ԱՄՆ պաշտոնյան կոչ է արել դասագրքերում ընդլայնել Հայոց ցեղասպանության մասին նյութերը
ԱՄՆՆերկայացուցիչների պալատի անդամ Ադամ Շիֆը Կոնգրեսի իր 7 գործընկերների հետ նամակներ է ուղարկել Կալիֆորնիայում պատմության դասագրքերի հրատարակիչերին՝ կոչ անելով դասագրքերի առաջիկա հրատարակություններում առավել մանրամասն ներկայացնել Հայոց ցեղասպանությունը, հայտնում է Los Angeles Times-ը: Սա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ հայ ընտրողները մտահոգություն են հայտնել՝ կապված ցեղասպանության վերաբերյալ ուսանողներին տրամադրվող խորը տեղեկատվության բացակայության հետ։
«Դա իսկապես ցանկացած ուսանողի կրթության անհրաժեշտ մաս է ՝ հասկանալու համար, թե ինչի են մարդիկ ընդունակ, ինչ հանգամանքներում է դա տեղի ունենում, և ինչպես կարելի է դրանից խուսափել ապագայում», - ասել է Շիֆը։
Կալիֆորնիայում Հայոց Ցեղասպանությունը ներառված է դպրոցական ծրագրում՝ սկսած 2014 թվականից: 2016 թվականին Գլենդելի պատմության և գրականության ուսուցիչները հատուկ վերապատրաստում անցան փորձագետների հետ՝ ավելի լավ ներկայացնելու սովորողներին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից 1915 թվականին 1,5 միլիոն հայերի ոչնչացման փաստերը:

Adam Schiff Urges Textbook Publishers to Include More Information on Armenian Genocide
After Armenian constituents raised concerns over the lack of in-depth information provided to students about the Armenian Genocide, Adam Schiff (D-Burbank) and seven of his Congressional colleagues sent letters to history textbook publishers in California, urging them to include additional details about the tragedy in forthcoming textbook editions, "Los Angeles Times" reports.
"It’s a really necessary part of any student’s education to understand what people are capable of and under what circumstances it takes place, and how it can be avoided in the future," Schiff said.
Letters were sent to major textbook publishers, such as Houghton Mifflin Harcourt, McGraw-Hill and Pearson, said Emilie Simons, a spokeswoman for Schiff.
In 2014, Gov. Jerry Brown signed AB 1915, which required the Armenian Genocide be included in high school curricula. In 2016, Glendale Unified’s history and literature teachers underwent additional training with genocide experts to better instruct students about the Ottoman Turks’ massacre of 1.5 million Armenians beginning in 1915.