Կատալոնիայում գործադուլ կանցկացվի ընդդեմ ոստիկանության
Կատալոնիայի արհմիությունները և այլ կազմակերպություններ այսօր գործադուլ կանցկացնեն՝ ի նշան բողոքի անկախության հանրաքվեի օրն ոստիկանության գործողությունների դեմ, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Այս նախաձեռնությանը միացել է նաև «Բարսելոնա» ֆուտբոլային ակումբը:
Միևնույն ժամանակ պաշտոնական Մադրիդի հետ բանակցելու՝ Կատալոնիայի ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնի նախաձեռնությունից հետո գործադուլին մասնակցելու իրենց մտադրությունից հրաժարվել են Իսպանիայի խոշոր արհմիությունները՝ CCOO-ն և UGT-ն:
Հոկտեմբերի 1-ին կայացած Կատալոնիայի անկախացման շուրջ հանրաքվեի ժամանակ իսպանական ոստիկանության հետ բախումների հետևանքով տուժել է 893 մարդ։ Ոստիկանները կիրառել են ուժ, մահակներ ու ռեզինե փամփուշտներ, որպեսզի թույլ չտան կատալոնացիներին մասնակցել հանրաքվեին:

В Каталонии пройдет забастовка против действий полиции
Профсоюзные и другие организации Каталонии призвали провести во вторник, 3 октября, всеобщую забастовку в знак протеста против действий полиции в день референдума о независимости, передает Deutsche Welle.
С призывом выступили в частности, сепаратистские объединения ANC и Omnium. К их инициативе намерен присоединиться футбольный клуб "Барселона".
В то же время крупные профсоюзные объединения Испании CCOO и UGT отказались поддержать забастовку, хотя ранее собирались участвовать в ней. Причиной отказа стали высказывания главы Каталонии Карлеса Пучдемона, который инициирует переговоры с официальным Мадридом.
По последним данным, в день референдума о провозглашении независимости Каталонии 1 октября за медицинской помощью обратились 893 человека.