Զարիֆը հայտնել է Սիրիայում ԱՄՆ-ի գլխավոր նպատակը
ԱՄՆ-ը Սիրիայում փորձում է թույլ չտալ, որպեսզի Ասադն իր վերահսկողության տակ վերադարձնի Իրաքի հետ սահմանը։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Մուհամմադ Ջավադ Զարիֆը, ելույթ ունենալով Նյու Յորքում Ասիական միությունում:
«Կարծում եմ, այսօր առաջնահերթությունները փոխվել են, և ԱՄՆ կառավարության համար առավել կարևոր է թույլ չտալը, որ Սիրիայի կառավարությունը վերահսկողության տակ վերադարձնի Իրաքի հետ սահմանը, քան՝ ԻՊ-ին հաղթելը»,- ընդգծել է Զարիֆը։
Զարիֆի խոսքերով Իրանը հետաքրքրված է սիրիական ճգնաժամի խաղաղ կարգավորմամբ և ունի ԱՄՆ-ից տարբերվող նպատակներ։ «Մենք Սիրիայում ենք ոչ թե ինչ-որ մեկին աջակցելու, այլ ահաբեկիչների դեմ պայքարելու համար», - հայտարարել է Զարիֆը:

Названа основная задача США в Сирии
США пытаются не допустить в Сирии, чтобы Дамаск вернул контроль над границей с Ираком. Об этом, как передает РИА Новости, заявил глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф, выступая в Обществе Азии в Нью-Йорке.
"Мне кажется, что сегодня приоритеты изменились и для правительства США важнее не допустить, чтобы правительство Сирии вернуло контроль над границей с Ираком, чем победить ИГ", - сказал он.
Министр также подчеркнул, что Иран заинтересован в мирном урегулировании сирийского кризиса и имеет отличные от США цели. "Мы в Сирии не для того, чтобы поддерживать кого-то, а чтобы бороться с террористами", - отметил Зариф.