Նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել Անգելա Մերկելին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Անգելա Մերկելին՝ խորհրդարանական ընտրություններում «Քրիտոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցության հաղթանակի կապակցությամբ՝ վստահություն հայտնելով, որ նրա իմաստուն կառավարման ներքո Գերմանիայի բարեկամ ժողովուրդը կշարունակի ընթանալ զարգացման ու վերելքի ուղիով, իսկ Գերմանիան ավելի կամրապնդի իր դիրքերը միջազգային ասպարեզում։
«Գերմանիայի քաղաքացիների կողմից ՔԴՄ կուսակցությանը վստահված քվեները լավագույնս վկայում են կուսակցության նկատմամբ ունեցած բարձր վստահության և տարիներ շարունակ կուսակցության կողմից իրականացվող քաղաքական, տնտեսական և սոցիալական քաղաքականության արդյունավետության մասին:
Ձեր կառավարման տարիներին հայ-գերմանական փոխգործակցության օրակարգը դինամիկ զարգացում է ապրել, նոր որակ է ստացել քաղաքական երկխոսությունը, ակտիվացել են բարձրաստիճան փոխայցերը, ընդլայնվել ու խորացել են տնտեսական, հումանիտար, միջխորհրդարանական և ապակենտրոնացված կապերը:
Մեզ համար կարևորագույն ձեռքբերում է, որ Գերմանիան այսօր Հայաստանի վստահելի ու կայուն գործընկերներից է, մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացների, ինչպես նաև Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորացման հաստատուն աջակիցը:
Մեծապես կարևորում եմ նաև միջկուսակցական կապերի հետևողական զարգացումը` հատկապես Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության շրջանակներում, որի արժեհամակարգը կիսում են Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունն ու Գերմանիայի «Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցությունը:
Լիահույս եմ, որ ԳԴՀ Բունդեսթագի նոր գումարման նստաշրջանում հայ-գերմանական համագործակցությունն ավելի կընդլայնվի ու կհամալրվի նոր փոխշահավետ ծրագրերով` ի նպաստ մեր ժողովուրդների բարօրության:
Ձերդ Գերազանցություն, ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ Ձեզ ՔԴՄ կուսակցության հաղթանակի առթիվ` մաղթելով հաջողություններ և նորանոր ձեռքբերումներ Ձեր գործունեության մեջ»,- ասված է ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելին ուղղված Հանրապետության Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

"Германия сегодня один из надежных и стабильных партнеров Армении": Серж Саргсян поздравил Ангелу Меркель
Президент Армении Серж Саргсян сегодня направил поздравительное послание Канцлеру Федеративной Республики Германия Ангеле Меркель в связи с победой партии "Христианско-демократический союз" на парламентских выборах, выразив уверенность, что под ее мудрым руководством дружественный народ Германии продолжит двигаться по пути развития и подъема, а Германия еще более упрочит свои позиции на международной арене, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
"Доверенные гражданами Германии партии ХДС голоса наилучшим образом свидетельствуют о высоком доверии к партии и эффективности реализуемой партией на протяжении многих лет политической, экономической и социальной политики.
За годы Вашего правления повестка армяно-германского взаимодействия пережила динамичное развитие, новое качество получил политический диалог, активизировались взаимные визиты высокого уровня, расширились и углубились экономические, гуманитарные, межпарламентские и децентрализованные связи.
Для нас важнейшим достижением является то, что Германия сегодня один из надежных и стабильных партнеров Армении, помощник в осуществляемых в нашей стране демократических процессах, а также в углублении сотрудничества Армения - ЕС.
Считаю чрезвычайно важным также последовательное развитие межпартийных связей, особенно в рамках Европейской народной партии, ценностную систему которой разделяют Республиканская партия Армении и партия Христианско-демократический союз Германии.
Я преисполнен надежды, что на сессии нового созыва Бундестага ФРГ армяно-германское сотрудничество еще более расширится и дополнится новыми взаимовыгодными программами во имя благоденствия наших народов.
Ваше Превосходительство, вновь поздравляю Вас с победой партии ХДС, желая успехов и новых достижений в Вашей деятельности", - сказано в поздравительном послании президента Республики, адресованном Канцлеру ФРГ Ангеле Меркель.