Նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել Անգելա Մերկելին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Անգելա Մերկելին՝ խորհրդարանական ընտրություններում «Քրիտոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցության հաղթանակի կապակցությամբ՝ վստահություն հայտնելով, որ նրա իմաստուն կառավարման ներքո Գերմանիայի բարեկամ ժողովուրդը կշարունակի ընթանալ զարգացման ու վերելքի ուղիով, իսկ Գերմանիան ավելի կամրապնդի իր դիրքերը միջազգային ասպարեզում։
«Գերմանիայի քաղաքացիների կողմից ՔԴՄ կուսակցությանը վստահված քվեները լավագույնս վկայում են կուսակցության նկատմամբ ունեցած բարձր վստահության և տարիներ շարունակ կուսակցության կողմից իրականացվող քաղաքական, տնտեսական և սոցիալական քաղաքականության արդյունավետության մասին:
Ձեր կառավարման տարիներին հայ-գերմանական փոխգործակցության օրակարգը դինամիկ զարգացում է ապրել, նոր որակ է ստացել քաղաքական երկխոսությունը, ակտիվացել են բարձրաստիճան փոխայցերը, ընդլայնվել ու խորացել են տնտեսական, հումանիտար, միջխորհրդարանական և ապակենտրոնացված կապերը:
Մեզ համար կարևորագույն ձեռքբերում է, որ Գերմանիան այսօր Հայաստանի վստահելի ու կայուն գործընկերներից է, մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացների, ինչպես նաև Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորացման հաստատուն աջակիցը:
Մեծապես կարևորում եմ նաև միջկուսակցական կապերի հետևողական զարգացումը` հատկապես Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության շրջանակներում, որի արժեհամակարգը կիսում են Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունն ու Գերմանիայի «Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցությունը:
Լիահույս եմ, որ ԳԴՀ Բունդեսթագի նոր գումարման նստաշրջանում հայ-գերմանական համագործակցությունն ավելի կընդլայնվի ու կհամալրվի նոր փոխշահավետ ծրագրերով` ի նպաստ մեր ժողովուրդների բարօրության:
Ձերդ Գերազանցություն, ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ Ձեզ ՔԴՄ կուսակցության հաղթանակի առթիվ` մաղթելով հաջողություններ և նորանոր ձեռքբերումներ Ձեր գործունեության մեջ»,- ասված է ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելին ուղղված Հանրապետության Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

President Serzh Sargsyan sent a congratulatory message to Chancellor of the Federal Republic of Germany Angela Merkel on Christian Democrats Union’s victory in the parliamentary elections. The President of Armenia expressed confidence that under her wise governance, the friendly people of Germany shall continue along the path of development and progress, while the country will strengthen its position on the international arena.
“The German citizens’ vote of confidence to the CDU is a vivid evidence of people’s strong trust in the Christian Democrats Union and the effectiveness of its political, economic and social policies implemented over the past years.
During your tenure of office, the agenda of the Armenian-German partnership has been developing dynamically, adding a new relish to political dialogue, activating reciprocated high-profile visits, expanding and deepening economic, humanitarian, inter-parliamentary and decentralized ties.
An important achievement for us is that Germany is today one of the most reliable and stable partners of Armenia, supportive of democratic processes in our country and advocating the furtherance of EU-Armenia cooperation.
I am keen to see the consistent development of inter-party ties, especially on the margins of the European People’s Party, the value system of which is shared by the Republican Party of Armenia and the Christian Democrats Union of Germany.
I am hopeful that during the forthcoming session of the Bundestag the Armenian-German cooperation will be expanded and replenished with new mutually beneficial programs for the welfare of our peoples.
Excellency, reiterating my congratulations on the victory of the CDU party, I wish you every success and new achievements in your activities,” the President of the Republic of Armenia said in his congratulatory message addressed to German Chancellor Angela Merkel.