаря ООН по политическим вопросам Джеффри Фельтманом, чтобы обсудить ситуацию на местах, а также последние события в процессе мирного урегулирования и проинформировать их о подготовке к следующим встречам на высоком уровне.