Խորհրդային Ադրբեջանի գերբի հեղինակն ազգությամբ հայ Ռուբեն Շխյանն է
Ալիևի կարգադրությամբ՝ ադրբեջանցի պատմաբանները փորձում են ստեղծել երկրի նոր պատմություն՝ ամեն կերպ զրոյացնելով հայերի դերը Ադրբեջանի ձևավորման և զարգացման գործում: Ադրբեջանական մշակութային ժառանգության պատմության գրքերում հայկական հուշարձանների մասին տեղեկությունները պարբերաբար անհետանում են, իսկ ադրբեջանցի «գիտնականների» հոդվածները շարունակաբար ուղեկցվում են պատմական աղավաղումներով: Այնուամենայնիվ, հայտնի փաստ է, որ հայերն առաջատար տեղ են զբաղեցրել Ադրբեջանի սոցիալական, մշակութային և գործարար կյանքում:
Ադրբեջանում շատ բաներ առաջին անգամ ներմուծել են հենց հայերը:
Օրինակ՝ առաջին տպարանը Բաքվում բացվել է հայերի կողմից, իսկ հրատարակված գրքերը լույս են տեսել ոչ միայն հայերեն, այլև ռուսերեն և եվրոպական լեզուներով, 20-րդ դարի սկզբին Մայիլով եղբայրներն առաջին անգամ Բաքվում կառուցել են օպերայի շենք՝ այժմ Ադրբեջանի պետական ակադեմիական օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը: Ադրբեջանը ներկայացնող առաջին աշխարհի չեմպիոնը եղել է հայազգի ըմբիշ Արտեմ Տերյանը: Բացի այս հայտնի փաստերից, կան նաև համամատաբար ավելի քիչ լուսաբանվող իրողություններ:
Դրանցից մեկը շատ խորհրդանշական է թվում. Ադրբեջանի ԽՍՀ պետական գերբը հեղինակել է գրաֆիկական նկարիչ Ռուբեն Շխյանը:
Ռուբեն Շխյանն Ադրբեջանի հեղափոխական արվեստի աշխատողների միության անդամ էր: Խորհրդային Ադրբեջանի զինանշանը պատկերում է մուրճն ու մանգաղը, նավթային աշտարակը ծագող արևի ֆոնին, որը մակագրված է և ադրբեջաներեն և ռուսերեն. «Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետություն», «Բոլոր երկրների աշխատողներ, միացե՛ք»: Գերբի վերին հատվածում պատկերված է հնգանկյուն աստղ:
Ռուբեն Շխյանի հայտնի աշխատանքներից է նաև Վլադիմիր Լենինի 3 մետր բարձրությամբ ռելիեֆային դիմանկարը (Վլադիմիր Ինգալի համահեղինակությամբ) Կիսլովոդսկում, որի բացմանը ներկա են եղել Ն.Կ. Կրուպսկայան, Մ.Ի. Ուլյանովան, Ն.Ա. Սեմաշենկոն:
Միևնույն ժամանակ, չնայած Շխյանի նման հայտնի արվեստի գործերին, նրա մասին շատ քիչ տեղեկություն է պահվել: Կամ ինքը Շխյանն է կյանքի ընթացքում չափազանց համեստ եղել, կամ Ադրբեջանի ժամանակակից պատմաբանները ջանք չեն խնայել…

Армянин - автор герба советского Азербайджана
По указанию Алиева, азербайджанские историки создают новую историю своей страны, пытаясь до нуля свести роль армян в становлении и развитии Азербайджна. В книгах по истории культурного наследия Азербайджана армянские памятники культуры регулярно куда-то исчезают, а "научные труды" азербайджанских "ученых" постоянно сопровождаются фальсификациями. Тем не менее, общеизвестный факт - армяне занимали передовое место в общественной, культурной и деловой жизни Азербайджна.
Многое в Азербайджан первыми было принесено именно армянами.
Например, армянами была открыта первая типография в Баку, где печатались книги не только на армянском, но и на русском и европейских языках, первыми в Баку в начале 20-го века братья Маиловы построили здание оперы - ныне Азербайджанский государственный академический театр оперы и балета, первым чемпионом мира из Азербайджана стал борец Артем Терьян. При этом наряду с общеизвестными фактами существуют и малоизвестные.
Один из них выглядит очень символично - автором государственного герба Азербайджанской ССР был художник-график армянин Рубен Шхиян. Шхиян Рубен Аркадьевич был членом Азербайджанского общества работников революционного искусства. Герб советского Азербайджана представляет собой изображение серпа и молота, нефтяной вышки на фоне восходящего солнца, обрамленных венцом из хлопка и колосьев, с надписью на азербайджанском и русском языках: "Азербайджанская Советская Социалистическая Республика", "Пролетарии всех стран, соединяйтесь!". В верхней части герба − пятиконечная звезда.
Еще одной известной работой Рубена Шхияна в соавторстве с Владимиром Ингалом является трехметровый горельефный портрет Владимира Ильича Ленина в Кисловодске. На открытии его присутствовали Н. К. Крупская, М. И. Ульянова, Н. А. Семашко.
При этом, несмотря на столь известные факты из творчества Шхияна, о нем самом сохранилось очень мало информации. То ли сам Шхиян был слишком скромен при жизни, то ли современные историки Азербайджана постарались...