Կատալոնիայում գործադուլ կանցկացվի ընդդեմ ոստիկանության
Կատալոնիայի արհմիությունները և այլ կազմակերպություններ այսօր գործադուլ կանցկացնեն՝ ի նշան բողոքի անկախության հանրաքվեի օրն ոստիկանության գործողությունների դեմ, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Այս նախաձեռնությանը միացել է նաև «Բարսելոնա» ֆուտբոլային ակումբը:
Միևնույն ժամանակ պաշտոնական Մադրիդի հետ բանակցելու՝ Կատալոնիայի ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնի նախաձեռնությունից հետո գործադուլին մասնակցելու իրենց մտադրությունից հրաժարվել են Իսպանիայի խոշոր արհմիությունները՝ CCOO-ն և UGT-ն:
Հոկտեմբերի 1-ին կայացած Կատալոնիայի անկախացման շուրջ հանրաքվեի ժամանակ իսպանական ոստիկանության հետ բախումների հետևանքով տուժել է 893 մարդ։ Ոստիկանները կիրառել են ուժ, մահակներ ու ռեզինե փամփուշտներ, որպեսզի թույլ չտան կատալոնացիներին մասնակցել հանրաքվեին:

Catalonia to Hold General Strike in Protest at Police Violence
More than 40 unions and Catalonian associations are calling for a general strike across the embattled region following widespread violence during the national police crackdown on the independence referendum Sunday, RT  reports.
More than 840 people were injured in clashes with police after the Guardia Civil tried to close polling stations across Catalonia, violently removing people who were attempting to vote.
In response, the Catalonian government has approved a 'go-slow' of public transport services, which will operate at 25 percent capacity during the morning and evening rush hours. Inter-regional transport services will reportedly operate at 33 percent capacity.
The workers groups called for a 'nationwide' work stoppage across Catalonia on Tuesday October 3 in protest at the abuse of power by the Spanish National Police, the Guardia Civil.