Դոլմաբահչե դղյակը՝ հայերի կողմից կառուցված Ստամբուլի մարգարիտը
Օսմանյան Կայսրության հայ ճարտարապետները մեծ դերակատարություն են ունեցել դղյակների և հասարակական այլ շինությունների կառուցման գործում: Այսօր Ստամբուլը դժվար է պատկերացնել առանց Բալյան ընտանիքի ստեղծած շինությունների (Օսմանյան կայսերական ճարտարապետների հայտնի դինաստիան` հայկական ծագումով):
Հայկական ընտանիքի անդամները ծառայել են սուլթաններին գրեթե մեկ դար: Ճարտարապետների մի քանի սերունդներ կառուցել են և վերականգնել պալատներ, մզկիթներ, եկեղեցիներ և այլ հասարակական շինություններ Օսմանյան կայսրությունում: Բալյանները կրթություն են ստացել Եվրոպայում, և երբ կայսրության մեջ սկսվեց եվրոպական ճարտարապետության նորաձևությունը, նրանք դարձան իրենց գործի ամենափայլուն ու հայտնի վարպետները:
Ընտանիքի առավել հայտնի անդամ է եղել Կարապետ Բալյանը, ում նախագծով կառուցվել է Սուլթանների Դոլմաբահչե պալատը, որը համարվում է XIX դարի լավագույն պալատներից մեկն աշխարհում:
Դոլմաբահչեն  Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջանում կառուցված սուլթանական ամենամեծ պալատն է, որը գտնվում է Ստամբուլում: «Մոտ երեք դար առաջ, այն վայրում, որտեղ Դոլմաբահչեի պալատը կանգնած է այսօր, կար մի լայն անդունդ. Սուլթաններ Ահմեդ I-ը և Օսման II-ը հրամայեցին այն լցնել, և դրանից հետո այս տեղը ստացավ «Դոլմա Բահչե» անունը, ինչը նշանակում է «լիքը այգի»», - գրում է Istanbultur.ru-ն:
Դոլմաբահչեի պալատը կառուցվել է Կարապետ Բալյանի և նրա ավագ որդու Նիկողոսի կողմից՝ 1842-1853 թթ. Սուլթան Աբդուլ Մաջիդ I-ի պատվերով, ով ուզում էր ունենալ Բարոկկո ոճի պալատ, որն իր շքեղությամբ կարող էր մրցել  եվրոպական այլ պալատների հետ: Բյուրեղապատ աստիճաններն ու այլ ձևավորումները պատրաստվել են 14 տոննա ոսկուց, իսկ ընդհանուր կառուցման արժեքը գերազանցել է հինգ միլիոն ֆունտ ոսկին: Պալատի հիմնական գանձերն են բոհեմյան ապակուց պատրաստված մինչև հինգ հազար տոննա կշռող հսկայական ջահը՝ նվիրված Մեծ Բրիտանիայի Վիկտորիա թագուհու կողմից, ինչպես նաև  Հովհաննես Այվազովսկու կտավների հավաքածուն, որը մեծ արվեստագետը նկարել էր Սուլթան Աբդուլ Մեջիդի հրամանով: Մինչդեռ հայտնի է, որ Այվազովսկին, լսելով Օսմանյան կայսրությունում հայերի ջարդերի մասին, ծովն է նետում բոլոր մրցանակներն ու պարգևները, որ ստացել է թուրքական սուլթանի կողմից և երդվում է այլևս երբեք չայցելել Թուրքիա:
1889 թ. Աբդուլ Համիդ II-ը տեղափոխվել է նորակառույց Յըլդըզը դղյակ, բայց նրա հետնորդները վերադարձել են Դոլմաբահչե: Միապետության անկումից հետո պալատում բնակություն է հաստատել Աթաթուրքը, որտեղ էլ մահացել է 1938 թ. Նոյեմբերի 10-ին:
Բալյան դինաստիայի հիմնադիրը՝ ոմն Բալի, Բելենի գյուղերից մեկից (Անատոլիայում): Նա տեղափոխվել է Ստամբուլ, որտեղ նրան հաջողվել է ճարտարապետ դառնալ: Մահից հետո 1725թ. նրան հաջորդել է որդին՝ Մագարը: Վերջինիս իրենց հերթին փոխարինել են Գրիգորն ու Սենեքերիմը. չափազանցություն չի լինի ասել, որ Բալյանների ընտանիքի փառքը  սկսվեց Գրիգորից, ով, իր կրտսեր եղբոր հետ միասին արժեքավոր ճարտարապետական ​​հետքեր թողեց Ստամբուլում: Նրանք ծառայել են չորս սուլթանների օրոք և մեծ որակական և քանակական ժառանգություն են թողել իրենց հետնորդներին:
Գրիգորի իրավահաջորդը նրա որդի Կարապետն էր (1800-1866), որի օրոք Բալյանների փառքը հասավ իր գագաթնակետին: Նա հանդիսանում է Ստամբուլի բազմաթիվ հուշարձանների ճարտարապետը, որոնք հիմա պատվավոր տեղ են զբաղեցնում քաղաքի ճարտարապետական ​​արժեքների շարքում. Դրանցից են վերոնշյալ Դոլմահբաչե դղյակը, Չիրագան ամրոցը, Օրտակեյ մզկիթը, Բեշիքթաշի շրջանում գտնվող հայկական Տիրամոր եկեղեցին, Կուրուչեշմե շրջանում գտնվող հայկական Սուրբ Նշան եկեղեցին, Բեյօղլու շրջանում գտնվող հայկական Սուրբ Երրորդություն եկեղեցին, Թոփխան շրջանում գտնվող Արվեստների ակադեմիան, Սուլթան Մահմուդ Երկրորդի դամբարանը և այլն:
Կարապետի որդիներ Նիկողոսը (1826-1856) և Սարգիսը (1835-1899) կրթություն են ստացել Փարիզում: Նիկողոսը Ստամբուլ վերադառնալուց աշխատել է հոր հետ, դպրոցներում կազմակերպել Արևմտյան ճարտարապետության դասընթացներ, և, ապրելով ընդամենը 30 տարի, կարողացել է իր անձնական աշխատանքներից թողնել հետնորդներին:
Սարգիսը նաև ակտիվ սոցիալական կյանք է վարել: Նա եղել է Հայոց պատրիարքարանի անդամ  և օգնել է հայ արվեստագետներին: Եվ չնայած այն հանգամանքին, որ հասարակական վերաբերմունքը Բալյանների դինաստիայի ճարտարապետության հանդեպ միանշանակ չէ, պետք է ընդունել, որ նրանց դերը Ստամբուլի շինարարության մեջ հսկայական է, նշում է Westernarmenia.net-ը:

Дворец Долмабахче - построенная армянами жемчужина Стамбула
В Османской империи армянские архитекторы играли заметную роль в строительстве дворцовых и официальных зданий. Стамбул сегодня невозможно представить без творений семьи Бальян - династии знаменитых османских императорских архитекторов армянского происхождения.
Члены этой армянской семьи служили султанам на протяжении почти века. Несколько поколений архитекторов строили и реставрировали дворцы, мечети, киоски и другие публичные здания Османской империи. Бальяны получили свое образование в Европе, и, когда в империи началась мода на европейскую архитектуру, именно они оказались самыми блестящими и известными мастерами своего дела.
Наиболее известным представителем семейства был Карапет Бальян, спроектировавший дворец османских султанов Долмабахче, который считается одним из лучших дворцов XIX века во всем мире.
Долмабахче - самый большой дворец султанов периода османской империи, расположенный в Стамбуле. Около трех столетий назад место, на котором сегодня возвышается дворец Долмабахче, было широким заливом. При султанах Ахмете I и Османе II залив был засыпан, и с тех пор это место приняло название "Dolma Bahce", что означает "заполненный сад", пишет Istanbultur.ru.
Долмабахче, построенный Карапетом Бальяном совместно со старшим сыном Никогосом, строился с 1842 по 1853 годы для султана Абдул-Меджида I, который стал тяготиться средневековым дворцовым комплексом Топкапы и желал иметь дворец в стиле барокко, способный соперничать своей изысканностью с европейскими резиденциями XVIII века. На украшение Хрустальной лестницы и прочих интерьеров ушло 14 тонн золота, а общая стоимость строительства превысила пять миллионов золотых фунтов. Среди основных достопримечательностей дворцового комплекса - подаренная королевой Викторией люстра из богемского стекла - весом почти в пять тонн, а также собрание картин Ивана Айвазовского, которые художник исполнил по заказу султана Абдул-Меджида. Между тем известно, что сам Айвазовский, услышав о массовых убийствах армян в Османской империи, швырнул в море все награды, которые получил от турецкого султана и после никогда не посещал Турцию.
В 1889 году Абдул-Хамид II перенес свою резиденцию во вновь построенный дворец Йылдыз, однако его преемники вернулись в Долмабахче. После падения монархии во дворце поселился Ататюрк, где он и умер 10 ноября 1938 года.
Основателем династии Балян был некий Бали из деревушки Белен в Карамане (Анатолия). Он переехал в Стамбул, где добился успеха при дворе как архитектор. После его смерти в 1725 году его место занял сын - Магар. Последнего сменили сыновья – Григор и Сенекерим. И без преувеличения можно сказать, что слава семьи Бальян началась именно с Григора, который вместе с младшим братом Сенекеримом оставил значительный архитектурный след в Стамбуле, прослужив четырем султанам и задав качественный и количественный тон своим наследникам.
Преемником Григора стал его сын Карапет (1800-1866), при котором род Бальянов достиг своего высшего расцвета. Он является архитектором многочисленных памятников в Стамбуле. Его детища и сейчас занимают достойное место в архитектурном облике города. В список самых значительных работ Карапета Бальяна входят Султанский дворец Долмабахче (с сыном Никогосом), Дворец Чираган (с сыном Саркисом), Дворей Бейлербейи (с сыном Саркисом), Старый дворец Йылдыз,  Мечеть Ортакёй,  Армянская церковь Богоматери в районе Бешикташ, Армянская церковь Сурб Нишан в районе Куручешме, Армянская церковь Святой Троицы в районе Бейоглу, Армянская церковь Богоматери в районе Кумкапы (там, где теперь Патриархат), Академия художеств в районе Топхана, Здание нынешнего университета зодчего Синана, Мавзолей султана Махмуда II с источником.
Сыновья Карапета Никогос (1826-1856) и Саркис (1835-1899) получили образование в Париже. Никогос по возвращении в Стамбул работал с отцом, организовал в городе школу изучения западной архитектуры, а также, прожив всего 30 лет, смог оставить потомкам и свои личные произведения.
Саркис же вел активную общественную жизнь: был членом ассамблеи армянского Патриархата, а также помогал армянским деятелям искусства.  И, несмотря на то, что отношение к архитектуре династии Бальян неоднозначно, необходимо признать, что роль их в строительстве Стамбула огромна, отмечает Westernarmenia.net.