Չեխ խորհրդարանականներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր (ֆոտոշարք)
Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլան Շտեխի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Բոստանջյանի ուղեկցությամբ հոկտեմբերի 4-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Հյուրերը ծաղիկներ են խոնարհել անմար կրակի մոտ և լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը: Նրանք եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց ցեղասպանությունը հավաստող փաստաթղթերին ու վավերագրերին:
Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլան Շտեխը գրառում է կատարել հուշամատյանում:
Միլան Շտեխը նշել է, որ հայ ազգն անցյալում շատ կորուստներ է ունեցել և հավելել, որ այստեղ՝ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում, բազմաթիվ հայերի հոգիների պատմությունն է:
«Ես ցանկանում եմ, որ Հայաստանը երբեք նման ոճրագործություն, ցեղասպանություն չտեսնի, երբեք չլինի ճնշված: Հայերը շատ ընկերական ու բարեկամական ազգ են և արժանի են անկախ ու խաղաղ կյանքի»,-ասել է Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի նախագահը:

On October 4, the Delegation headed by the President of the Senate of the Parliament of the Czech Republic Milan Štěch accompanied with the Chair of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Vardan Bostanjyan visited Tsitsernakaberd Memorial Complex, official page of RA Parliament reports.
The guests laid flowers at the eternal fire and in silence honoured the memory of the Holy Martyrs. They had also been in the Armenian Genocide Museum-Institute, got acquainted with the documents proving the Armenian Genocide.
The President of the Senate of the Parliament of the Czech Republic Milan Štěch left a note in the Memory Book.
Milan Štěch noted that in the past the Armenian nation had numerous losses and added that here, in Tsitsernakaberd Memorial Complex, is the history of many Armenians’ souls.
"I would like Armenia never see such crime, genocide, never be suppressed. Armenians are considered to be a friendly nation, and they deserve to be independent and live in peace." the President of the Senate of the Czech Parliament said.